שאול שני: עושים עוול לברזיל כשמשייכים אותה למדינות ה-BRIC; היום יש הזדמנות מצויינת לכניסה להשקעה בה

הבעלים של ECI ובעל השליטה בחברת הטלקום הברזילאית GVT אמר כי בתור מי שהשקיע כמיליארד דולר בברזיל המפגש עם מערכת השלטון והחוק של ברזיל היא שקופה לחלוטין ובסטנדרטים מערביים, וכך גם מערכת הבנקאות

בפאנל על פוטנציאל ההשקעות בברזיל במסגרת ועידת ישראל לעסקים 2008 נשא דברים שאול שני, הבעלים של ECI טלקום. שני דיבר בעיקר על חברת GVT בה הוא בעל השליטה כאשר רק לאחרונה רכש בה את מחצית ההחזקות של אי.די.בי. במחיר הנמוך ב-27% מהמחיר עליו סיכמו בספטמבר, וזאת על רקע הירידות שחלו בשווקים מאז.

שני ציין כי החברה הפועלת בברזיל מאז שנת 1999 מאז זכתה במכרז להקמת תשתית טלקום מתחרה לחברת הבזק המקומית, בספטמבר זכתה החברה במכרז והחלה לבנות רשת בתחילה בדרום ברזיל, ואח"כ בכל ברזיל כיום GVT היא אחת מ-100 החברות הגדולות בברזיל וצומחת בקצב של 40% בשנה, והשנה צפויה פעילות החברה בברזיל לעקוף את הפעילות של בזק אשר מובילה את הטלקום הישראלי במשך 60 שנה.

"טיפשות ועקשנות ישראלית הובילה אותנו בתחילה שלא לקחת שותף מקומי" אומר שני ומציין את קשריה הנרחבים של החברה עם החברות המקומיות. שני מדגיש כי ברזיל הרבה יותר מסודרת ומאורגנת ממה שאנו חושבים לגביה , הרגולטור בברזיל נתן את העזרה ושיתוף הפעולה שנדרש לצורך הקמת התשתיות של החברה ברחבי המדינה בהשקעה של כ-1 מיליארד דולר בתשתיות טלקומוניקציה.

גם כיום לאחר פרוץ המשבר עומדת הצמיחה על יותר מ-3% במדינת הענק בה יותר מ-180 מיליון תושבים וזאת לאחר הפריחה שעברה עליה בשנים הקודמות.

ל-GVT היו עליות ומורדות מאז החדירה לברזיל בשנת 99, משבר המטבע בדרום אמריקה אשר בה לידי ביטוי במשבר החריף בארגנטינה היה אחד הרגעים הקשים בהשקעה שם.

לדעת שני עושים עוול לברזיל כשמשייכים אותה למדינות ה-BRIC כי אז לא לוקחים בחשבון מספר דברים. המפגש עם מערכת השלטון והחוק היא שקופה לחלוטין ובסטנדרטים מערביים, כך גם ביחס למערכת הבנקאות . הסקטור הבנקאי בברזיל הוא חסין ואמין בצורה בלתי רגילה, כאשר הוא עצמאי לחלוטין מההחזקה הממשלתית.

השוק הברזילאי הינו שוק פתוח, נמרץ וחדשני ובהתאם גם הפעילות בשוק ההון בה מפותחת באופן ניכר ביחס למדינות השייכות לקבוצה, שני מציין את מדד הוובספה שצבר תאוצה רבה במהלך השנים האחרונות ופעילות ההנפקה לבורסה בשנים 2005 עד 2007 ההיתה אחת הבורסות הפורות בעולם בתחום גיוסי ההון.

יותר ויותר חברות ישראליות מגיעות בברזיל,ושני ממליץ לנצל את ההזדמנות הקיימת כיום לכניסה כמשקיע בברזיל וזאת כאשר הריאל פוחת באופן משמעותי לרמה של 2 ריאל לדולר וזאת לאחר שמשקיעים זרים בחרו למשוך את השקעותיהם בעיקר מהבורסה הברזילאית, למרות שגם בקרן המטבע מאמינים כי חוסנה של ברזיל יאפשר לה להתגבר על המשבר על רקע המוכנות הגבוהה ויתרות המט"ח איתם היא נכנסה למשבר.

צרו איתנו קשר *5988