סקירת ה"אקונומיסט": "בנימין נתניהו הוא הבחירה הנכונה ביותר לראש ממשלה בישראל מבחינה כלכלית"

גלובס tvלשידור ישיר של ועידת ישראל לעסקים לחץ כאן ; הסקירה הוצגה בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" ; על פי סקירת ה"אקונומיסט", המשבר הכלכלי תופס את ישראל במצב הגרוע ביותר מבחינה פוליטית, "חודשיים לפני בחירות ועם ראש ממשלה מכהן חלש"

"הצמיחה בישראל תעמוד בשנת 2009 על 0% בלבד ובתחזית פסימית תהיה זו צמיחה שלילית". כך עולה מסקירת מגזין האקונומיסט, שהוצגה היום (ב') בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" על ידי העיתונאי גדעון ליכפילד.

על פי ליכפילד, הצמיחה הגדולה שהיתה בישראל בחמש השנים האחרונות קשורה רבות גם לגידול הטבעי הגבוה שקיים בארץ, ואילו כאשר מנכים את הגידול הטבעי מגלים צמיחה נמוכה יותר. "החדשות הטובות", טוען ליכפילד, "הן שההתאוששות תהיה מהירה כך שבשנת 2012 תעמוד הצמיחה בישראל על 3%, זאת בעוד שהצמיחה במדינות ה-OECD בשנים אלה תעמוד על 1.5% בלבד".

לדברי ליכפילד, כבר היום מרגישים את המשבר בכל תחום כמעט בארץ. "אתמול נסעתי במונית ושמעתי את הנהג מתווכח עם הבנקאי שלו על האוברדראפט. פגשתי מלצר שטוען כי הוא מקבל פחות טיפים, ובנקאי שמספר לי כי הוא נאלץ לחתוך באשראי, למרות שהוא לא בטוח שזה מהלך מחייב", הוא סיפר. "כמובן שכולם בישראל אוהבים לשנוא את הבנקים וזה הפך לספורט הלאומי כמו בהרבה מקומות בעולם, אבל יש כאן נקודה רצינית והיא העובדה שלמרות שהבנקים בישראל לא נחשפו באופן משמעותי למשבר בארה"ב, הם נכנסים לפאניקה וחותכים אשראי. גם העובדה שבנק ישראל חתך את הריבית לא מנעה מהבנקים לפגוע באשראי, וגם כאן זו בעיה עולמית", הוסיף ליכפילד.

על-פי סקירת האקונומיסט, המשבר הכלכלי תופס את ישראל במצב הגרוע ביותר מבחינה פוליטית, "חודשיים לפני בחירות ועם ראש ממשלה מכהן חלש". למרות זאת, ליכפילד רואה בבחירות הזדמנות, כאשר הוא מסמן את בנימין נתניהו כבחירה הנכונה והמעניינת ביותר מבחינה כלכלית. "כל אחד יודע שתושבי חוץ שמגיעים לישראל חושבים שאפילו מרצ היא מפלגת ימין, וגם אני לא תומך ליכוד. "נתניהו הוא המעניין ביותר משום שהוא מבטיח להמשיך ברפורמות שהוביל כששימש שר אוצר", הסביר ליכפילד.

אחת הבעיות של ישראל כפי שבאה לידי ביטוי בסקירת האקונומיסט, היא ריבוי הסטארט-אפים שחלקם נסגרים וחלקם נמכרים מהר. "המדינה צריכה לעזור לסטרטאפים להפוך לחברות עסקיות. הבעיה היא שבאופן מסורתי סטרטאפים בישראל נמכרים לחברות בינלאומיות כך שהכסף יוצא החוצה", טוען ליכפילד.

הבעיות הנוספות במשק הישראלי, על פי האקונומיסט, קשורות למערכת החינוך הכושלת בשנים האחרונות, לחוסר שילובן בשוק העבודה של אוכלוסיות חרדיות ושל בני מיעוטים, וחוסר בפיתוח תשתיות החיוני להזנקת המשק.

צרו איתנו קשר *5988