עיני: "בר-און אומר אני הריבון, אני הקובע, אני שר האוצר"; "במקום ששר אוצר נמצא בכזה בונקר מצאנו אוזן קשבת אצל רה"מ"

גלובס tvלשידור ישיר של ועידת ישראל לעסקים לחץ כאן ; יו"ר ההסתדרות דיבר בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" ; "בשבוע שעבר הייתי בישיבה של לשכת התיאום של כל הארגונים הכלכליים, בה כל אחד דיבר מבטנו והשמיע את המצוקה בה הוא שרוי, היתה קריאה פה אחד: 'אנחנו קוראים לך להשבית את המשק'" ; "אני לקחתי החלטה ולא השבתתי את המשק"

"שר האוצר לכל אורך הדרך אמר 'אין משבר, אין מה לדבר'. לצערי, לאורך כל הזמן לא קיבלנו אוזן קשבת. כשגיליתי שיש 140 מיליארד שקל נזילים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות, פחדתי ממשהו שיקרה בשוק ההון שיהיה בלתי הפיך. גם כאן קיבלנו תשובה של "אני הריבון, אני הקובע, אני שר האוצר" - כך אמר יו"ר ההסתדרות עופר עיני בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס".

"אני אומר את הדברים כי אני פשוט כואב מבפנים".

"ההסתדרות מובילה עידן של שיתוף פעולה", אמר. "בשבוע שעבר הייתי בישיבה של לשכת התיאום של כל הארגונים הכלכליים, בה כל אחד דיבר מבטנו והשמיע את המצוקה בה הוא שרוי, היתה קריאה פה אחד: 'אנחנו קוראים לך להשבית את המשק'. נוצר מצב הפוך: המעסיקים הם אלו שביקשו לעמוד לידי בהשבתת המשק".

על חברות הנדל"ן וגיוסי החוב שלהם אמר יו"ר ההסתדרות: "יש עוד הרבה אדמות בהרבה מקומות - לא רק ברומניה". "לבנקים יש בטחונות אם מחר החברות לא יחזירו את ההלוואות - לעובדים אין כלום וזה הכסף שלהם להזדקן בכבוד שמושקע שם".

"התקשרה אליי מנכ"לית אינטל שבוע לפני השביתה המיועדת, ואמרה לי: 'אסור לך לעשות שביתה. גם ככה קשה לנו עם הבעלים' - וזו הייתה דוגמה אחת מני רבות. ולכן, בסופו של דבר קיבלתי החלטה - למרות שאת שר האוצר זה לא עניין כי לא ניסה לקיים ערוץ הידברות - אני לקחתי החלטה ולא השבתתי את המשק".

"צפוי לנו גל של עשרות אלפי מפוטרים וזה לא סיסמא - במיוחד בפרירפיה".

"כל פעם אני מקבל שיחות טלפון" אמר עיני, "פה מפעל בגלל 3-4 מיליון שקל, מפטר 200 עובדים. כל פעם אותה שיחה. יצא לי תסכול מהבטן ומצאתי את עצמי צועק בשידור".

"בשבוע האחרון אני מוצא את עצמי במקום להתייעץ על הפן הכלכלי, מתייעץ איך להתגבר על האגו של שר האוצר", הוסיף "אני לא אומר את זה כדי להקניט אותו. גם עכשיו אני אומר: אתה שר האוצר, בוא תזמן את כל הגורמים הרלוונטים, בוא ננסה לצמצם את המכה. אני מושיט לך את היד מכל הלב. אני מקווה שבסופו של דבר השכל יגבר, ולא ייתקע בוועדות עוד כמה חודשים".

"בר-און מדבר על תוכנית כלכלית, עשרות מיליארדי שקלים, וגרוש אחד בתקציב לא גדל. פה, הוא לא מוכן לשים שקל". "במקום ששר אוצר נמצא בכזה בונקר לפחות מצאנו אוזן קשבת אצל רה"מ".

"אני מקווה שבמקום שבו אין מנהיגות כלכלית, אולי רה"מ ייקח מנהיגות".

צרו איתנו קשר *5988