רוני חזקיהו בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס": "אני מצפה שהבנקים לא יחלקו דיבידנדים בשנה הקרובה"

"המשבר הוא פיננסי הגם שאנו מתמקדים כאן במשבר הריאלי - עד כה יצאנו בסדר אבל זה לא מבטיח שום דבר ולכן אני בעד שמרנות" ; ידין ענתבי: "בטווח הארוך אומר שלעולם הכלכלה הישראלית לא יכולה להיות בפוזיציה יותר שמרנית מכלכלות אחרות"

עוד נכונו לנו תקופות קשות. אנו מצפים שלא יהיו דיבידנדים בשנה הקרובה במערכת הבנקאית ואם מישהו חושב לחלק דיבידנדים שיבוא לקבל אישור" כך אמר היום רוני חזקיהו המפקח על הבנקים שנשא דברים בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס", והוסיף בהתייחס לרגולציה בראשה הוא עומד כי "אנו לא מתכוונים להקל בדרישות".

חזקיהו שיצא כנגד מערכות ניהול הסיכונים ואמר כי לא הוכיחו את עצמן, כשאין להסתמך על סטטיסטיקות מהעבר ומוניטין, הוסיף כי "יש לנו אתגרים רבים. המשבר הוא פיננסי, הגם שאנו מתמקדים כאן במשבר הריאלי. עד כה יצאנו בסדר אבל זה לא מבטיח שום דבר ולכן אני בעד שמרנות. הרבה שמרנות. זה עוזר לנו להתמודד. בפיקוח על הבנקים ניערך לאתגרים ואני מצפה שהמערכת הבנקאית תמשיך להיערך בזהירות מול המשבר. קל להראות גמישות, אך רבותיי בשעת משבר צריך על אחת כמה וכמה לשמור על מערכת פיננסית חזקה ויציבה".

לכן, הוא הוסיף ש"אני מצפה מהמערכת הבנקאית שתמשיך לשמור על הון גבוה כי זו הכרית שתאפשר להם לשמור על יציבות. המשבר הפיננסי כאן בסדר אך יש בעיות אחרות שיפגעו בנו בעתיד".

יו"ר רשות ני"ע, זוהר גושן, אמר כי "ברשות ני"ע מתכוונים לבחון אג"ח ותשקיפים ולשנות ההתייחסות לגביהם כך שיתפסו כמו מניות, יחד עם הדרישה למנהל תאגידי. יכול להיות שצריך לקבוע סטנדרטים מינימליים להנפקת אג"ח ואולי חייב שהמנפיק יכלול שורה של הבטחות והגנות לטובת רוכשי האג"ח".

גם בהתייחס לגילוי השוטף של מנפיקי אג"ח, לאחר ההנפקה, הוסיף גושן, כי "יש להקפיד על שקיפות גם בטווח הקצר והארוך. עדיף גילוי גם אם העובדות לא נעימות, על פני היעדר גילוי. זה הכרחי לאמון בשוק. חשוב לשמור על עמדה אחידה בשקיפות וגילוי".

ידין ענתבי, הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון באוצר, אמר כי "בטווח הארוך אומר שלעולם הכלכלה הישראלית לא יכולה להיות בפוזיציה יותר שמרנית מכלכלות אחרות. לא יכול להיות ששוק ההון המקומי יהיה יותר שמרני ממדינות מערביות וגם ארה"ב. אנו צריכים להיות שם ואסור לנו לעשות פעולות היום שיכולות להיראות סקסיות לטווח הקצר, ולהגביר את השמרנות פה. זה אבן ריחיים על השחקנים ביחס למקביליהם בחו"ל".

לדבריו, "אין לחזור לאג"ח מיועדות ולחזור אחורה אלא לפעול בצורה אחראית וזהירה ולהתחשב בלקחי העבר ולקחי המשבר אך לזכור גם שכשיוצאים מהמשבר הזה צריך שוק הון ובנקים חזקים לפחות כמו במדינות אחרות בעולם המערבי".

רונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים, אמרה כי "חשוב למצוא מענה לקורה בשוק אבל יש למצוא פתרונות שיותירו את השוק עם מבנה תחרותי. יש לשקול כל אחד מכלי ההתערבות שאנו שוקלים גם את המבנה התחרותי שאנו מייצתרים במשק לעתיד. היכולת להבריא ולצאת מהמשבר תלוי בשוק פנימה וביכולת התחרות בשווקים החוצה".

צרו איתנו קשר *5988