פולין - "פוטנציאל צמיחה גבוה ביחס למדינות האיחוד"

את סוד חוסנה מסבירים הכלכלנים בהישענות על ביקושים מקומיים. אבל האטרקטיביות היא לא רק בגלל פוטנציאל הצמיחה, אלא גם בשל היערכותה לאליפות הכדורגל יורו 2010. מכתשים, טבע, רפאל, קומברס וחיפה כימיקלים כבר פועלות בה, ועוד 740 חברות ישראליות

"חסינות פולנית". כך מגדירים כלכלני מכון היצוא את פולין על רקע המשבר הפיננסי עולמי.

לטענתם, פולין, שהצטרפה במאי 2004 לאיחוד האירופי, צפויה להימנות על המדינות המעטות שיציגו צמיחה חיובית עד סוף השנה הנוכחית.

"המשק הפולני הפגין חסינות למשבר הגלובלי גם בהשוואה למעצמות כלכליות חזקות כמו גרמניה, בריטניה וצרפת, והוא מהווה כיום יעד עסקי אטרקטיבי לישראלים", אומרים כלכלני מכון היצוא.

"סוד חוסנה", מוסיף מנכ"ל המכון,אבי חפץ, "נובע מחוסר התלות שלה בביקושים במערב אירופה. פולין נשענת על ביקושים מקומיים, בעוד סחר החוץ שלה משחק תפקיד משני".

"עם זאת", אומר חפץ, "פולין נחשבת לאחד השווקים המעניינים כיום באירופה: שוק גדול ביחס למרבית מדינות מזרח-אירופה, ובעל פוטנציאל להמשך שיעורי צמיחה גבוהים ביחס למדינות האיחוד האירופי. מעבר לכך, קיימת בפולין אווירה חיובית ואוהדת מצד המגזר העסקי כלפי פיתוח קשרי סחר עם ישראל".

על האווירה החיובית הזו מעידות, בין היתר, 744 החברות הישראליות הפועלות בפולין בהן מכתשים, טבע, רפאל, קומברס, חיפה כימיקלים וסופר פארם.

זאת בהשוואה ל-563 חברות ישראליות הפועלות בהונגריה,

431 בבולגריה, 208 בסלובקיה הגובלת עמה בדרום, 608 באוקראינה הגובלת עמה במזרח ו-965 ברומניה הפופולרית ביותר בקרב הישראלים.

במסגרת הרצון ל"חמם" את היחסים אפילו יותר, ביקר בישראל בשבוע שעבר סגן ראש ממשלת פולין ושר הכלכלה, פאבלאק וולדמאר.

מטרת הביקור, מהצד הישראלי, הייתה לקדם השתתפות של חברות ישראליות באליפות אירו 2012 בפולין. אך גם קידום שיתופי פעולה בתחומי המים והחקלאות. *

צרו איתנו קשר *5988