הותר לפרסום: פלסטינים ניסו לחטוף חייל ולהחזיקו במרתף

שב"כ התיר לפרסם הערב כי נגד כמה פעילי חמאס הוגשו כתבי אישום על שתכננו לחטוף חייל ולהחזיקו במרתף שייבנה במיוחד תחת בית באזור רמאללה ■ המימון אמור היה להגיע מהרצועה

במקביל להסלמה בטרור מרצועת עזה, גם בגדה מתגברים הניסיונות להוציא לפועל פיגועים. השב"כ התיר לפרסום הערב כי בתחילת ינואר האחרון, עצרו אנשי הארגון וצה"ל כמה פלסטינים המתגוררים ברמאללה ובכפרים שבסביבתה - שעמלו על תכנון פיגוע חטיפה של חייל כדי להשתמש בו כקלף מיקוח לשחרור אסירים.

לפי המידע שנמסר משב"כ, הפלסטינים שנעצרו הם חמזה אברהים מוסא זהראן, בן 30 מהכפר בידו הסמוך לרמאללה. בין 2006-2010 הוא היה כלוא בישראל בגין חלקו בתכנון פיגועים ובהם גם ניסיונות חטיפה. את יוזמת הטרור האחרונה שלו הוא יזם רק אחרי ששוחרר מהכלא בדצמבר האחרון, וכפי הנראה עמד בראש החוליה שהנהיג.

פעיל נוסף שנעצר הוא נזאם מוחמד חמתו שנינה, תושב רצועת עזה במקור, שעבר להתגורר ברמאללה ב-2001 עקב עבודתו במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. ב-2006 הוא עבר לצדו השני של המתרס, ולקח חלק בחוליית טרור שתכננה פיגועי ירי וחטיפת ישראלים. על פעילות זו נשלח גם הוא למאסר, שאותו סיים לרצות בפברואר 2010. בשב"כ מסרו כי בתקופת מאסרו, החל ניזאם לפעול בשורות חמאס וכך נוצרה ההיכרות בינו לבין זהראן.

חבר נוסף בחולייה שנעצר הוא ג'יהאד האני דיב שאמי, בן 34, תושב מחנה הפליטים ג'בליה שברצועת עזה. בעברו היה פעל בארגון החזית העממית, וב-2005 הגיע לגדה המערבית ללא אישורים ומאז הוא שוהה שם. הוא הצטרף לחמאס ופעל בשורות הארגון עד 2008, אז נעצר. בכלא פגש גם הוא את חמזה זהראן, ולפי שב"כ - היכרות זו היא שהכשירה את הקרקע להקמת החוליה שנחשפה.

מלמעלה - בית מגורים תמים, מתחת - צינוק תת-קרקעי

לפי תכנית החטיפה שנחשפה, התכוונו חברי החוליה לרכוש חלקת קרקע באזור רמאללה ולהקים בה בית ובו חדר או מנהרה תת-קרקעיים שסוד קיומם יישמר בחשאי. במקום זה הם התכוונו להחזיק את החייל שיחטפו, כשבקומות המגורים שממעל יתגורר שאמי וינהל אורח חיים רגיל, לצד השגחה על החטוף.

כדי להוציא את תכניתם לפועל, פעלו חברי החוליה לאתר מקור מימון כדי לרכוש רכב בעל לוחית רישוי ישראלים, שיאפשר להם נגישות פשוטה יחסית לתחומי הקו הירוק לשם קידום החטיפה. נוסף על כך, הם תכננו להשיג תעודות זהות ישראליות מזויפות, וכן לערוך שינויים בחזותם כדי שלא לעורר חשד. הם גם שאפו לצרף לפעילותם אישים נוספים שלהם מתאפשרת גישה ותנועה בשטח ישראל.

הכסף אמור היה להגיע מעזה

כדי לקבל סיוע במימון התכנית, פנו חברי החוליה לפעילי חמאס ברצועה דרך אחיו של ניזאם ובתיווכו של שנינה, כאמור תושב עזה בעצמו. האחרון אף התקבל לעמוד בקשר עם ויסאם פרחאת, איש הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה.

בחודש שעבר הגישה התביעה הצבאית כתבי אישום נגד חברי החוליה, לבית המשפט הצבאי ביהודה. מיוחסות להם עבירות חמורות של קשירת קשר לחטיפה בנסיבות מחמירות, וכן חברות ופעילות בחמאס.

בחמאס מסרו כי "פעילותה של החוליה ממחישה פעם נוספת את המוטיבציה הגבוהה של ארגוני הטרור בכלל וארגון חמאס בפרט לבצע פיגועי חטיפה, גם בעצם ימים אלה. זאת, לשם יצירת מנוף לחץ לשחרור אסירים פלסטינים".

צרו איתנו קשר *5988