"יכולנו להציל את אירופה לפני שנתיים; פתרון ייקח זמן"

עידית חסין, מנהלת דסק חו"ל בחברת ניהול התיקים של אקסלנס, מציינת כי השווקים עשויים להירגע עם הנפקתן של אירו-בונדס והקמת מנגנון פיקוח על הבנקים ביבשת

פתרון המשבר באירופה תלוי בהחלטיות הפוליטיקאים ביבשת - כך מעריכה עידית חסין, מנהלת דסק חו"ל בחברת ניהול התיקים של בית ההשקעות אקסלנס. בשיחה עם "גלובס", אומרת חיסין כי למרות שתוצאות הבחירות ביוון הן "דבר חיובי", המשקיעים מצפים למהלכים נוספים לפני שהתנודתיות תוכל להיפסק.

"אי-אפשר להגיד לפוליטיקאים באירופה מה הם צריכים לעשות, כי אף אחד לא באמת יודע מה הפתרון, אולם כדי להרגיע את השווקים מצפים לשני צעדים מרכזיים", מבהירה חסין. לדבריה, הצעד הראשון הוא הנפקת אירו-בונדס, והשני הוא יצירת מנגנון של ערבויות מהאיחוד האירופי על הכספים בבנקים שביבשת, אשר יחליף את הפיקוח המקומי באירופה חסר השיניים.

הרציונאל מאחורי הנפקת האירו-בונדס, אג"ח כלל-אירופאיות, הינה הנפקה של חוב על ידי מדינות אירופה ה"חייבות" - אשר איגרות החוב שלהן סובלות מתשואות גבוהות במיוחד - בעלות נמוכה יחסית. "כרגע לא מסכימים לאירו-בונדס מכל מיני סיבות, אך יש ועדה של מומחים מגרמניה שעובדת על קרן נוספת שתנפיק אג"ח למדינות הסובלות מיחס חוב-תוצר של מעל 60%".

כתלות בהנפקתן של אירו-בונדס, מסביר חסין, בגרמניה דורשים הקשחה של כללים באמנה הפיסקאלית של האיחוד האירופי. "הגרמנים דורשים לפקח על התקציב והגירעון של המדינות באירופה, ולאשר מבחוץ בעצם את מה שקורה בתוך המדינה. זו מהפכה גדולה ורצינית".

באשר לשאלה אם הבנק המרכזי האירופי יתערב בסופו של דבר במשבר, השיבה חסין: "כרגע לא. נראה שהבנק המרכזי רוצה לתת לפוליטיקאים לפתור את הבעיה".

"הבחירות ביוון - דבר חיובי"

עם פרסום תוצאות הבחירות ביוון, בהן זכתה מפלגת "הדמוקרטיה החדשה", סבורה חסין כי ייתכן שינוי כיוון במדינה הקטנה, המחזיקה בכ-2.5% מהתמ"ג בגוש האירו: "יש סוף-סוף עם מי לדבר", ציינה. "המנהיגים במדינה הסכימו להמשיך עם תוכנית הצנע ולבנות קואליציה חדשה בכדי לדון על תוכנית החילוץ".

מנגד, מתייחסת חיסין לספקולציות כי הממשלה היוונית תבקש מהאיחוד האירופי הארכה לדד-ליין להגעה ליעד גירעון של 4.5% תוצר - משנת 2014 לשנת 2016. "זה אומר שהאיחדו האירופי יצטרך לתת ליוון עוד כסף, ולא בטוח שהאיחוד ובעיקר גרמניה יסכימו לכך", היא אומרת.

לדבריה, הכנסות ממשלת יוון ירדו דרמטית לאור פער בתשלומי מסים של אזרחי המדינה. "המצב הכלכלי מידרדר, וישנן עדיין הוצאות - ולכן יצטרכו ביוון לקצץ עוד יותר בהוצאות ולקבל כסף מבחוץ, זה הולך להיות מאד-מאד קשה", היא מסכמת.

ומה יהיה בסוף עם המשבר באירופה? לדברי חסין, הכל תלוי בפעולתם של הפוליטיקאים. "הם עשו הרבה טעויות בדרך, ניתן היה להציל את המצב באירופה לפני שנתיים. צרפת היא איחוד של מדינות קטנות והתהליך קרה תוך 1,000 שנה, ולכן ייקח הרבה זמן למצוא פתרון באירופה".

צרו איתנו קשר *5988