אקסלנס: "לקנות מניות ולהמתין בסבלנות"; מהן המומלצות?

גיא בר-און, מנהל דסק אג"ח באקסלנס קרנות נאמנות, סבור כי משבר החוב ייפתר ו"אירופה לא תקרוס" ■ טוען כי "הרגולציה ריסקה את מניות התקשורת" - וממליץ על מניות הטכנולוגיה

"בטווח הקצר-בינוני, השוק המקומי יושפע בעיקר מההתפתחויות באירופה - שם לא צפויה הרעה במשבר, אלא דווקא שיפור ועלייה בצמיחה. אירופה לא תקרוס, ומנהיגי היבשת יעשו הכל כדי לשמור את גוש האירו מאוחד", כך סבור גיא בר-און, מנהל דסק אג"ח באקסלנס קרנות נאמנות, שטוען כי בשוק המקומי ישנן הזדמנויות קנייה רבות, לאור הציפייה לשיפור בכלכלת אירופה, וחרף מגמות מקומיות במשק הישראלי.

"קרנות החילוץ באירופה ימשיכו להזרים כסף למדינות היבשת בסכומים הולכים וגדלים", מצייר בר-און את התרחיש הסביר של אקסלנס למשבר באירופה, ש"אמנם הולך ללוות אותנו תקופה ארוכה, אבל צפוי להתקדם לתרחיש אופטימי - בו נראה את רמות הצמיחה עולות יחד עם יצירת מקומות עבודה חדשים".

את ביצועי החסר של הבורסה המקומית בהשוואה למדדים המרכזיים בעולם וכן ירידת מחזורי המסחר, מסביר בר-און במגמות מקומיות במשק - בדגש על התגברות הרגולציה והחרפת המחאה החברתית.

"התערבות הרגולטורים בשוק היא מהותית", ממשיך בר-און. "התגברת הרגולציה נעשתה כאן בעוצמה חזקה מדי ובפרק זמן קצר מדי. עדיף היה למשוך את השינויים על פני זמן רב יותר. הרגולציה פשוט ריסקה את שוק התקשורת ואת חברות הסלולר בפרט".

לדברי בר-און, הרגולציה היא גם אחד הגורמים המובילים ל"בריחת" המשקיעים הזרים הבורסה המקומית בתקופה האחרונה: "כשרוצים לקנות כאן חברה, עושים הערכות שווי - אבל הן עלולות לפוג תוקף יום אחרי חתימת העסקה", הוא אומר. "בגלל הרגולציה, אף אחד לא ידוע מה יקרה מחר. זה כמו נהג שנוסע ברכב ולא רואה 4 מטר קדימה".

- אז כיצד ניתן לעורר את השוק?

בר-און: "אפשר לדחוף לכניסה של הבורסה לכל מיני מדדים עולמיים. ככל שזה יקרה יותר, נגגביר כאן את הסחירות. צריך גם לתת למשקיעים הזרים תמריצי מס מסוגים שונים, וכן להקל על רישום כפול של חברות ישראליות מחו"ל (דוגמת צ'ק פוינט). את המס על רווחי הון צריך להוריד, לפחות עבור הסוחרים הקטנים".

ובכל זאת, איפה רואים באקסלנס את ההזדמנויות בשוק? בשוק האג"ח, ממליץ בר-און להתמקד באג"ח קונצרניות של חברות בדירוגים גבוהים ("A" ומעלה), המחזיקות בתזרים מזומנים עצמאי ולא מסתמכות על דיבידנד, ופועלות בסביבה עסקית גבוהה.

"על רקע הורדת הריבית האחרונה והצפי להורדה נוספת, אנו צופים כי המרווחים באג"ח יישארו גבוהים", הוא מבהיר.

כמו כן, בר-און ממליץ על פיזור ענפי ובניית תיק קצר - לכ-3 שנים. "למי שיש קצת יותר אורך רוח ולא מתרגש מירידות", הוא מבהיר, "יש הזדמנויות מאד טובות באג"ח".

מבחינת מניות, ממליצים באקסלנס על מניות הטכנולוגיה - ביניהן מלאנוקס, איזיצ'יפ ולייבפרסון. "אלה חברות שהרגולציה לא משפיעה עליהן, הן לא ממונפות, והן גם לא תלויות במיוחד במשק הישראלי, אלא בפעילות העולמית".

גם חברות נדל"ן מניב במדינות מפותחות עשויות להיות השקעה טובה, לדברי בר-און. למשל, כאלה הרוכשות נדל"ן בארה"ב, קנדה וגרמניה. בנוסף, ממליץ בר-און על מניות מדד היתר, שם "יש לא מעט חברות שנסחרות בדיסקאונט משמעותי על השווי שלהן - ולא סתם בעלי עניין רוכשים את המניות הללו, או פשוט מוחקים אותן מהמסחר", הוא מציין. "מי שיחזיק במניות אלו בסבלנות, יוכל לקבל רווחים נאים".

צרו איתנו קשר *5988