שטייניץ ופיאד הגיעו להבנות בנוגע להעברת סחורות ומיסוי

מטרת ההסדרים הינה להעמיק את הסחר בין ישראל והרשות הפלסטינית ולסייע לשני הצדדים במאבק בהברחות ובהעלמות מס ■ נתניהו: "ההסדרים שגובשו מהווים חלק מן המדיניות עליה הצהרנו לחזק את הכלכלה הפלסטינית"

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, וראש ממשלת הרשות הפלסטינית, ד"ר סלאם פיאד, הסכימו הערב (ג') על הסדרים בנוגע להעברת סחורות ולמיסוי בין ישראל והרשות. הסדרים אלה גובשו במהלך דיונים מקצועיים שקיימו הצדדים בחודשים האחרונים, ונועדו לקדם את יישום ההסכמים הקיימים בתחום הכלכלי, ובמיוחד "פרוטוקול פאריס".

חשוב לציין כי מאחורי הקלעים של הסכמות אלו עמלו במשך השנה האחרונה דורון ארבלי , מנהל רשות המסים ויובל וולמן, היועץ הכלכלי הבכיר של שטייניץ.

מטרת ההסדרים הינה להעמיק את הסחר בין ישראל והרשות הפלסטינית ולסייע לשני הצדדים במאבק בהברחות ובהעלמות מס. ההסדרים גם ישפרו את תשתיות מערכות המס של הרשות, ובכך יגבירו את היקף הכנסותיה ויסייעו לאיתנותהּ הכלכלית.

על-פי ההסדרים שגובשו, התחשבנות המסים בין הצדדים בנוגע למע"מ, למס קנייה ולמכס, תתבסס על מעבר בפועל של סחורות בין ישראל והרשות הפלסטינית, ולא על סמך דיווחים בלבד, כפי שהיה נהוג עד כה. לשם כך, רשויות המס של הצדדים יגבירו את חילופי המידע ביניהן לגבי מעבר סחורות, ויצליבו בסיסי נתונים.

כמו-כן, על-מנת לייעל את מעבר הסחורות ולשפר את המעקב אחריו, ייעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, יוקמו מתקני אחסון מיוחדים ברשות הפלסטינית, ומעבר הסחורות יתועל ככלל למעברי סחורות מוגדרים. בנוסף, תוקם צנרת ייעודית שתאפשר העברה בטוחה ובאופן בלעדי של דלקים מישראל לרשות הפלסטינית. יישום ההסדרים יחל ב- 1 בינואר 2013, וילווה על ידי צוות מומחים משני הצדדים שמוקם בימים אלו.

"זהו צעד חשוב לחיזוק הקשרים הכלכליים בין ישראל והרשות הפלסטינית. שיתוף הפעולה יסייע לשני הצדדים להילחם בהעלמות המס, יגדיל את הכנסות הרשות הפלסטינית מגביית מסים, ויסייע בצמצום היקף הברחת הסחורות", אמר שטייניץ בתום הפגישה.

"אני משוכנע שההסדרים אליהם הגענו יסייעו בחיזוק הבסיס הכלכלי של הרשות הפלסטינית, בכך שיקדמו את פיתוח תשתית המסים ברשות הפלסטינית ויביאו להגברת גביית המס", דברי פיאד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי: "ההסדרים שגובשו מהווים חלק מן המדיניות עליה הצהרנו לתמוך בחברה הפלסטינית ולחזק את כלכלתה, ויש לקוות שיסייעו לקידום יחסינו עם הפלסטינים גם במישורים נוספים".

צרו איתנו קשר *5988