"הסיכוי שה'פד' יפעל - כמו הסיכוי שנאס"א תמצא חייזרים"

וינסנט ריינהרט, הכלכלן הראשי של מורגן סטנלי: "נתוני התעסוקה של חודש אוגוסט יתפרסמו קרוב מדי לוועידת השוק הפתוח הקרובה, בכדי להניע את בכירי ה'פד' לפעולה"

הסיכוי שהפדרל ריזרב "יפתיע" בוועידת השוק הפתוח (FOMC) הבאה שלו, בתחילת חודש ספטמבר, בהתחשב בסביבה הכלכלית בארה"ב והחשש מ"הצוק הפיסקאלי" - הינה סביב 5%, השווה לסבירות כי נאס"א תאתר חייזרים החיים מחוץ לכדור לארץ - כך מעריך היום (ג') הכלכלן הראשי של מורגן סטנלי, וינסנט ריינהרט, במזכר עדכני ללקוחותיו.

בפרוטוקולי הוועידה של חודש אוגוסט הביעו בכירי ה'פד' כי הם מחוייבים להמשיך ולעקוב אחר המצב הכלכלי במשק האמריקני, וציינו כי "יעקבו מקרוב אחר המידע הכלכלי וההתפתחויות הפיננסיות, ויבצעו את ההתאמות הנדרשות בכדי להבטיח התאוששות חזקה של הכלכלה". אולם, כאמור, ה'פד' לא הכריז על תוכנית רכישות אג"ח שלישית (QE3), כפי שגורמים רבים בשוק קיוו.

"ה'פד' אמר שיעקוב מקרוב אחר המצב", אמר ריינהרט, "אולם נתוני התעסוקה של חודש אוגוסט יתפרסמו קרוב מדי לוועידת השוק הפתוח, בכדי להניע את בכירי ה'פד' לפעולה".

"אם ה'פד' לא יפעל לפני הפגישה, סביר שברננקי יקבל שיחת טלפון - או שמריו דרגי (יו"ר הבנק המרכזי האירופי) ירצה הכרזה משותפת על רכישות אג"ח, או שגייתנר (שר האוצר של ארה"ב) ירצה השתתפות של הבנק בתוכניות הלוואות ומימון משותפות לאוצר".

אולם, ריינהרט סבור כי שני התרחישים האלה "מוטלים בספק", והסבירות שיתרחשו הם 5% בלבד. "זו, דרך אגב, הסבירות כי נאס"א תאתר חיים מחוץ לכדור הארץ עד סוף השנה".

צרו איתנו קשר *5988