לשדרג לווינדווס 8? מיקרוסופט מהמרת על כל הקופה

תודו, לא ציפיתם מסטיב באלמר להוביל מהלך כל כך מסוכן ■ אחרי הקש שאכלה מיקרוסופט בעקבות מהדורת Vista - ומוקדם יותר עם Millennium - חשבנו שהיא איבדה את התיאבון למאכלים אקזוטיים

סטיב באלמר בהצגת Win 8  / צילום: יח"צ מיקרוסופט
סטיב באלמר בהצגת Win 8 / צילום: יח"צ מיקרוסופט

הנכונות להסתכן כאשר קיימת לכאורה אופציה "לשחק על בטוח" מפתיעה במיוחד לאור העובדה שמהלכי התיקון השמרניים בעבר, XP ו-7 Windows, הצליחו להציל את המצב ואת המוניטין של מיקרוסופט כשחקנית רצינית במחשוב ארגוני. כרגיל באימפריות שיש להן מה להפסיד, התעוזה הצליחה להכניע את חומות השמרנות רק אחרי שהאתגר נעשה בלתי נסבל. מיקרוסופט היתה מוכרחה להראות שיש לה תשובה עדכנית לאפל ולגוגל וגם היא מסוגלת להציע מערכת הפעלה "תומכת מגע".

הפעלת מגע אינה ממש חדשה למיקרוסופט, שהציגה כבר לפני 3 שנים את Surface, מחשוב שולחני המופעל בקצה האצבעות (הרבה אצבעות בו-זמנית) ללא מקלדת פיזית. אך הפעם מדובר במשהו שאפתני יותר.

עכשיו Windows 8 אמורה להיות "הכל לכל אחד", בנוסח הישן שהוביל את מיקרוסופט לדומיננטיות בשלהי המאה ה-20. גם הפעלת מגע למחשבי לוח - וגם תמיכה במקלדת ועכבר בנוסח הישן. גם למחשבים שמריצים את יישומי Office ללא שינוי כלשהו - וגם מהדורה קלה עבור טלפונים חכמים. גם עבור מעבדי אינטל ותואמיהם - וגם למכשירים בהם משובץ מעבד בארכיטקטורת ARM. גם תאימות ממשקי יישומים מלאה לאחור - וגם מראה חדש עם ממשק משתמש שונה לחלוטין ממה שהמשתמש הוותיק מצפה לראות כ-Desktop לחלונות.

זה אולי ההימור הגדול ביותר. משום שהרצון לשמור על רציפות ותאימות לאחור על פני יותר משני עשורים של יישומי Windows הביא לכך, שהממשק החדש (מה שנקרא פעם Metro) פחות אינטואיטיבי מזה של iOS ועקומת הלימוד שלו יכולה להוות מחסום פסיכולוגי עבור משתמשים עסקיים ופרטיים כאחת.

ה"תאימות לאחור" היא המנטרה המרכזית בעולם ה-PC - וגם אבן הנגף העיקרית בדרכן של שתי השותפות לפלטפורמת Wintel. זו הסיבה מדוע Windows נפוחה פי 3 מלינוקס ומדוע אינטל נזקקת ליותר ממיליארד טרנזיסטורים כדי לספק ביצועים תחרותיים למעבדי RISC דוגמת Power של יבמ. בהתחשב בגודל ההימור, לוותר על חלק מהמורשת כדי לתת ל-Windows 8 מראה עדכני יותר דורש יותר מאומץ.

אבל סטיב באלמר רואה איך אפל עשתה בעבר וממשיכה לעשות בהווה תפניות חריפות פי כמה, כולל פיתוח מערכות הפעלה חדשות "על דף לבן", ומצליחה להרוויח ואף להגדיל את ערכה בשוק ההון מעבר לזה של מיקרוסופט. והוא מקנא. נמאס לו לשמוע מהבלוגרים שהוא בקושי שומר על הקיים - ואם ביל גייטס היה נשאר בעמדת הקברניט, מיקרוסופט היתה מצליחה להגן על בכורתה גם בעולם הטאבלטים.

האירוניה היא, שעכשיו, כאשר באלמר מוכן להמר, מיד פוצחות כל הקסנדרות בנבואות מחרידות על המדרון החלקלק שנקרא "עקומת הלימוד".

גם כלבים זקנים צריכים לדעת לקפוץ

נכון, אף כלב זקן לא אוהב ללמוד טריקים חדשים ואף "מעצב דעת קהל" לא אוהב ללמוד סביבת עבודה חדשה. אבל מנקודת ההשקפה של המשתמשים העסקיים - ומנהלי המערכות שעושים עבורם את ההחלטות בנוגע לבחירת סביבת העבודה - המערכת החדשה היא הזדמנות טובה לבצע קפיצה של פעם בעשור. מי שתקוע ב-XP או (נדיר) ב-Vista צריך לחשוב ברצינות על שדרוג ל-Windows 8. אולי לא החודש אבל בוודאי אחרי שתתפרסם "חבילת השירות" הראשונה וילמדו הלקחים מהטמעתה בארגונים חלוציים.

מיקרוסופט עשתה את נושא מחיר השדרוג לחסר משמעות - 40 דולר (280 ש"ח בישראל, מה שנקרא אריתמטיקה ישראלית) מכל הגרסאות החל ב-XP. מי שעוד לא החלים מהשדרוג ל-Windows 7 יכול לחכות עוד קצת, אבל כדאי לזכור שבמוקדם או במאוחר היתרונות של Windows 8 יגרמו למשתמשים לדרוש:

  • תהליך אתחול (Startup) קצר יותר. מסך "התחל" עם אייקונים דינמיים המציגים מידע מתחדש, כמו דואר נכנס ושערי מניות.
  • סינכרון ואיחוד מידע על פני מכשירים שונים, מחשבים וטלפונים, שכולם מריצים יישומים דומים אם לא זהים.
  • שימוש חסכוני יותר באנרגיה, חיי סוללה ארוכים יותר, והתחברות מהירה יותר ל-Wi-Fi.
  • דפדפן Explorer 10 מהיר יותר, בטוח יותר ובעל תמיכה משופרת בסטנדרט HTML5.
  • סביבה בטוחה יותר מקוד זדוני, כולל הגנה מוירוסים של סקטור האתחול (Boot).
  • יישומים "צרכניים" ובידוריים, כמו נגינת מוזיקה וסרטים, ניהול גרסאות ושינוע קבצים.

לא רע בשביל שדרוג היסטורי, שעולה רק 40 דולר, גם אם תאלצו להקדיש כמה שעות ללימוד מחדש של הדברים שהתרגלתם לעשות בלי לחשוב פעמיים.

צרו איתנו קשר *5988