שרים באוויר: נוקד טסה לברלין, איילון ושמחון לארה"ב

לישיבות ממשלה אין להם זמן, אבל לחו"ל דווקא יש ■ השר שמחון - שלא יהיה אפילו ח"כ אחרי הבחירות - טס לארה"ב לנסיעת "מחוף אל חוף"

נסיעות פרידה? בעוד לישיבות הממשלה לא מגיעים מרבית השרים מאז הוכרזו הבחירות בטענה שאין להם זמן, כשמדובר בנסיעות לחו"ל, כולם מוצאים את הזמן, ובעיקר השרים שלא ישובו לכנסת בקדנציה הבאה או שלא ישובו לתפקידם.

שרת החקלאות אורית נוקד שמפלגתה (העצמאות) לא מתמודדת בבחירות לכנסת והיא צפויה לסיים את תפקידה בעוד כשבועיים, טסה לשלושה ימים לברלין לכנס "השבוע הירוק הבינ"ל" שעורכת הממשלה הגרמנית. סגן שר החוץ דני איילון, שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן החליט לא לשבצו ברשימת המפלגה לכנסת הבאה וגם הוא יסיים את תפקידו בשבועות הקרובים, יצא לנסיעה "מדינית-הסברתית" שתימשך 11 יום בארה"ב יחד עם שניים מעוזריו ובמסגרתה יבקר בלוס אנג'לס, בוסטון, וושינגטון וניו יורק. הגדיל לעשות שר התמ"ת שלום שמחון (עצמאות), שצפוי לנסוע עשרה ימים לאחר הבחירות, אז הוא לא יהיה אפילו ח"כ, לביקור בן 10 ימים ללוס אנג'לס, סן פרנסיסקו וניו יורק.

לנסיעתו של שמחון יצטרפו מספר בכירים ממשרדו. בדומה לנוקד, גם שלום חבר מפלגת העצמאות שלא מתמודדת במסגרת הבחירות הקרובות לכנסת ועם הרכבת הממשלה הבאה, עתיד להתמנות למשרד התמ"ת שר חדש. למרות זאת, שמחון סבור שאין להותיר את הנסיעה שמתוכננת לארה"ב לתחילת חודש פברואר לשר שיבוא אחריו, ובזמן שבישראל יכוננו ממשלה חדשה, הוא יהיה בשחקים - במימון המשרד שממנו ייפרד בקרוב. במסגרת הנסיעה עתידים שמחון ובכירים ממשרדו, לבקר בתעשיית הניו-מדיה והקולנוע בלוס אנג'לס; להיפגש עם בכירים בחברות הענק אפל, מיקרוסופט וגוגל, לחנוך נספחות מסחרית חדשה של ישראל בסן פרנסיסקו ולבקר גם בניו יורק.

גם שר האוצר יובל שטייניץ (הליכוד ביתנו) העדיף להעביר את תקופת הבחירות בחו"ל והוא שוהה בימים אלו בוושינגטון, לשם נסע יחד עם שניים מעוזריו, בין היתר, על מנת להיפרד משר האוצר האמריקאי הפורש, טימותי גייתנר. בליכוד היה מי שהרים גבה לנוכח העובדה שלא גייתנר ואולי גם לא שטייניץ, יהיו שרי אוצר בקדנציה הבאה.

בלשכתו של שטייניץ הסבירו כי על אף הבחירות שר האוצר ממשיך לעבוד בימים אלו כרגיל. לדבריהם, חשיבות הנסיעה טמונה בפגישות שמתוכננות לשר האוצר עם בכירים בבית הלבן ובמועצה לביטחון לאומי סביב סוגיית הנושא האיראני וסוגיות כלכליות נוספות וכי הפגישה עם גייתנר היתה אמורה להתקיים כבר מזמן. לנסיעה התלווה גם ד"ר מיכאל שראל הכלכלן הראשי באוצר.

יש לציין כי הייעוץ המשפטי באוצר התנגד בתחילה לנסיעה אולם בסופו של דבר אישר אותה. בלשכת השר אמרו כי ההתנגדות לא הובאה לידיעתם. את העובדה ששר האוצר יצא כבר במוצאי שבת לוושינגטון לפגישות שנועדו ליום שני הסבירו בלשכתו של שטייניץ כי על מנת להגיע בזמן לפגישות נדרשה היציאה המוקדמת וכי הלו"ז של השר התמלא בהתאם.

"נסיעה כלכלית נטו"

גורם בסביבתו של שמחון אמר היום (ב') ל"גלובס" כי הנסיעה תוכננה מראש, עוד טרם נקבע מועד הבחירות וציין כי מדובר ב"נסיעה כלכלית נטו, שנועדה לקדם את האינטרסים של מדינת ישראל ולא כדי לקדם את האינטרסים האישיים של השר". הגורם הדגיש כי הנסיעה תוכננה כבר לפני כחצי שנה וזמן רב לפני שהוחלט על מועד הבחירות לכנסת.

כך, לטענת הגורם הנסיעה האמורה כבר נדחתה בעבר מספר פעמים, אך למרות זאת - אין מנוס מלקיים אותה בשל חשיבותה הרבה למען "קידום עניינים כלכליים חשובים", כהגדרתו: "לא צריך לשתק את המדינה בגלל בחירות. זה שיש בחירות לא אומר שהמדינה חדלה מלתפקד ושהממשלה יוצאת לחופש".

גורמים בלשכה של שמחון אמרו היום כי הציפייה שיבטל את נסיעתו המתוכננת, כדי שהשר הבא אחריו יקיים אותה "גובלת בקטנוניות", כהגדרתם: "שמחון יוצא לייצג את מדינת ישראל מול אנשים כמו סטיבן שפילברג שאם יעשה הפקה גדולה שלו לישראל, תהיה בכך בשורה. הוא מתכוון להיפגש עם בכירים בחברות ענק, שלכל השקעה שלהן בארץ השפעה מאקרו-כלכלית.

"גם אם יבוא שר אחר למשרד התמ"ת, עם חזון ועם מדיניות אחרים לא הגיוני שהוא יראה בעיניים אחרות את החשיבות של מהלכים כאלה מול חברות בסדר גודל כזה. במקרים כאלה אין לזהות האישית של השר משמעות מבחינת אותן חברות. אם יש הזדמנות, צריך למצות אותה. לא מדובר בנסיעת תענוגות ומנעמים והיא אמורה להימשך כשישה ימים, עם הרבה טיסות פנימיות".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "השרה נוקד הוזמנה לפני כחצי שנה, בטרם היוודע מועד הבחירות, על ידי שרת החקלאות הגרמניה לייצג את מדינת ישראל ולהשתתף ב "השבוע הירוק הבינ"ל" שעורכת הממשלה הגרמנית. נוקד ביחד עם עוד כ שישים שרי חקלאות מרחבי העולם תשתתף במהלך שהותה (כשלושה ימים) בפורום שיעסוק במזון וחקלאות וידון במשבר המזון העולמי.יצויין כי עלות שהייתה של השרה בברלין ממומנת במלואה על ידי הממשלה הגרמנית".

מלשכתו של סגן שר החוץ נמסר כי "איילון עורך בימים אלה נסיעה מדינית - הסברתית בארה"ב (לוס אנג'לס, בוסטון, ניו-יורק וושינגטון). בביקורו ייפגש סגן השר עם בכירי הממשל, חברי קונגרס, ראשי ארגונים יהודים, יערוך פעילויות הסברה ויתראיין לתקשורת המקומית. לביקור חשיבות מיוחדת על רקע חילופי הממשל והקונגרס לאחר הבחירות האחרונות בארה"ב וכן על רקע הבחירות הצפויות בישראל".

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה כי: "נסיעת שר האוצר והכלכלן הראשי של משרד האוצר ד"ר מיכאל שראל מקדמת את התאום מול משרד האוצר האמריקאי ומחלקת המדינה בנושאי הידוק הסנקציות הכלכליות על איראן והקשרים הכלכליים בין שתי המדינות. שטייניץ ושראל נפגשים עם בכירים במחלקת המדינה ובבית הלבן וכן עם שר האוצר גייתנר וסגנו וולין".

צרו איתנו קשר *5988