סקר: 38% מהציבור מעדיפים קואליציה חילונית בלי חרדים

רוב הציבור בישראל מעדיף קואליציה ללא ש"ס ויהדות התורה ■ גם שליש ממצביעי הימין לא רוצה חרדים בממשלה ■ היום ימליצו המפלגות לנשיא על רה"מ הבא

קהלים רחבים בציבור מייחלים לסוף הברית ההיסטורית בין הליכוד לחרדים: ערב פתיחת המגעים הקואליציוניים לקראת הרכבת הממשלה נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד לא יודע כיצד תראה הקואליציה הבאה, אולם לציבור יש עמדה ברורה - הוא לא רוצה חרדים בממשלה. מסקר שערך מכון רפי סמית עבור "גלובס" עולה, כי 38% מהציבור היה מעדיף קואליציה חילונית, שבה יהיו חברות מפלגות הליכוד ביתנו, יש עתיד, הבית יהודי וקדימה ושלא תכלול את ש"ס ויהדות התורה.

הסקר, שנערך בקרב 500 איש באמצע השבוע, אינו מחדש דבר. מרבית הסקרים בשנים האחרונות גילו שיש בציבור כמיהה לממשלה חילונית בלי חרדים. הנתון המפתיע הוא שגם רבים ממצביעי הימין רוצים את ש"ס בחוץ. 34% ממצביעי הליכוד ביתנו ו-60% ממצביעי הבית היהודי מעדיפים ממשלה נטולת חרדים. זהו נתון חסר תקדים. כשנשאלו הנסקרים איזו קואליציה היית רוצה שתקום, ענו 52% בעלי השקפת עולם "מרכז ומרכז נוטה לימין" שהם בעד קואליציה של נתניהו-לפיד-הבית יהודי וקדימה. בקרב בעלי השקפת עולם "ימינית" אחוז דומה ציין קואליציה של נתניהו-לפיד-בנט וקדימה (32%) וקואליציית ימין-חרדים צרה (30%).

בעוד יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', לא הסתירה מעולם את הברית בינה לבין אנשי יהדות התורה, ומיעטה להתבטא בנושאים הקשורים בשוויון בנטל, נראה כי גם בנקודה הזו היא איבדה את מצביעיה. 44% ממצביעי מפלגת העבודה היו רוצים ממשלה ללא הסיעות החרדיות.

בקרב תומכי יש עתיד קיים באופן טבעי רוב גדול לקואליציה חילונית, כש-68% ממצביעי מפלגתו של לפיד תומך בקואליציה עם הבית היהודי וקדימה. גם בקרב תומכי התנועה והבית היהודי הרוב - 60%-62% - תומכים בקואליציה זו.

נתניהו יקשיב לציבור?

מבחינת המספרים, בפני נתניהו עומדת האפשרות להרכיב ממשלה ללא חרדים, אולם לאחר שכבר הוכיח בחודש מאי כי הברית עם השותפות הטבעיות יקרה לו מהשוויון בנטל, כלל לא ברור שראש הממשלה יהיה קשוב לרחשי הציבור.

הערב יחל נשיא המדינה, שמעון פרס, בהתייעצויות לקראת הטלת משימת הרכבת הממשלה. לפי סדר גודלן, יעלו למשכן הנשיא כל נציגי המפלגות ויודיעו לו באופן רשמי על מי הן ממליצות. בשעה 18:30 ייפגש פרס עם נציגי הליכוד ביתנו. 50 דקות אחר כך יכנסו למעונו נציגי יש עתיד. מחר בבוקר יתחדש סבב הדיונים עם הגעת נציגי מפלגת העבודה. בהמשך היום ייוועד פרס גם עם נציגי הבית היהודי, ש"ס, יהדות התורה, התנועה, מרצ, רע"מ-תע"ל, חד"ש ובל"ד. את הסבב יחתמו אנשי קדימה.

בעוד נציגי התנועה, העבודה ומרצ אינם צפויים להמליץ על איש, נראה כי שאר הסיעות יצהירו בפני הנשיא כי נתניהו הוא מועמדן להרכבת הממשלה גם בקדנציה הבאה.

קואליציה
 קואליציה

צרו איתנו קשר *5988