לכתבה הקודמתחופשה בחו"ל: חוף הים הקריבי במקסיקו - פנטזיה חלומית לכתבה הבאהמטיילים בכנרת? הנה רעיון לפינוק נחמד בספא החדש במלון הסקוטי

נושאים הקשורים לכתבה

לכבוד "וולנטינ'ס דיי" - הסרטים שמסתכלים לאהבה בעיניים

נודה על האמת, האהבה כואבת, ועולם הקולנוע מספק לנו שפע של דוגמאות מהחיים ■ קבלו דוגמאות לסרטים שיכולים לגרום לכל אחד ואחת מאיתנו תחושה שאנחנו יודעים בדיוק על מה הם מדברים

14/02/2013, 16:43
שירות גלובס
אהבה במבחנה / מאייר: ליאב צברי
אהבה במבחנה / מאייר: ליאב צברי

תפלאו, וולנטיין הוא לא רק חג סכריני מתקתק. אפשר לציין אותו גם בדרך שדווקא לא כוללת מתנות שאין בהן צורך, וברק מאולץ בעיניים, אלא דווקא בצורה שנותנת לאהבה עוצמה וכבוד, ומעניקה לה עומק ועניין, או במילים אחרות - אכזבה וכאב לב.

אהבה כמו בסרטים היא לא בהכרח אהבה שסופה בחיים משותפים זה לצד זו, באושר ועושר עד עצם היום הזה. הרי גם מי שמצא את אהבת חייו כבר יודע שזו כוללת גם כאב וימים פחות קלים, ואם כבר בסרטים עסקינן, אלה שמסתיימים בהבטחה לאושר, כבר מזמן לא נחשבים לחומר איכותי.

נודה על האמת, האהבה כואבת, ועולם הקולנוע מספק לנו שפע של דוגמאות מהחיים. קבלו כמה דוגמאות לסרטים שיכולים לגרום לכל אחד ואחת מאיתנו תחושה שאנחנו יודעים בדיוק על מה הם מדברים:

"בעלים ונשים" - 1992

סרט משובח מבית היוצר של וודי אלן, המתאר את חייהם המורכבים של שני זוגות - אחד הנמצא בעיצומו של תהליך גירושים, וחבריהם הטובים שמבינים אט אט שבעצם גם אצלם לא תמיד השמש זורחת והציפורים מצייצות. אלן, מופיע בסרט עם בת זוגו דאז, מיה פארו, ובכך חושף גם לא מעט מהמציאות הכואבת של שניהם.

"תמונות מחיי נישואין" - 1973

אינגמר ברגמן מלמד אותנו את מה שרבים ידעו עמוק בפנים - חיי הנישואין יכולים להיות סיוט. אהבה, פרידה, קושי להתנתק, כאב וגירושים, הם חלק בלתי נפרד מהחיים, וזהם בעצמם סרט. תרתי משמע. מומלץ רק למי שמוכן לערב ארוך (167 דקות) ובועט במיוחד.

"שמש נצחית בראש צלול" - 2004

כן, אהבה היא רגש מענג ועז, אבל כשהיא מסתיימת (והיא מסתיימת) נשארים שרידים וצלקות שלא כולם מצליחים ורוצים להתמודד איתם. התסריט המבריק של צ'רלי קאופמן, מכיר לצופים זוג שרק לא מזמן חשב שגילה את האושר, והיום מתמודד עם הצורך הנואש לשכוח. הרבה סרטים מתקתקים ניסו להמחיש לנו את משמעותה של האהבה, אבל נראה שהסרט הזה הצליח במשימה יותר מרבים מהם.

עכשיו תחליטו אתם איזה סוג של סרטים סוחט לכם באמת את בלוטות הרגש: סרטים אלה, או האגדות הרומנטיות שמציגות חיים מאושרים, אבל - איך לומר, הרבה יותר משעממים?

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה