המלצת ספר: "זוגינומיקס" מספר על החיבור שבין כלכלה וזוגיות

שתי הכותבות של "זוגינומיקס" - ספר המשלב כלכלה וזוגיות, מוכיחות שלא משנה על מה כותבים, אלא איך עושים את זה

אני מוכרחה להודות שאלמלא הייתי כותבת על ספרים ל"גלובס", לא היה עולה בדעתי לקרוא ספר שנקרא "זוגינומיקס", וכותרת המשנה שלו מצהירה "איך לחשוב כמו כלכלנים ולשפר את חיי האהבה, הנישואים ושטיפת הכלים". השילוב נשמע חשוד: גם ספר How To אמריקאי, גם מתיימר לתת עצות בחיי האהבה ועוד מציע לקבל טיפים מכלכלנים (!) איך לעשות את זה. נו, באמת. כאילו שמצב הכלכלה העולמית טוב בהרבה ממצב הנישואים בחברה המערבית. זו מקרטעת ומתרסקת, ואלה מדשדשים ומתפרקים.

והנה - הפתעה. לא שאחד מכל שלושה זוגות (ובחוגים רחבים - אחד משניים) לא מתגרש, לא שהכלכלה נוסקת, אבל הספר חינני, חכם ומשעשע. הוא כתוב מצוין, קליל ומהנה. מחברות הספר - פולה שומאן, עורכת העמוד הראשון של הוול סטריט ג'ורנל (ולפני כן כתבת בתחום הטיולים וסגנון החיים), וג'ני אנדרסון, כתבת בניו-יורק טיימס (שסיקרה את וול סטריט במשך שנים, וזכתה בפרס על הסיקור שלה את בית ההשקעות מריל לינץ') - מוכיחות שלא משנה על מה כותבים, אלא איך עושים את זה.

על הדרך גם לומדים בצורה כיפית כמה מושגים בכלכלה (שזה תמיד מועיל), מרגולציה ושיפוע שלילי של עקומת הביקוש, ועד הנחה היפרבולית ויתרון הראשוניות - כולם מתורגמים למצבים מוכרים היטב מהבית.

זוגיות כעסק

החיבור של כלכלה וזוגיות מתברר כפחות מופרך ממה שהוא נראה ברגע הראשון, ובעיקר כאמצעי מוצלח לרענן הסתכלויות ישנות. המחברות לא מהססות ליצור פרובוקציות שמציגות את הזוגיות כעסק, את בני הזוג כשותפים שנותנים זה לזה שירותים, ואת הסקס כתמריץ, או יותר מכך - עניין של היצע וביקוש.

אחרי הכול, אין הבדל עקרוני בין זוג שצריך לחלוק את המטלות בבית לבין כל סטארט-אפ. אלה ואלה צריכים לשאול את עצמם אם חלוקת התפקידים עובדת, אם התמריצים יעילים ואיך לתמחר את הערך האמיתי של הסעות הילדים לחוגים.

כדי לענות על השאלות הללו, גייסו המחברות חוץ מאשר את ניסיונן האישי ואת השכלתן גם ספרות מקצועית, מחקרים עדכניים ושכרו מומחים שערכו בשבילן סקר "מקיף, מהפכני ויקר להחריד", ובו השיבו כאלף איש על יותר מ-60 שאלות חטטניות על חיי הנישואים שלהם. בנוסף ערכו השתיים סדרת ראיונות, גם עם אנשים מהשורה (שתיאורי המקרים שלהם הם החלק המרתק ביותר בספר) וגם עם פסיכולוגים, אנתרופולוגים ומומחים לכלכלה, בהם גם כמה חתני פרס נובל. התוצאה המנחמת היא שכולנו - כלכלנים ואנשים רגילים בתכלית - מתמודדים עם דברים דומים, הן ברמת הבעיה והן ברמת הפיתרון.

הספר הזה הוא אולי לא המתנה המתאימה ליום האהבה, אבל בהחלט מתאים כמתנת פיוס (סליחה, תמריץ), אחרי מריבה, עם פתק התנצלות שישמש לסימון הפרק הרלוונטי למקרה שלכם.

זוגינומיקס, איך לחשוב כמו כלכלנים ולשפר את חיי האהבה, הנישואים ושטיפת הכלים, פולה שומאן וג'ני אנדרסון, הוצאת מטר, 266 עמ', 95 שקל

צרו איתנו קשר *5988