מכשול אחרון להקמת ממשלה: הקרב על תיקי החינוך והפנים

בשעות הקרובות צפויים להתחדש המגעים הקואליציוניים ■ בליכוד שוקלים לאחד תיקים על מנת ליצור חבילה אטרקטיבית לשרים המאוכזבים

מחריף הקרב על תיקי החינוך והפנים: אחרי שאמש הגיעו הליכוד ביתנו ויש עתיד להסכמה על גודל הממשלה, נותר עוד מכשול אחד בדרך להקמת הממשלה החדשה. סלע המחלוקת בין שתי השותפות הקואליציוניות הבכירות נסוב סביב תיקי החינוך והפנים, כששני הצדדים מתבצרים בעמדתם.

המגעים בין הצדדים שהופסקו אמש, צפויים להתחדש היום בצהריים, במטרה להגיע להסכמה סביב שני התיקים, כשממנה תיגזר חלוקת התיקים הכוללת בין שתי המפלגות. גורמים המעורבים במשא ומתן סבורים שהשבעת הממשלה תיאלץ להידחות ליום חמישי, שכן גם לאחר שיושגו הסכמות יידרש זמן לניסוחן, דבר שייקח שעות רבות נוספות.

ביש עתיד, שם עד כה הצליחו להשיג כל מטרה שהציבו לעצמם, סבורים כי גם בסוגיית תיק החינוך תהיה ידם על העליונה. גורמים במפלגה אמרו כי אין בכוונתם לוותר על החינוך לטובת הליכוד, גם אם משמעות הדבר תהיה הליכה לבחירות.

בעוד ביש עתיד מביעים ביטחון ואמונה כי התיק יכלל בסופו של דבר בין התיקים שיוענקו למפלגה, בליכוד עלה היום מפלס הלחץ והחרדה מעוד כניעה למפלגתו של לפיד, ושר החינוך גדעון סער פתח בקמפיין להשארתו בתפקיד. הקמפיין, שמעיד בראש ובראשונה על המצוקה שבה נמצאים שרי הליכוד מאיבוד התיקים, כלל התבטאויות של אנשי סיעת הליכוד, יו"ר ארגון המורים רן ארז, יו"ר השלטון המקומי שלמה בוחבוט, ושל מועצת תנועות הנוער.

במערכת הפוליטית השתוממו לנוכח הקמפיין חסר התקדים שגייס תמיכה לשר מחוץ למערכת הפוליטית. יש לציין כי כל התומכים הם ארגונים וגורמים שקשרו את גורלם האישי והארגוני עם סער, וכעת חוששים לאבד את מעמדם. כך למשל ארז, שחתם לפני כשנתיים עם סער על הסכם "עוז לתמורה" חושש משר חדש שלא יהיה מחויב להסכם. מועצת תנועות הנוער, גוף שמאגד את ראשי תנועות הנוער חושש מאיבוד התמיכה הכספית שקיבל בתקופתו של סער.

אנשי חינוך הביעו היום תמיהה על אופן גיוסם של תומכים מבית ומבחוץ בסער. "סער כנראה חושב שהוא נמצא בתוכנית ריאליטי והוא מבקש את תמיכת הצופים בבית", הם אמרו. גורמים ביש עתיד סבורים שגם הידיעה בגלי צה"ל ששודרה נגד מועמד המפלגה לתיק החינוך, שי פירון, היא חלק מאותו קמפיין. יש לציין פירון שמר היום על שתיקה בעניין.

ובכל זאת, על אף התנגדות הליכוד לוויתור על התיק, גורמים בליכוד אמרו היום כי "נתניהו בשל לוותר על החינוך". מנגד, מקורבים לראש הממשלה הסבירו כי נתניהו מעדיף את סער בחינוך, תיק שאינו נחשב לבכיר, ושלא יאפשר לו להתחזק מבחינה פוליטית. אם יועבר התיק ליש עתיד ייתכן שנתניהו יאלץ לשדרג את סער כפיצוי, דבר שהוא אינו מעוניין בו, לדבריהם.

גם תיק הפנים נותר עדיין במחלוקת. בימים האחרונים נראה היה שהתיק יינתן ליש עתיד ויועבר לידי יעל גרמן או מאיר כהן, אולם ביומיים האחרונים הוחלט בליכוד להיאבק על התיק ולנסות להעבירו אליהם. אם תיק החינוך יישאר בליכוד, צפוי להיפתח קרב בין השרים גלעד ארדן לסילבן שלום על התיק הבכיר ביותר שיהיה ככל הנראה הפנים. ייתכן שעל מנת להפוך את המשרדים שנותרו ליותר אטרקטיביים, יאחדו בליכוד תיקים ויצרו חבילה מפתה יותר לשרים.

צרו איתנו קשר *5988