סעיפים בעייתיים בתוכנית הדיור שתעלה היום לדיון בקבינט

הקואליציה לדיור בר-השגה והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה מתנגדות לסעיפים שונים בתוכנית הדיור הממשלתית

הקואליציה לדיור בר-השגה והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה מתנגדות לסעיפים שונים בתוכנית הדיור הממשלתית שעתידה לעלות היום (ב') לדיון בקבינט הדיור המיוחד בראשותו של שר האוצר יאיר לפיד.

שני הגופים פנו במכתבים אל חברי קבינט הדיור המיוחד, כדי להתריע בפניהם על סעיפים בעייתיים. בקואליציה לדיור בר-השגה מתייחסים לסעיפים העוסקים בוד"לים, בפרויקטים להתחדשות עירונית וגם בחוק הדיור הציבורי. במועצה הישראלית לבנייה ירוקה מתמקדים בסעיף הפחתת עלויות הבנייה באמצעות ייעול הרגולציה.

בהתייחסה לחוק הוד"לים, דורשת הקואליציה לדיור בר-השגה מהרכב הקבינט, כי בטרם יאשר את הארכת החוק והרחבתו, יערוך "בירור נוקב לגבי התעלמות הממשלה מהסמכויות בעניין דיור בהישג יד, וסיכול המטרה החברתית של החוק. מטרה זו הייתה לא רק להגדיל את מספר הדירות המאושרות, אלא גם לספק תמהיל מגוון של סוגי דירות, שיהיה בהישג ידם גם של משקי-בית עם הכנסה נמוכה ובינונית".

בהמשך, מתבקש הקבינט, ככל שיחליט להאריך את החוק, לתקן לכל הפחות את הסעיפים המתייחסים לדיור בהשכרה לטווח ארוך ודיור בהישג יד להשכרה באופן שיישומן תהיה סמכות חובה ולא סמכות רשות. לטענת הקואליציה, "ללא עמידה על החובה לקדם דיור בר-השגה, אין כל מנדט לחוק הוד"לים, כי נכון להיום, באזורי הביקוש, הוא בעיקר מקדם הקמת שכונות יוקרה הומוגניות".

התייחסות נוספת של אנשי הקואליציה לדיור בר-השגה היא לנושא תוכניות פינוי-בינוי והתחדשות עירונית. "תוכנית הדיור הממשלתית כוללת מגמות סותרות בנושא התחדשות עירונית. לצד מגמה של ביזור הסמכויות לרשויות המקומיות, ישנה מגמה סותרת של ריכוזן בידי הוועדה לדיור לאומי במשרד הפנים. לעמדת הקואליציה הרגולציה בנושא התחדשות עירונית מתרכזת בעיקר בהאצת ההליכים ובהסרת חסמים, ואינה מתמקדת בכשלים המהותיים של תוכניות להתחדשות עירונית, ובמיוחד תוכניות פינוי-בינוי".

במכתבה, מציגה הקואליציה את הקשיים והבעייתיות של תוכניות פינוי-בינוי לצד המלצות כיצד ניתן לבצע התחדשות עירונית מוצלחת ואחראית, שתוצאותיה הן חיזוק שכונות ותיקות ותוספת יחידות דיור למלאי הקיים בלי לדחוק תושבים ותיקים מעוטי אמצעים. בקואליציה סבורים כי התייחסות להיבטים החברתיים בתוכניות פינוי-בינוי, לרבות דיור בר-השגה, היא חיונית.

בעניין ההצעה לבטל את חוק הדיור הציבורי מבהירה הקואליציה כי היא מתנגדת בכל תוקף להצעה לבטל את חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה). במכתב פונה הקואליציה לקבינט בדרישה לעדכן את החוק, להכניס בו תיקונים ולהפעילו, וכן בדרישה לחדש את מאגר הדיור הציבורי. הקואליציה מציינת בין היתר, כי בתוכנית המקורית של 'יש עתיד' לבנייה ולהשכרה, נקבע כי 5% מהדירות יהיו דיור ציבורי, אך אין לזה כלל ביטוי בתוכנית הממשלתית.

כאמור, גם המועצה לבנייה ירוקה הגישה את התנגדותה לתוכנית במסגרתה היא מבקשת לערוך שינויים בסעיפים שונים המתייחסים לייעול הרגולצייה ובחינה כלכלית של הוספת תקנים.

בעוד התוכנית מתייחסת לביטל תקנים שמייקרים את עלות הבנייה כמו גם בחינה כלכלית של התועלת בתקנים חדשים דורשים במועצה הישראלית לבנייה ירוקה להתייחס גם לתועלת תקנים בטווח הארוך: "יש לתת הגדרה רחבה ומוגדרת למושג תועלות. בבחינת תועלת הבנייה חושב להתייחס לתועלות הישירות והתועלות העקיפות, תוך התייחסות לרמות השונות של האזרח ושל המשק".

עוד מבקשים הפונים לכלול גם גופים מקצועיים, חוץ ממשלתיים בדיונים שיקבעו אילו תקנים יוסרו ואילו תקנים יתקבלו.

צרו איתנו קשר *5988