דריכות שיא: האם גרמניה תהיה ה"גפרור" שיצית מפולת בשוק?

בית המשפט החוקתי בגרמניה יקיים שימוע (שהחלטתו תתקבל מחר) בכל הנוגע לחוקיות של תוכנית ה-OMT (סיוע למדינות חלשות בגוש האירו באמצעות רכישות אג"ח) ■ דרגי: "כנראה שזוהי התוכנית המוניטרית המוצלחת ביותר"

האם דווקא גרמניה תהיה זו שתוסיף שמן למדורת משבר החוב באירופה? זו השאלה ששואלים את עצמם אנליסטים רבים, בעקבות שימוע בן יומיים שעורך היום (ג') בית המשפט החוקתי של הכלכלה החזקה ביבשת בכל הנוגע לחוקיות של תוכנית ה-OMT עליה הכריז הבנק המרכזי האירופי לפני כשנה. ההחלטה הגורלית תתקבל מחר.

הבנק המרכזי האירופי הכריז על תוכנית ה-OMT בקיץ שעבר בניסיון לחלץ את גוש האירו ממשבר החוב החריף. במסגרת התוכנית הבנק המרכזי רוכש אג"ח ממשלתיות בטווח פירעון של 1-3 שנים של מדינות חלשות בגוש האירו המבקשות סיוע. בתמורה, אותן מדינות מתחייבות לבצע רפורמות שונות ולפעול לפי התנאים והמגבלות של קרן המטבע והבנק המרכזי.

יו"ר הבנק המרכזי האירופי מריו דרגי מבקש להגן בחירוף נפש על תוכנית ה-OMT והצהיר לאחר פגישת הריבית האחרונה ביום חמישי כי "הייתה התקדמות משמעותית באותן מדינות חלשות". דרגי הוסיף ואמר כי הבנק המרכזי לא נאלץ לבזבז אירו אחד על התוכנית. "כנראה שזוהי התוכנית המוניטרית המוצלחת ביותר", לדברי דרגי.

"אני בטוח בעצמאות של בית המשפט החוקתי בגרמניה", אמר היום (ג') דרגי. "כמו גם ביכולת שלו לבחון ביסודיות ובהגינות את הטענות של כל הצדדים. זה יהיה מוקדם מדי מצידי להניח מה תהיה ההחלטה של בית המשפט", הוא הוסיף.

אומנם התוכנית הזו רק "מונחת על המדף" והבנק המרכזי עדיין לא עשה בה שימוש בשל השיפור במצב הכלכלי של המדינות החלשות, אך החשש בשוק הוא שאם בית המשפט הגרמני לא יאשר את התוכנית, אמון המשקיעים ייפגע, עניין שעלול להצית גל ירידות בשווקים.

צרו איתנו קשר *5988