קווי אשראי: מימון, צוף ומשפחת לבנת ימשכנו מניות ב-95 מיליון שקל

מניות אקויטל אמורות להבטיח את התשלום לנושים ■ היקף ההסכם, שיינתן בשתי פעימות, הוא כ-60 מיליון שקל

צעד משמעותי נוסף לקראת סיום הסאגה בתיק הפירוק של חברת קווי אשראי, כמעט 20 שנה לאחר קריסת החברה שהייתה בשליטת קובי מימון, חיים צוף ויובל רן (שנמלט לארה"ב). זאת, עם הצטרפותם של מימון וצוף להסדר הפשרה, בהיקף של 59.3 מיליון שקל, שגובש באחרונה אצל המגשר, השופט בדימוס משה גל, שהיה מנהל בתי המשפט.

לפי המסתמן, את עיקר התשלום יעבירו לנושים מימון וצוף, שהם בעלי השליטה בקבוצת יואל-ישראמקו, ומשפחת לבנת ששותפה עמם לשליטה בקבוצה.

הסכם חריג בהיקפו

אתמול (ב') הגישו מפרקי קווי אשראי, עו"ד יצחק מירון ורו"ח חיים רבינוביץ', בקשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב לאישור הסכם הפשרה שגובש בינם לבין שותפות יחק, אשר המחזיקים בה הם מימון וצוף (באמצעות חברת יונייטד קינגסווי) וחברת כרמן של משפחת לבנת. זו האחרונה, נזכיר, מהווה חלק מגרעין השליטה באי.די.בי ושולטת בחברת השינוע תעבורה.

במסגרת ההסדר תשלם יחק לנושי קווי אשראי כ-20 מיליון שקל תוך 60 יום ממועד פסק הדין של בית המשפט בנושא. חלק מהסכום ישולם באמצעות הכספים המופקדים כיום בקופת בית המשפט. היתרה, בהיקף של 39.3 מיליון שקל, תשולם עד תום 11 חודשים ממועד מתן פסק הדין.

להבטחת ביצוע התשלום תמשכן יחק כ-10% ממניות חברת אקויטל הבורסאית שבהן היא מחזיקה (ושבאמצעותה נשלטת קבוצת יואל-ישראמקו), ששוויין עומד על כ-95 מיליון שקל.

היקף ההסדר חריג במקרים של פירוק, שבהם סכומי התקבולים לרוב נמוכים משמעותית, והוא כפוף לקבלת אישור ביהמ"ש ולמתן תוקף של פסק דין לפשרה.

מחזיקי האג"ח של קווי אשראי הגישו לבית המשפט בקשה לעיין בכל הסדר שיגובש ולהעמידו לאישורם, אולם בשל העובדה כי בעבר תמכו בהסדר בהיקף נמוך משמעותית, בהיקף של 26 מיליון שקל, נראה כי הם לא יתנגדו.

עו"ד אופיר נאור, המייצג את מחזיקי האג"ח, אמר היום (ג') כי "קיבלנו את הבקשה רק היום ונצטרך ללמוד אותה".

את חברת ההשקעות קווי אשראי הקים והוביל יובל רן, שנחשב לילד הפלא של שוק ההון המקומי. החברה קרסה באמצע שנות ה-90, וזמן קצר לאחר מכן עזב רן את הארץ ליוסטון, שם הוא מתגורר גם היום.

בשנת 2004 הגישו מפרקי החברה תביעה כספית של כחצי מיליארד שקל נגד בעלי מניות ומנהלים בקבוצה שקרסה, בטענה כי הנתבעים - רן, מימון וצוף - גרמו לאובדן הכספים שגייסה החברה בתחילת שנות ה-90. לשלושה יוחסו מעשי מירמה והונאה שונים, שגרמו לבזיזת נכסי החברה והשתלטות על קבוצת חברות יואל-ישראמקו, שבהן החזיקה קווי אשראי.

נתבעים משמעותיים שלא הצטרפו להסדר שגובש הם בנק דיסקונט ואיש העסקים עופר קרז'נר, בעבר ממקורבי יובל רן.

צרו איתנו קשר *5988