לכתבה הקודמתהכירו את המכשיר ששואף להבטיח מראה צעיר וחיי נצח לכתבה הבאה"אני שמח שמישהו נהנה מההשקעה בעבודות שלי יותר מאשר במניית טבע"

נושאים הקשורים לכתבה

האיש העשיר בסין רכש ציור של פיקאסו ב-28.2 מיליון דולר

הרכישה התבצעה אתמול (ג') בבית המכירות הפומביות כריסטי'ס בניו יורק ■ שוויה של התמונה נאמד ב-9-12 מיליון דולר

06/11/2013, 16:14
שירות בלומברג
ציור של בסקיאט במכירה של כריסטי'ס בלונדון / צילום: יחצ
ציור של בסקיאט במכירה של כריסטי'ס בלונדון / צילום: יחצ

האיש העשיר ביותר בסין, וונג ג'יאנלין, שילם 28.2 מיליון דולר עבור התמונה שבה צייר פיקאסו את ילדיו הצעירים קלוד ופאלומה. הרכישה התבצעה אתמול (ג') בבית המכירות הפומביות כריסטי'ס בניו יורק. מכירת התמונה, שצוירה ב-1950 וששוויה נאמד ב-9-12 מיליון דולר, הייתה נקודת השיא בערב שבו הוצע למכירה אוסף האמנות של סוחר האמנות יאן קרוגייר.

ערב המכירות הניב 92.5 מיליון דולר. החלק הראשון של המכירה הפומבית נערך באותו בוקר והניב 21.2 מיליון דולר, כך שבסך הכול הניבה המכירה על שני חלקיה 113.7 מיליון דולר - 34% מתחת לטווח הנמוך של אומדן טרום המכירה בסך 171.4-244.3 מיליון דולר. 29 מ-155 הפריטים שהוצעו למכירה לא נמכרו, בהם יצירות של פול קלי, חואן מירו, גרהרד ריכטר ורוברט ראושנברג.

שתי היצירות הבולטות ביותר בקרב היצירות שלא נמצא להן קונה הן הפסל Tete של פיקאסו והתמונה Herbstlandschaft של קנדינסקי. ההערכה הייתה ששני פריטים אלה יניבו 60 מיליון דולר, אך בחדר המכירות הדומם לא נשמעה אפילו הצעת מחיר אחת ויחידה עבורם.

אומדן מוגזם

קרוגייר, ניצול שואה שהפך לסוחר אמנות רב השפעה בז'נבה, נפטר ב-2008. אוסף 155 הפריטים מעיזבונו כולל 29 יצירות של פיקאסו.

"זה לא באמת אוסף. זה המלאי של קרוגייר", אמר פול גריי, מנהל גלריית ריצ'רד גריי בשיקגו ובניו יורק. "אומדן טרום המכירה של מרבית הדברים שלא נמכרו היה מוגזם מאוד".

אומדן טרום המכירה של Tete של פיקאסו היה 25-35 מיליון דולר. היצירה, העשויה מגיליונות מתכת, הייתה התבנית לפסל בגובה 19.8 מטרים שניצב מחוץ למרכז ריצ'רד ג'יי דאלי, ששמו המקורי היה שיקגו סיוויק סנטר.

תמונת פסגת ההר שצייר קנדינסקי מ-1911 הייתה צפויה להניב 20-25 מיליון דולר. תמונה דומה מ-1909 הניבה 21.2 מיליון דולר בלונדון ביוני.

וונג ניצב במקום ה-84 בדירוג המיליארדרים של בלומברג, עם הון נקי בסך 13.2 מיליארד דולר. וונג הוא יו"ר ומייסד דליאן וונדה, קונגלומרט סיני שעוסק בתחום בניית נדל"ן מסחרי, מפעיל רשת כולבו, ופועל גם בתחום התיירות, המלונאות ומרכזי הבידור.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה