טבע תשחרר 33 מיליארד שקל - ותשלם מס של 2 מיליארד שקל

(עדכון) - הסכום כולל תשלום של 336 מיליון שקל שבוצע במאי 2013 ■ בנוסף, טבע תשלם כ-840 מיליון שקל בגין שומות מס ■ איל דשא: "מדיניות המיסוי בעניין מחזקת את צמיחתה של ישראל" ■ לפיד: "טבע עשתה את המעשה הנכון"

מספר שעות לפני פקיעת תחולתו של חוק "הרווחים הכלואים", חברת טבע הודיעה הערב (ב') כי הגיעה להסכמה עם רשות המסים על תשלום של 2.54 מיליארד שקל בגין שחרור רווחים כלואים, סגירת שומות מס לשנים 2005-2007 ויישום עקרונות זהים לשנים עד 2011.

בסך-הכול תשלם טבע סכום של כ-2 מיליארד שקל במסגרת תיקון 69 לחוק לעידוד השקעות הון (חוק הרווחים הכלואים). סכום זה כולל תשלום של 336 מיליון שקל שבוצע כבר במאי 2013.

בנוסף, טבע תשלם סכום של כ-840 מיליון שקל בגין שומות המס לשנים 2005-2011.

בעקבות ההסכם, טבע מצפה לרשום בספריה הפרשה בסך של כ-235 מיליון דולר ברבעון הרביעי של שנת 2013, אשר תתואם במסגרת תוצאות ה-non-GAAP של החברה.

איל דשא, ממלא-מקום נשיא ומנכ"ל טבע, מסר הערב: "הגענו להסכם נכון לטבע ולרשות המסים בנוגע לשחרור הרווחים הכלואים וסגירת שומות מס. ההסכם מייצר מקורות לתשלום דיבידנד לבעלי המניות שלנו לשנים רבות וסוגר שומות מס שהיו במחלוקת זמן רב. טבע הינה חברה ישראלית אשר תרמה, תורמת ותתרום רבות לכלכלת ישראל. אנו מאמינים כי מדיניות המיסוי בעניין זה מחזקת את המשך צמיחתה הכלכלית של מדינת ישראל על-ידי יצירת סביבה עסקית אטרקטיבית המאפשרת לחברות בינלאומיות כמו טבע להשקיע בישראל".

שר האוצר יאיר לפיד מסר כי "אני שמח שגם חברת טבע עשתה את המעשה הנכון והמתבקש בהחלטתה לשחרר כ-33 מיליארד שקל מהרווחים הכלואים של החברה. מהלך זה, ביחד עם תשלומי מס נוספים, מכניס השנה לקופת המדינה 2.84 מיליארד שקל.

"זו הייתה אחת המשימות המרכזיות שהצבתי בפני רשות המסים. אנו נמשיך להוביל מדיניות נחושה ליצירת איזון בין עידוד יצירת מקומות עבודה לבין תשלומי מס המתחייבים על-ידי חברות במשק. טבע היא נדבך חשוב בבניין התעשייה בישראל. ביום זה יש גם לזכור את תרומתה של טבע לכלכלת ישראל ולתעסוקה לאורר השנים. הציבור צריך היום לדעת שטבע חזקה היא אינטרס של מדינת ישראל".

יחימוביץ': "כך נראה ספין בשווי 27 מיליארד שקל"

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמרה: "כך נראה ספין בשווי 27 מיליארד שקל. ברגע האחרון, במחזה מתוזמן היטב של לפיד ושל טבע, הואילה טבע לשחרר את הרווחים הכלואים תמורת תשלום מס של 2 מיליארד שקלים, והציבור אמור למחוא כפיים.

"בפועל, טבע תשלם שיעור מס של 5% על רווחים של עשרות מיליארדים, ואילו מי שמפסידים הם אזרחי ישראל והעסקים הקטנים והבינוניים שהיום הפסידו 27 מיליארד שקל, שמגיעים להם כדת וכדין. אני קוראת לשר האוצר להמשיך בגביית מס אמת מהחברות והפעם לא בדיבורים ובתחנונים, אלא במעשים ובשומות מס כפי שאנשים ועסקים רגילים משלמים".

האם צ'ק פוינט תצטרף?

כעת נשאלת השאלה מה תעשה חברת צ'ק פוינט . אם צ'ק פוינט תחליט שלא לבחור במסלול זה, רשות המסים תדרוש ממנה לשלם מס מלא בגין רווחים כלואים אותם כבר הוציאה לחברות-בנות שלה, בהתאם לשומות ישנות שהוצאו לחברות ולשומות חדשות שיוציאו פקידי השומה, והחברה תגרר להתדיינות משפטית ממושכת מול רשות המסים בנושא.

בתוך כך, הגישה היום יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', שאילתא דחופה לשר האוצר, יאיר לפיד, על רקע הסוגייה. "בהחלטת הממשלה נקבע כי הוראת השעה תכניס 3 מיליארד שקל לתקציב המדינה", ציינה יחימוביץ' ושאלה: "מהו הסכום אשר נגבה בעקבות חקיקת הוראת השעה? מיהן החברות אשר נכנסו לתחולת ההוראה ושילמו את המס על הרווחים הכלואים? מה בכוונת רשות המסים לעשות בנוגע לחברות אשר לא חילקו את הרווחים הכלואים במסגרת הוראת השעה? האם בכוונתכם להוציא שומות לגביית המס המלא מאותן חברות?

"עם פקיעת הוראת השעה, פוקע גם מעמדם המיוחד של אותם תאגידי ענק שזכו לפטורים ומתנות חסרי תקדים. כעת החברות האלה צריכות לקבל שומת מס כמו כל מפעל וחברה רגילים וכמו כל אדם במדינת ישראל, שאינם מעזים שלא לשלם את חובותיהם. זה הזמן לשנות באמת את כללי המשחק ולהתחיל לעודד את מנועי הצמיחה האמיתיים של המשק, העסקים הקטנים והבינוניים", לדברי יחימוביץ'.

אתמול (א') הודיעה כיל כי היא משחררת את מלוא הרווחים הכלואים של חברת מפעלי ים המלח וחברת רותם אמפרט נגב, בהיקף 3.8 מיליארד שקל, ותשלם עליהם מס בשיעור של 10% - כ-380 מיליון שקל. זאת, בהמשך למגעים האינטנסיביים שניהלה רשות המסים מול החברות הגדולות במשק לשחרור רווחיהן הכלואים, בתקופת התחולה של הוראת השעה המאפשרת להן ליהנות מהטבות מס מפליגות.

הודעתה של כיל הביאה את סכום גביית המסים מהרווחים הכלואים לסך של 1.7 מיליארד שקל, וקירבה את רשות המסים עוד צעד ליעד שהוצב לה של 3 מיליארד שקל בגבייה ממקור זה.

הלילה בחצות יפוג תוקפה של הוראת השעה שהעניקה הנחות לחברות הגדולות במשק שישחררו את "הרווחים הכלואים" שלהן במהלך השנה שחלפה.

במקרה שהחברות הגדולות יבחרו שלא לשחרר עוד רווחים כלואים ולא להיכנס למסלול המס המופחת, הן יצטרכו לשכנע את בית המשפט כי העברת כספים לחברות-הבנות שלהן אינה מהווה שחרור רווחים כלואים וחלוקת דיבידנד המחייב בתשלום מס על-פי חוק עידוד השקעות הון.

נזכיר כי לפני כ-3 שנים הפנתה רשות המסים לחברת צ'ק פוינט דרישה לתשלום מס בסכום-עתק של 1.4 מיליארד שקל, על רקע מיסוי הכנסותיה של חברה-בת שלה בסינגפור בשנים 2002-2005; וגם ענקית התרופות טבע ניהלה משא-ומתן עם הרשות על דרישה לתשלום בסך 2.7 מיליארד שקל על רקע עסקת הענק לרכישת חברת אייווקס (IVAX) על-ידי טבע בשנת 2005.

מיליארדי הדולרים שלא חולקו ולא מוסו
 מיליארדי הדולרים שלא חולקו ולא מוסו

צרו איתנו קשר *5988