סגן יו"ר אפריקה ישראל: "ריצה - הדבר שעושה לי הכי טוב"

נדב גרינשפון, סגן יו"ר קבוצת אפריקה ישראל, מיוזמי מירוץ על"ם, שיתקיים בשבוע הבא למטרת איסוף כספים למען העמותה ■ המירוץ יהיה פתוח לקהל הרחב וישתתפו בו גם אנשי עסקים וידוענים מעולם הבידור

רבע לשבע בבוקר, הרגליים מרחפות מעל המדרכה בקצב קבוע, הלב פועם בהלמות מהירה, מהפנטת, שגורמת למחשבות לזרום בהיר וממוקד, ורוח סתווית נושבת מהים ומצננת את הגוף. בעוד רגע אני מגיעה לטיילת של חוף תל ברוך, בדרך לאימון הריצה היומי. מולי רצים שני גברים במכנסיים קצרים ובחולצות ממותגות מנדפות זיעה, מפטפטים ביניהם בערנות. אחד מהם, נדב גרינשפון, סגן יו"ר קבוצת אפריקה ישראל, נראה רענן יחסית למי שנעליו חרכו זה עתה עוד 15 קילומטרים.

גרינשפון, 41, לא יכול בלי לרוץ. בחום, בגשם, כשהגוף כואב, כשהוא חולה, כשאין לו חשק לקום מהמיטה. הריצה בשבילו היא לא סתם אימון גופני, אלא סוג של תרפיה, שחרור, תענוג מייסר לעתים, אבל כזה שקשה לוותר עליו. "תמיד עסקתי בספורט", הוא אומר כשאני תופסת אותו ביום עבודה במשרד, הרבה אחרי ריצת הבוקר.

"רצתי בחדר כושר, גג עשרה קילומטרים, לא בכל אימון, תלוי בעומסים כאלה ואחרים, אף פעם לא בחוץ ולא בתדירות גבוהה כמו היום. בוקר אחד, לפני שלוש שנים, ראה אותי חבר ליד בית הספר של הבנות, והזמין אותי לרוץ יחד איתו ועם עוד חבר. רצנו שבעה-שמונה קילומטרים ובקושי הלכתי למחרת. כל הגוף כאב לי. כשאמרו לי אז, אתה עוד תעשה חצי מרתון, זה נשמע דמיוני. עם הזמן התחלתי לרוץ פעמיים בשבוע, וזה עלה עד לחמש-שש פעמים. זה הדבר שעושה לי הכי טוב. זה סיפוק, שומר על איזונים מסוימים, מרגיע אותי".

אולי לכן היה בין היוזמים של מירוץ על"ם, עמותה המטפלת בבני נוער במצבי סיכון, שיתקיים בשבוע הבא. יחד עם אבי מוטולה, מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות, ועם דוני אלרון, מנכ"ל פיגמנט, יזמו מירוץ למען העמותה וגייסו עמם עשרות אנשי עסקים נוספים לרוץ ולתרום לעמותה (ראו מסגרת). אמנם לכאורה אין קשר ישיר בין ריצה וטיפול, אבל משיחות עם אנשי מקצוע, מתברר שיש ויש.

להאיץ את השיפור

פרויד, אבי הפסיכותרפיה, היה הראשון שרשם למטופליו ריצה כתוספת לאנליזה שעברו אצלו, מתוך אמונה שתאיץ את השיפור במצבם. גם כמה מהפסיכיאטרים האמריקאים בחרו לטפל בפציינטים שלהם באמצעות תוכנית של פעילות גופנית, שכללה גם ריצה, כהשלמה או כאלטרנטיבה לטיפול תרופתי.

אחד מאותם פסיכיאטרים, תדיאוש קוסטרובלה (Kostrubala), טען בספר שפרסם ב-1984, שהריצה יכולה להיות כלי תרפויטי, ועבור מטופלים מסוימים אפילו להיות תחליף לטיפול המסורתי. הוא התבסס על עבודתו עם מטופלים שסבלו מסכיזופרניה, מדיכאון, מהתמכרויות ומאנורקסיה, שבנוסף לטיפול התרופתי ערכו אימוני ריצה בהנחייתו שלוש פעמים בשבוע. לדבריו, הטיפול היה כה מוצלח, שעשר שנים אחרי סיום הטיפול רבים מהם לא נזקקו עוד לתרופות הפסיכיאטריות.

מחקרים נרחבים שנערכו במהלך השנים הוכיחו שפעילות גופנית, ובעיקר ריצה והליכה, היא בעלת אפקט אנטי-חרדתי ואנטי-דיכאוני. על-פי הממצאים, ההשפעה האנטי חרדתית מופיעה מיד אחרי סיום הפעילות הגופנית, ושומרת על רמתה בין ארבע לשש שעות אחריו.

אף שהמכניזם שעומד מאחורי ההשפעה הזו אינו ברור דיו לחוקרים, מקובל לשייך את ההרגשה הטובה שמתעוררת בעקבות פעילות גופנית נמרצת להשפעתם של אנדרופינים ומונואמינים (כימיקלים המתפקדים כמוליכים במערכת העצבים; המוכרים שבהם - דופמין, סרוטונין, היסטמין ואדרנלין). אלה מווסתים את הפעולה של אזורים נרחבים במוח, על-ידי הפחתה או הגברה של פעילותם.

הנחות אחרות מדברות על שיפור ברמת הכושר האירובי ובשיפור ברמת התפקוד של מערכת העצבים, המשפיעה על קצב הלב, וגורמת לתחושת הריחוף שמרגישים הרצים.

ההסברים הפיזיולוגיים והפסיכולוגיים משלימים זה את זה. בעוד הפיזיולוגים מדברים על ההשפעה על המוח ועל מערכת העצבים, הפסיכולוגים שמים את הדגש על אלמנט ההסחה ועל השינוי במבנה האישיות ובדפוסי ההתנהגות.

אפקט מיידי

בעבודת המאסטר שלו באוניברסיטת תל אביב בחן המחבר, דף אציל, את הטיפול בחרדה ובהפרעות חרדה באמצעות פעילות גופנית ואת יתרונותיה כאמצעי טיפולי. לטענתו, רבים מהסובלים ממתח, מדיכאון ומחרדה אינם פונים לקבלת טיפול תרופתי או פסיכולוגי, ומתמודדים איתם לבדם. פעילות גופנית עצימה כמו ריצה היא פתרון זמין, נוח, האפקט שלה מיידי ומהיר, וכבר אחרי ריצה או שתיים מרגישים בשינוי. באמצעות הריצה רוכש הרץ אסטרטגיות וכלים להתמודדות עם מצבי מתח, חרדה ודאגה, ספקות ומחשבות אובססיביות, ויכול ליישם אותם על מצבים בחיים.

עודד פרנקל, 54, מנכ"ל נירלט, התחיל לרוץ בפארק הירקון כשהיה בתיכון, וכבר אז הרגיש שהריצה עוזרת לו ומעצימה לו את המחשבה.

- היית פעם בטיפול פסיכולוגי?

"לא הייתי צריך. אישית, הריצה מאפשרת לי אפגרייד לאוורור המוח. אבל אני סופר-מאמין שלמי שכן זקוק לטיפול ולעזרה נפשית, הריצה מאוד עוזרת. הדוגמה הכי טובה היא קבוצת ריצה ייחודית בשם 'רצים עם רמי', של נפגעי טראומות בנט"ל, שאותם אנחנו מאמצים, שמצאו שהריצה מרפאת את הנפש. אם להם זה עוזר - הריצה יכולה לעזור לכל אחד".

התכנסות: החל מ-06:30, במדיטק חולון, רח' גולדה מאיר 6. דמי השתתפות: 90 שקלים למסלול התחרותי, (10 קילומטרים), 35 שקלים למירוץ העממי (שלושה קילומטרים).

מירוץ על"ם. סגן יו"ר קבוצת אפריקה ישראל נדב גרינשפון, מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות אבי מוטולה ומנכ"ל פיגמנט דוני אלרון יזמו מירוץ למען עמותת עלם וגייסו עמם עשרות אנשי עסקים נוספים לרוץ ולתרום למען בני הנוער. הרעיון הוא שכל קילומטר שיעבור כל רץ במסלול יתורגם לתרומה לעל"ם. המירוץ, שהוזנק לראשונה ב-2011 בבת ים, הוכתר כהצלחה רבה בשנתיים האחרונות ומשך אליו כמות משתתפים גדולה.

השנה, לראשונה, יתקיים המירוץ בחולון, ביום שישי 22.11.13, ויכלול שלושה מקצים: עשרה קילומטרים תחרותי, חמישה קילומטרים - אליפות ישראל לנוער (סגור להרשמה) ושלושה קילומטרים - מירוץ עממי.

כמדי שנה, המירוץ יהיה פתוח לקהל הרחב, וישתתפו בו גם אנשי עסקים, רצים תחרותיים, ידוענים מעולם הבידור, חיילים ותלמידים, שירוצו יחד למען המטרה המשותפת - סיוע לבני נוער במצבי מצוקה. כל הכספים שיגויסו מהמירוץ יועברו לטובת פרויקטים שמפעילה על"ם ברחבי הארץ.

בין הרצים: יוזמי המירוץ נדב גרינשפון, אבי מוטולה, דוני אלרון ושורה של אנשי עסקים מובילים וידועים, בהם מנכ"ל אלטשולר שחם גלעד אלטשולר, מנכ"ל מיטב דש חיתום אליאב בר-דוד, מנכ"ל מריל לינץ' יורם ענבר, צחי סולטן מבעלי מודיעין וכלל פיננסים חיתום, מנכ"ל UBS ישראל תומר יעקב, מנכ"ל פועלים אי.בי.אי ארז גולדשמידט, מנכ"ל HSBC ישראל מייקל ישראל, בעל דנשר טל ברק, מנכ"ל אקסלנס חיתום שרון ייגר ועוד.

צרו איתנו קשר *5988