יבוא מקביל של מותגים: מה מותר לך, איך תימנע מקנסות?

בעוד בית המשפט המחוזי חייב את "מחסן היבואן" של טומי הילפיגר לפצות את היבואן הרשמי בכחצי מיליון שקל, העליון מעניק זכויות ליבואנים מקבילים ואף הפחית את הקנס ל-100 אלף שקל

חנות טומי הילפיגר / צילום: איל יצהר
חנות טומי הילפיגר / צילום: איל יצהר

מהן ההגבלות שחלות על יבואן מקביל של מותגים?

שאלה זו נדונה לאחרונה בבית המשפט העליון בפרשת "מחסן היבואן נגד חברת טומי הילפיגר". בפרשה זו תבעה חברת האופנה הבינלאומית והיבואן הרשמי שלה בישראל, בית עסק מבני ברק שמוכר מוצרי טומי הילפיגר מקוריים, ספקים שייבאו טומי הילפיגר לישראל בייבוא מקביל ומכרו אותם במחיר נמוך משמעותית ממחירי היבואן הרשמי.

בית העסק אף פרסם את פעילותו באופן בולט, תוך הדגשה שנמכרים בו מותגים יוקרתיים "בזול", ותוך שימוש נרחב בסימן "טומי הילפיגר". כמו כן, בית העסק הפעיל אתר אינטרנט בשם המתחם tommy4less.co.il, ובמשך תקופה של כשנה קרא לעצמו "מחסן היבואן טומי הילפיגר".

התיק נדון תחילה בבית המשפט המחוזי , שפסק כי השימוש שנעשה מצד "מחסן היבואן" בסימן המסחר "טומי הילפיגר" חרג משמעותית מהנדרש ולא היה הגון, וכן היווה עוולה של תיאור כוזב. על רקע זה, "מחסן היבואן" חוייב לשלם פיצוי בסך 457 אלף שקל.

"מחסן היבואן" ערער לבית המשפט העליון, ושם פסק דינו של המחוזי נהפך ברובו. העליון קבע כי יצרן של מוצר והיבואן הרשמי אינם רשאים למנוע מצד ג' לבצע ייבוא מקביל של אותו מוצר, כל עוד מדובר על מוצר מקורי שאינו מזויף ושיוצר בחו"ל ברשות ובסמכות של היצרן. כמו כן, לא ניתן למנוע מהיבואן המקביל להשתמש בשם המותג לצורך פרסום וקידום הייבוא המקביל, גם אם הייבוא המקביל פוגע במכירות של היבואן הרשמי.

עם זאת, בית המשפט היה ער לכך שלצד היתרונות של הייבוא המקביל - קידום תחרות והורדת מחירים - יש לו גם חסרונות. כך, לדוגמא, ייבוא מקביל עלול לעודד תופעות של "טרמפיסטים" שיקצרו את פירות ההשקעה הכספית שהשקיעו היצרן והיבואן הרשמי. יבוא מקביל עלול גם להרתיע יצרנים ויבואנים רשמיים מפיתוח מערך שירות ואחזקה בישראל, אם אלה ישרתו בסופו של דבר בעיקר לקוחות של ייבוא מקביל. על רקע זה נדרש בית המשפט העליון לקבוע מהי הפעילות הפרסומית והשיווקית המותרת לייבואן המקביל, ומתי וכיצד הוא יכול להיבנות על סימן המסחר ועל המותג של היצרן.

ראשית נפסק, שייבוא מקביל של מוצרים "אמיתיים" ומקוריים אינו מפר כשלעצמו את סימני המסחר של היצרן. שימוש בסימן המסחר לצורך שיווק הסחורה שאליה צמוד סימן המסחר, הוא שימוש חיוני ומותר. אחרת, איך אפשר יהיה לתאר את המוצר הממותג מבלי להשתמש בשם המותג?

מצד שני, חובה על היבואן המקביל לוודא שהוא לא יוצר אצל הצרכנים את הרושם המוטעה, כאילו היצרן או היבואן הרשמי קשורים לייבוא המקביל. אסור לייבואן המקביל ליצור מצג שהייבוא המקביל נעשה בחסות של בעל המותג או נציגו הרשמי.

לדברים חשיבות מיוחדת כשמדובר במוצרים שבהם יש מערכת יחסים מתמשכת בין המוכר לקונה, וכשנלווה אליהם מרכיב של שירות ואחריות מוצר. כך לדוגמא, כאשר מדובר במכירה של כלי רכב, אחריות היבואן הרשמי היא רבת חשיבות בעבור הצרכן. לכן, על היבואן המקביל להדגיש בפני לקוחותיו באופן בולט שהוא אינו פועל בחסות יצרן הרכב או היבואן הרשמי, ולפרט את משמעות הדבר.

איסור נוסף שחל על הייבואן המקביל הוא האיסור "לתפוס טרמפ" על מסע פרסום משמעותי שנועד לאפשר חדירה של מותג חדש לשוק הישראלי. אם יעשה כן, יראו בייבואן המקביל כמי שמתעשר שלא כדין על חשבון ההשקעה שעשו היבואן הרשמי או היצרן.

שאלה נוספת שנדונה היא עד כמה יכול ייבואן מקביל לפרסם או להפעיל אתר מכירות מקוון תחת דומיין הכולל את שם המותג. גם בהקשר זה נקבע, שמותר להשתמש לצרכי ייבוא מקביל בדומיין הכולל את המותג, ובתנאי שהדומיין והאתר אינם מטעים את הצרכן הסביר לחשוב שהוא גולש באתר של היצרן או של היבואן הרשמי.

בסופו של דבר, בית המשפט העליון ראה את פעילות "מחסן היבואן" באופן מקל והפחית את הפיצוי הכספי שנדרש לשלם הופחת ל-100 אלף שקלים בלבד. כמו כן, ביטל העליון את החיוב בהוצאות בסך 80 אלף שקל שהשית המחוזי על "מחסן היבואן".

עם זאת, העליון אסר על "מחסן היבואן" להשתמש בשם "מחסן היבואן טומי הילפיגר", משום שבכך ראה שימוש בלתי חוקי בשם המותג, כזה המרמז על חסות רשמית. כמו כן, "מחסן היבואן" חויב להבהיר ללקוחותיו באופן אקטיבי ושוטף, שמדובר על יבוא מקביל. בנוסף, "מחסן היבואן" חויב לציין באופן בולט בכניסה לעסק ובמיקומים מרכזיים באתר האינטרנט שלו, שהוא פועל ללא חסות של חברת טומי הילפיגר העולמית.

■ הכותב הוא מומחה בסימני מסחר, זכויות יוצרים, דיני אינטרנט ומשפט מסחרי.

צרו איתנו קשר *5988