נתניהו יחוקק חוק שלא יאפשר הפלת ממשלה באמצע קדנציה - ויבטיח כהונתו כראש ממשלה ל-4 שנים

רה"מ נתניהו מקבע את הכיסא: הצהיר הערב כי אם יעמוד בראש הממשלה החדשה, יביא חוק ממשלתי לשינוי שיטת הממשל ■ הכריז באירוע השקת הקמפיין של הליכוד: "יש לנו מזרח תיכון חדאע"ש"

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי
בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

נתניהו הודיע הערב (ב') באירוע השקת קמפיין הליכוד והצגת הרשימה לכנסת כי בכוונתו להוביל לחקיקת חוק שלא יאפשר הפלת ממשלה באמצע הקדנציה.

נתניהו הצהיר כי אם יעמוד בראש הממשלה, יביא בתוך 100 ימים מכינון הממשלה, חוק ממשלתי לשינוי שיטת הממשל בישראל. על-פי התכנון, החוק החדש ייכנס לתוקף בבחירות הבאות, והוא יבטיח כי ממשלה וראש ממשלה ימשלו ביציבות במשך 4 שנים, וכמעט אי-אפשר יהיה להפיל ממשלה באמצע הקדנציה.

בצל הפארסה שמלווה את אירוע ספירת הקולות, מתכנסים הערב בגני התערוכה חברי הליכוד על מנת להשיק את קמפיין המפלגה והצגת הרשימה. זאת, חרף העובדה שבימים הקרובים צפויים כמה מהמתמודדים להגיש עתירות בדרישה לספור מחדש את הקולות בבחירות הפנימיות שהתקיימו בשבוע שעבר.

במהלך נאום שנשא נתניהו באירוע השקת הקמפיין, הוא תקף בחריפות את השמאל ודיבר באופן נרחב על האיומים הניצבים בפני ישראל. "יש לנו מזרח תיכון חדש? יש לנו מזרח תיכון חדאע"ש", הצהיר נתניהו. "אנשי השמאל פשוט אינם מבינים שגם אם ניסוג עד הסנטימטר האחרון, יש פה גורמים שרוצים להשמיד אותנו. רצון הזה ששולל את זכות קיומנו זהו שורש הסכסוך".

"מפליא בעיניי עוד יותר שהם אינם מוכנים לדרוש מהפלסטינים לעקור את שורש הסכסוך, להכיר סוף סוף במדינת היהודים, אבל זוהי הדרישה שלנו, ואנו עומדים עליה בתוקף, בצדק ובדין", אמר נתניהו."אני אומר בצער שהשמאל מנותק מהמציאות, ואנחנו מחוברים למציאות. הם יעמדו מול חמאס? חיזבאללה? אירן? אני אומר לכם דבר אחד: הם לא יעמדו בלחצים, ויש הרבה לחצים בינלאומיים. הם לא יעמדו בלחצים הללו אפילו רגע אחד. הם ייכנעו מיד לתכתיבים".

בעקבות שורת התקלות שהתגלו אתמול בלמעלה מ-15 קלפיות והביאו לשינויים ברשימת המפלגה לכנסת, צפויים ח"כ ציפי חוטובלי, יחד עם מתמודדים נוספים לפנות לבית הדין של התנועה בדרישה לפתוח מחדש את כל הקלפיות.

אמש (א'), בתום ספירה מחודשת של כמה מהקלפיות, התברר כי חוטובלי, שהגיעה למקום ה-26 ברשימה, זכתה ל-55 קולות פחות מאבי דיכטר, שמוקם לפניה ברשימה.

לנוכח הפער הזעום דרשה סגנית שר התחבורה לבדוק האם קיימות קלפיות נוספות שחלה בהן תקלה במהלך הספירה. הבוקר עלו חשדות כי הקלפי ביישוב נריה, שם קיבלה חוטובלי 89 קולות, לא נספרה, דבר שהיה סוגר את הפער מבחינת חוטובלי וממקם אותה ברשימה במקום ריאלי במקום דיכטר. אולם בליכוד טענו בתגובה כי הקלפי כן נלקחה בחשבון בספירה הכללית. בתגובה עתר עורך דינה של חוטובלי עתר לבית הדין של התנועה.

גם מיכאל פואה, מקורבו של ח"כ משה פייגלין, שטוען לאי-סדרים בהליך ספירת הקולות, פנה הבוקר לוועדת הבחירות של הליכוד בדרישה לספור מחדש את הקולות. ייתכן שלדרישה יצטרפו בשבוע הקרוב מועמדים נוספים.

אמש, במהלך הצלבת הנתונים בין הקלפיות לפרוטוקולים מאתרי ההצבעה התברר שדני נדון ויריב לוין התברגו למקומות גבוהים יותר ונכנסו לעשיריה הראשונה, ואילו צחי הנגבי התדרדר למקום ה-12. במקביל הצטמצם הפער בין ישראל כץ ליולי אדלשטיין. בליכוד מעריכים שאם תתבצע ספירה חוזרת של הקולות הפער עוד יכול להשתנות.

מהליכוד נמסר בתגובה כי "הליך ההצבעה וספירת הקולות בפריימריז הליכוד מתנהל כדין על-פי המתוכנן באישורם ובפיקוחם של שני שופטים בדימוס אשר אישרו את התוצאות: יו"ר ועדת הבחירות בליכוד, השופט מנחם נאמן, ויו"ר הוועדה המפקחת על הבחירות, השופט יעקוב שמעוני. על-פי הליך הבחירות הפנימיות, שתוכנן מראש, הוקצו היומיים שלאחר סיום הספירה לבדיקת תלונות של מועמדים על התוצאות בקלפיות. בסיום שלב זה התברר כי הפערים בין הספירה הראשונית, לבין הבדיקה הנוספת שבוצעה בקלפיות, הם מזעריים, ובסופו של דבר הביאו בסך-הכול לתזוזה פנימית במקומות 8 עד 10 בפריימריז.

"לאחר שלב זה, שהסתיים עתה, הוקצו מראש 7 ימים נוספים לערעורים על תוצאות הבחירות. הליך בחירות ציבורי, שקוף ומבוקר זה קיים רק בליכוד, אחת המפלגות היחידות שמקיימת הליך דמוקרטי פתוח ואמיתי לבחירת נציגיה, ולא ממנה אותם בוועדות מסדרות או על-פי גחמה דיקטטורית של אדם זה או אחר".

צרו איתנו קשר *5988