כיצד ספורטאים אולימפיים מעניקים השראה לילדים חולים

ילדים חולים נאלצים להתמודד לצד מחלה עם אובדן השגרה והקשר עם החברים ■ ב"סמסונג ישראל" יצאו בפרויקט מיוחד וראשון מסוגו בעולם: מפגשי העצמה בין ילדים חולים ובין ספורטאים בענפים שונים, חלקם פאראלימפיים, שמתקיימים על פי בחירת הילדים עם חברים, עם המשפחה או לבד

צילום: מיכל ועודד חלאבין/BOTH SIDES MUST WIN
צילום: מיכל ועודד חלאבין/BOTH SIDES MUST WIN

יולי אייזנקוט מראשון לציון רק בת 12.5 והיא כבר יודעת מה זה זונדה, אנשור (ארוחה בפחית) והפטיטיס. בזמן שחבריה לכיתה התכוננו למסיבת הסיום של בית הספר היסודי, היא שכבה במשך שלושה חודשים רצופים בבית החולים שניידר והתאוששה מהשתלת הכבד שעברה בפתאומיות. שנה לפני שהתגלתה אצל יולי מחלת כבד, היא התחילה לשחק טניס והתחברה מאוד למשחק. היא ילדה אנרגטית עם ביטחון עצמי גבוה והטניס הגביר אצלה את ההישגיות והתחרותיות. אבל אז, חשה לא בטוב ולאחר בדיקות מקיפות התגלה כי ללא ניתוח השתלת כבד - חייה עלולים להיות בסכנה. למזלה, אביה נמצא כתורם מתאים וחיה ניצלו. לאחר תקופה ארוכה של אשפוז והתאוששות, גופה נחלש מאוד והיא עדיין לא כשירה לחזור לשחק טניס.

הרצאה מול הכיתה

כשמנהלת פרויקט "סמסונג בקהילה" מטעם חברת "שוונג", הדר בלישה-ברק, פגשה את יולי בבית החולים, היא התרשמה מסיפורה ושאלה אותה האם תהיה מעוניינת לפגוש את נועם גרשוני, שחקן טניס נכים והזוכה במדליית זהב באולימפיאדת לונדון 2012. יולי השיבה בחיוב ואמרה כי היא מעוניינת שהמפגש הראשון ביניהם יהיה במסגרת הרצאה של גרשוני מול הכיתה שלה. הרצאתו של גרשוני התקיימה בשבוע הראשון של חודש ינואר, שנה בדיוק לאחר אישפוזה של יולי, בחטיבת הביניים מקיף ח' בראשון לציון, מול תלמידי כיתה ז' שנאלצו להיפרד מהטלפונים הסלולריים שלהם למשך שעה ולהפקיד אותם אצל המורה.

גרשוני מספר על פציעתו הקשה במלחמת לבנון השנייה כטייס אפאצ'י ועל שיקומו והפיכתו לספורטאי פראלימפי (לבעלי מוגבלויות) שהיה מדורג שני בעולם בטניס נכים, הילדים יושבים מרותקים. גרשוני לא חוסך מהם דבר - הוא מראה להם תמונות מהפציעה ומבית החולים, מספר להם שהיה כל כך חלש שלא הצליח להחזיק פחית שתייה, ומזכיר את חבריו שנהרגו בתקרית בה נפצע. חלק מהמראות קשים לצפייה, אבל בניגוד לילדים האחרים, יולי לא מכסה את עיניה ולא מפנה את מבטה. כשגרשוני מספר על כך שהדבר היחיד שהצליח לאכול היה מזון מרוכז בפחיות שתייה, היא מספרת שגם היא הוזנה כך. "איזה טעם הכי אהבת?", הוא שואל אותה בחיוך. "לא אהבתי שום טעם", היא עונה. "כן, זו התשובה ההגיונית. אני העדפתי טעם בננה ומאז אני לא יכול לגעת בבננות", הוא צוחק. רק שניהם מבינים את הבדיחה הלא באמת מצחיקה הזו.

בסיום ההרצאה הילדים מתפזרים, חלקם - אלו שלא למדו עם יולי בבית הספר היסודי, נחשפים לסיפורה בפעם הראשונה. "אני שמחה שעכשיו כולם יודעים. יש לי עדיין הרבה מגבלות וצריך להיות מאוד עדינים איתי", היא אומרת . גרשוני ויולי נשארים לשוחח קצת ביניהם וקובעים להיפגש בשנית, רק שניהם. "אני מאוד רוצה לחזור כבר לשחק טניס", היא אומרת. "מי יודע, אולי גם אני אגיע לאולימפיאדה".

זריקת מוטיבציה

הסיפור של יולי אמנם חריג, אך אינו נדיר. ילדים רבים נאלצים להתנתק מחייהם - החברים, הלימודים, תנועות הנוער והחוגים - ויום בהיר אחד להתחיל להעביר ימים שלמים בבית החולים. בשביל ילדים כאלה בדיוק הרחיבה חברת "סמסונג ישראל" את פרויקט התרומה לקהילה שהיא עושה כבר שנים: לא רק תרומה של כיתות דיגיטליות, משחקים וציוד רפואי לבתי חולים, אלא גם פעילות עם ערך מוסף וקשר אישי ישיר עם הילדים.

"בעקבות תרומה של כיתות דיגיטליות לבתי החולים התחלנו לקיים סדנאות טכנולוגיות אינטראקטיביות על גבי טאבלטים בכיתות ובילינו הרבה זמן עם הילדים. כך הבנו שהילדים וגם ההורים שלהם מתמודדים עם קושי שהוא מעבר למחלה", אומרת מנהלת השיווק של "סמסונג" בישראל, אנה ליפניק לוי. "ילדים שמאושפזים במחלקות כמו סרטן, כוויות, השתלות, אנורקסיה, פסיכיאטריה - שגרת החיים שלהם משתבשת לחלוטין והם זקוקים בעיקר לכוח ולהשראה. הבנתי שיכול להיות חיבור מעניין בין הילדים האלה לבין ספורטאים, שהם גם מקור להשראה, אבל גם זקוקים להשראה בעצמם".

ליפניק לוי פנתה לוועד האולימפי והפאראולימפי כדי ליצור שיתוף פעולה עם ספורטאי הוועד, בעיקר כאלה המתאמנים לקראת האולימפיאדה הקרובה בריו. פרויקט מפגשי הילדים והספורטאים החל ביולי האחרון וכולל ילדים שמאושפזים לתקופה ארוכה או מגיעים לבתי החולים לטיפולים רבים, וגם כאלה שנמצאים בתהליכי שיקום והחלמה. הפרויקט ייחודי לישראל ולא נעשה עדיין באף מדינה בעולם.

"החוט המקשר בין ספורטאים אולימפיים לבין ילדים החולים במחלות כרוניות, הוא הניצחון", מסביר גבי אטל, יוצר הקמפיין לפעילות. ":כך יצרתי את הקונספט של הפרויקט: BOTH SIDES MUST WIN. הספורטאים המהווים מקור להשראה, בהרבה מקרים במהלך הקמפיין הם אלה שקיבלו השראה מהילדים וכולנו תקווה שזה יעזור להם בריו 2016".

עד כה נערכו 12 מפגשים של ילדים וספורטאים. בין היתר נערכו מפגשים עם השחיינית האמנותית אנסטסיה גלושקוב, המתעמלת נטע ריבקין, השחיין יעקב טומרקין, האצן דונלד סנפורד, השחיינית הפאראלימפית ענבל פיזרו, הכדורסלנית הפאראלימפית מורן סמואל, נציגי נבחרת הטאקוואנדו, רוכב הסוסים הפראלימפי יונתן דרסלר ושחקן הטניס הפאראלימפי נועם גרשוני.

"אנחנו תמיד שואלים את הילד או הילדה איפה ואיך הם רוצים לפגוש את הספורטאי - לבד, עם חברים, עם המשפחה, בצופים או בבית", מספרת ליפניק לוי. "לדוגמה, שירז, נערה שהכרנו במחלקה האונקולוגית בשניידר, ששיחקה ומשחקת גם כיום כדורסל, ביקשה שמורן סמואל תבוא לפגוש אותה ואת קבוצת הכדורסל שלה. זה היה מפגש מאוד מרגש, כל ההורים של הבנות הגיעו. לאחר מכן שירז ומורן נפגשו רק שתיהן והיה חיבור מאוד חזק. היה גם מפגש בין שירה, ילדה שחולמת להיות שחיינית פראלימפית מקצועית לבין השחיינית הפראלימפית ענבל פיזרו שזכתה באולימפיאדת לונדון ב-3 מדליות ארד. שתיהן נכנסו יחד לבריכה וענבל נתנה לשירה כמה טיפים בשחייה. לאחר מכן הן ישבו ודיברו יחד שעתיים. זה נתן לשירה המון מוטיבציה.

צילום: מיכל ועודד חלאבין/BOTH SIDES MUST WIN
 צילום: מיכל ועודד חלאבין/BOTH SIDES MUST WIN

את המפגשים בין הילדים לספורטאים החליטה "סמסונג" לתעד בצילומים מקצועיים על מנת להפיק לאחר מכן ספר צילומים ותוכן שייתרם לבתי החולים והמרפאות. "הרעיון הוא שילדים יוכלו לראות ילדים כמותם. הילדים האלה מרגישים חריגים וקשה להם להתמודד עם זה. השאיפה היא להצליח לספק לילדים האלה, מעבר לטאבלטים ולציוד טכנולוגי שאנחנו תורמים, גם סוויץ במחשבה ובחיים", מסכמת ליפניק לוי.

צרו איתנו קשר *5988