Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתכתוב בטאבו: רישום פרצלציה כבסיס לרישום הבעלות בקרקע לכתבה הבאהחיפה הלבנה: מתחם דיור מוגן יוקרתי במרכז הכרמל

"בפרדס חנה מחירי הדירות עדיין אטרקטיביים, גם ביחס לאזור"

יוקר המחייה והדיור והרצון למגורים בסביבה ירוקה ובחיי קהילה, מביאים משפחות צעירות רבות לחפש חלופה לחיים בת"א וסביב לה. פרדס חנה מסתמנת כאופציה כזאת
רונה חזקיה - 07.08.2016, 13:36
נדל"ן/
נדל"ן/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף דב גראו בע"מ

אין זה סוד שיוקר המחיה ומחירי הדיור הגבוהים גורמים לזוגות צעירים לחשוב מחדש על מקום המגורים שלהם, בעיקר זוגות שהפכו למשפחה. יש הרבה שיקולים במעבר מהעיר הגדולה, שבה הכול נגיש ולא חייבים להחזיק רכב, אך עלויות המחיה - שכירת או קניית דירה, גן, קניות בסופר - יקרות מאוד. תל אביב כבר פחות קורצת לזוגות שהממון שבידם אינו גדול וששואפים לחיים בסביבה ירוקה, בקצב נמוך יותר ובתוך קהילה גדולה. מהבחינות הללו, הערים שסובבות את תל אביב לא תמיד מתאימות, שכן שאיפתן היא למשוך את מי שרוצה את כל היתרונות והחסרונות של עיר גדולה, אך במחיר מעט נמוך יותר. מי ששואף להוזיל משמעותית את עלויות המחיה שלו, יצטרך להרחיק כחצי שעה נסיעה לפחות מהמרכז. השאלה העיקרית כעת היא באיזה מקום אפשר לקבל יותר עבור הוויתור על שירותי העיר הגדולה.

פרויקט נופים  בזכרון יעקב/ הדמייה: דב גראו
פרויקט נופים בזכרון יעקב/ הדמייה: דב גראו

אופציה אחת שכדאי לשקול היא אזור פרדס חנה-כרכור. מדובר ביישוב שחולש על כ-23 אלף קמ"ר אך מתגוררים בו פחות מ-40 אלף תושבים. היישוב, שמרוחק רק כחצי שעה נסיעה מתל אביב, נהנה גם מתחנת רכבת וגם מגישה מהירה לכבישים 6, 2 ו-4. את האווירה המיוחדת ששוררת ביישוב ניסח יפה אהוד בנאי בשירו "בלוז כנעני" - "שלוות עולמים, פרדס חנה-כרכור", כמחווה למאיר אריאל ז"ל שהתגורר ביישוב.

לפי הלמ"ס, האוכלוסייה בפרדס חנה רק צומחת, בממוצע ב-2.6% בשנה. יש בה תנופת בנייה של פרויקטים חדשים ומהודרים, אך גם ניתן עדיין למצוא בה דירות לקנייה בפחות ממיליון שקל. דירות 3 חדרים ויחידות דיור מוצעות להשכרה במחיר של כ-3,000-4,000 שקל, ויש גם בפחות, ובתי קרקע דו-משפחתיים נעים סביב ה-5,000 שקל לחודש.

היזם דב גראו בונה בפרדס חנה כבר משנות ה-80. גראו הקים את החברה לבנייה ופיתוח כחברת יזמות ובנייה, וכיום היא מנוהלת בשיתוף בנו, ערן. גראו מתמחה בבניית בתי קרקע ורבי קומות, בעיקר בפרדס חנה-כרכור וזיכרון יעקב, ואחראי למבנים בגני הנשיא וגני הגליל בכרכור, בשכונת נווה הדרים בפרדס חנה, ברחובות "הכרכום", "כ"ט בנובמבר" ו"אף על פי כן" בזכרון יעקב ועוד. "פרדס חנה, וגם זיכרון יעקב, נמצאות בתנופת נדל"ן", הוא מספר, "הרבה צעירים הגיעו מהמרכז, קנו פה דירות והם מאוד מרוצים. האוכלוסייה בפרדס חנה היא מצוינת, היישוב הוא כפרי וקהילתי ויש את כל השירותים שצריכים במרחק הליכה. היתרון הגדול באמת הוא שמחירי הדירות עדיין אטרקטיביים, בטח ביחס לאזור - ערים כמו בנימינה וגם בהשוואה לזיכרון יעקב, שם המחירים גבוהים יותר בכ-20%".

דב גראו: בפרדס חנה מחירי הדירות עדיין אטרקטיביים/ צילום :יח"צ
דב גראו: בפרדס חנה מחירי הדירות עדיין אטרקטיביים/ צילום :יח"צ

ומה החיסרון של מגורים בפרדס חנה?

"כמו בכל מקום, בבוקר יש פקקים לכיוון המרכז. אבל, וזה אבל גדול, יש ביישוב תחנת רכבת שמגיעה כל 20 דקות, וכאמור כל השירותים נגישים, אז לא חייבים להחזיק רכב למרות שלא גרים בעיר הגדולה. חוץ מזה, באזור קיסריה יש מרכז תעסוקה גדול, ואפשר גם לעבוד מחוץ לתל אביב".

לפרדס חנה יש מוניטין של "שנטי", קצב רגוע מאוד ובעיקר רצון להישאר מושבה של בתים צמודי קרקע והתנגדות לבניית בניינים גבוהים ולהתפתחות מודרנית. איך אתם מתמודדים עם המוניטין הזה?

"כן, יש פה גם אנשים שמתנגדים לתנופה שהמושבה עוברת, אבל יש תכנית תב"ע לעיר כבר משנות ה-60, ובונים רק לפי התכנית הזו. היא שומרת על הצביון המיוחד של פרדס חנה, ומחלקת את אזורי מגורים לבתים צמודי קרקע כמו פעם ובניינים חדשים, אבל של עד 9 קומות בלבד. בתור יזם וכמי שבנה הרבה בפרדס חנה והסביבה, אני יכול להגיד לך שאנחנו מקפידים מאוד על סטנדרט גבוה של בנייה, אמינות ועמידה בלוחות זמנים. חשוב לנו לשמור על האווירה המיוחדת ביישוב בזמן שהוא גדל ומתפתח, ולא רק לבנות בניינים".

נשמע כאילו פרדס חנה תכף תהפוך לעיר - האוכלוסייה גדלה, הבניינים גבוהים. מה היתרון של לעזוב עיר גדולה למען עיר אחרת, קטנה יותר?

"קודם כל ייקח הרבה זמן עד שפרדס חנה תהפוך לעיר, וזה בטח לא יקרה מחר בבוקר. החיים בתל אביב לעומת פרדס חנה הם שונים לגמרי. פרדס חנה היא הרבה יותר קהילתית, קטנה יותר וצפופה פחות, ולמרות כל אלה היא גם נגישה מאוד - חוץ מהרכבת, היא קרובה לכבישים מהירים שדרכם ניתן להגיע לכל מקום מרכזי בארץ בטווח של חצי שעה. וכמובן יש את עניין יוקר המחיה, שאין לזלזל בו. החיים בפרדס חנה - ממגורים ועד קניות בסופר, זולים ואטרקטיביים יותר".

פרויקט דרך למרחב  בפרדס חנה/ הדמייה: דב גראו
פרויקט דרך למרחב בפרדס חנה/ הדמייה: דב גראו

איזה סוג של דירות אפשר למצוא ביישוב?

"יש כמובן בתים צמודי קרקע, אבל אותם קשה יותר למצוא בגלל מחסור במגרשים. אני בונה עכשיו גם דירות 3 חדרים, וחוץ ממני אף אחד לא בונה דירות קטנות של 3 חדרים שמתאימות בדיוק לזוגות הצעירים. ויש כמובן גם דירות 4 ו-5 חדרים ודופלקסים. בפרדס חנה יש הכל, רק צריך לבוא ולהתרשם".

דב גרואו

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ