השריפה בי-ם: חשד שהאם הציתה את בנותיה והתאבדה בתלייה

(עדכון) - ממצאים ראשוניים מחזקים את החשד כי האם רצחה את ילדיה ■ עדויות השכנים והכבאים שפכו גם הן אור על המקרה ■ "דלת הכניסה הייתה נעולה מבפנים", סיפרו על הזירה ■ המשפחה לא הייתה מוכרת לגורמי הרווחה, אך האם הייתה מטופלת במרכז לבריאות הנפש

נפילת גראד קטיושה בבאר שבע חמאס פיגוע מכבי אש שריפה / צלם : רויטרס
נפילת גראד קטיושה בבאר שבע חמאס פיגוע מכבי אש שריפה / צלם : רויטרס

"השכן פתח את הדלת, ואחי ושכן נוסף ראו בחורה תלויה עם סולם למטה. ישר התקשרתי למכבי האש" - בתיאור מצמרר זה מתאר עד ראייה את זירת האירוע הקשה בשכונת תלפיות בירושלים היום (א'), שבה על-פי החשד רצחה אם בת 36 את ארבע בנותיה ולאחר מכן שמה קץ לחייה. לפי הממצאים הראשוניים מחקירת השריפה עולה כי האם הציתה את ילדיה בעזרת חומר דליק ושמה קץ לחייה בתלייה.

בשריפה שאירעה בדירה בדרך חברון בשכונת תלפיות בירושלים נספו ארבע הבנות - שתי נערות בנות 12, ילדה בת 7 ופעוטה כבת שנתיים. כוחות הכיבוי ממחוז ירושלים דיווחו כי סיבת המוות הייתה ככל הנראה האש שפרצה בדירה. מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם לוי, סיפר כי "אנחנו בודקים הכול - התאבדות, רצח, תקלה ואסון, ולכן מוקדם לצאת בהצהרה".

העדויות שנאספו מהשכנים שפרצו לדירה ומכוחות הצלה שהגיעו אחריהם הצביעו על מחזה מזעזע, של דירה שרופה כליל ו-5 גופות המוטלות בה. "דלת הכניסה הראשית הייתה נעולה מבפנים", שחזר רב-סמל אריק אבולוף, מכוחות הכיבוי שהגיעו למקום. "הצוות זיהה במרפסת את האם. השכנים אמרו שהם ראו אותה תלויה, נכנסו והורידה אותה. מצאנו אותה מוטלת על הרצפה. השריפה התחדשה לאחר שנכנסנו. כולם היו עם כוויות, החדר היה שרוף לגמרי".

שכני המשפחה בבניין המגורים נדהמו לגלות כי שכנתן חשודה ברצח בנותיה, וסיפרו כי מדובר במשפחה דתית של עולים. "אנחנו לא מבינים איך דבר כזה קרה, מדובר במשפחה נורמטיבית", סיפר אחד השכנים.

"כשהגעתי למקום, ראיתי עשן מהחלון מהקומה הראשונה", שחזר החובש מנחם אסטריק, שהגיע לזירה. "מיד עליתי לבית אפוף העשן יחד עם לוחמי האש שפרצו לדירה. ראיתי אישה בשנות ה-30 מחוסרת הכרה, ללא דופק וללא נשימה. ביצעתי בדיקות רפואיות ראשוניות, אבל היא הייתה ללא רוח חיי,ם ובתוך זמן קצר נקבע מותה. לוחמי האש חילצו למרפסת הדירה ארבע נפגעות מחוסרות הכרה. נערה כבת 12 ושלוש ילדות קטנות. הן סבלו מכוויות קשות. ניסינו להעניק להן טיפול רפואי ולבצע פעולות החייאה", אמר אסטריק, "אבל בתוך זמן נאלצנו לקבוע את מותן בשטח".

עיריית ירושלים: האם פנתה ללשכת הרווחה כדי לברר על בייביסיטר

מבדיקה שנעשתה בשירותי הרווחה בירושלים התברר כי המשפחה לא הייתה מוכרת ומעולם לא טופלה על-ידי שירותי הרווחה של העירייה. עם זאת, היא הייתה מטופלת בטיפול פסיכיאטרי במרכז לבריאות הנפש.

לפני כ-3 חודשים פנתה האם בשיחת טלפון ללשכת הרווחה באזור מגוריה לבירור פרטים באשר לאיתור שירותי בייביסיטר. בשיחת הטלפון הוסבר לאם כי שירותי הרווחה לא מעניקים שירותי בייביסיטר, אולם הוצע לאם, אם היא מעוניינת בכך, להגיע ללשכה ולברר על שירותים אחרים שלהם היא נזקקת. האם לא הייתה מעוניינת בכך ולא פנתה שוב ללשכה.

בתוך כך, ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, וחברי הנהלת העיר הביעו צער עמוק על הטרגדיה הנוראית ושלחו תנחומים לבני המשפחה. עם היוודע הטרגדיה הנחה ראש העיר את שירותי הרווחה, החינוך והשירות הפסיכולוגי העירוני לתת מענה לצורכי המשפחה ולמוסדות הלימוד שבהם למדו בנות המשפחה ולהיערך לקראת יום הלימודים מחר.

צוות של 3 עובדות סוציאליות יצאו מיד לשטח על-מנת לטפל במקרה ולהעניק את כל הסיוע הנדרש. כמו כן, שני עובדים סוציאליים נוספים פועלים בבניין המגורים לתת מענה לשכנים, ועובד אגף הקליטה בעירייה פועל מול הקהילה של המשפחה לסיוע ככל שיידרש.

במקביל, מינהל החינוך נערך להפעלת אנשי מקצוע מהשירות הפסיכולוגי לטיפול בתלמידים במוסדות החינוך שבהם למדו בנות המשפחה. צוותים של מינהל החינוך נמצאים בקשר עם מנהלי בית הספר ויעניקו סיוע לתלמידים ככל שיידרש. הערב תתקיים פגישה ראשונה עם צוות בית הספר להיערכות ליום הלימודים מחר בבוקר. מחר בבוקר צוותי השירות הפסיכולוגי יתגברו את הצוות החינוכי בבית הספר של בנות המשפחה, כדי לסייע בשיחות מול התלמידים והחברים לכיתה וללימודים.

צרו איתנו קשר *5988