תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

כיצד יכולים בוגרי מערכת הביטחון למקסם את הידע שרכשו?

בוגרי ארגוני הביטחון והמודיעין מחזיקים במיומנויות וידע בעל ערך גבוה למגזר העסקי בתחומי ביטחון בארגונים ומודיעין תחרותי ■ אולם על מנת להשתמש בו הם נדרשים להתאים עצמם לשוק העבודה האזרחי

אנונימוס / צילום מסך
אנונימוס / צילום מסך

*** הכתבה בשיתוף המכללה האקדמית נתניה

בנובמבר 2014 נחשפה פרשה חמורה בתחום אבטחת המידע בחברת לאומי קארד. 8 אנשים נעצרו בחשד כי ניסו לסחוט את חברת כרטיסי האשראי. החשודים הודיעו כי בידיהם מצויים פרטי כרטיסי האשראי של כ-1.5 מיליון מלקוחות החברה, ובתמורה לאי שחרור המידע דרשו כופר של 3 מיליוני שקלים. הדרישה הגיעה במייל אנונימי שנשלח לארגון ובחברה עירבו את המשטרה ויחידת להב 433 על מנת להתגבר על האיום הרציני. הפרסום נמנע בסופו של דבר והמעורבים במעשה נעצרו, כנגד 3 מהם הוגש כתב אישום. הנאשם המרכז בפרשה נידון ל-11 שנות מאסר בפועל.

זו היתה הפעם הראשונה בישראל בה פריצה לשם גניבת מידע נעשתה ישירות מתוך שרתי חברת כרטיסי האשראי וממאגר הנתונים שלה. משרד המשפטים מסר אז כי מדובר באירוע הסייבר המשמעותי ביותר שנחשף בישראל בשנים האחרונות.

הסיפור הזה ממחיש את החשיבות שיש לאבטחה מידע בארגונים ובמיוחד אבטחת סייבר, שהופכת יותר ויותר רלוונטית ככל שהטכנולוגיה נעשית מתקדמת וחלק מחיי היומיום שלנו.

מה נדרש ממנהלים בתחומי אבטחת סייבר ומודיעין עסקי?

לדברי ד"ר אבנר ברנע, שמילא שורת תפקידים בכירים בשב"כ, ומשמש היום כראש תוכנית התואר השני בניהול רב תחומי (M.B.A), הכוללת לימודי ביטחון עסקי, סייבר, מודיעין תחרותי וניהול משברים במכללה האקדמית נתניה, בקהילה העסקית קיימת בעיה של חוסר ידע בתחומי אבטחת סייבר וביטחון עסקי - ובארגונים משוועים לבוגרי מערכת הביטחון, המתמחים בתחומים אלה. "בשנים האחרונות פרץ התחום הזה לחיינו, וכיום אין כמעט עסקים שיכולים להרשות לעצמם להתעלם ממנו - החל מאבטחת פרטי הלקוחות של העסק, עבור בהגנה על המשאבים המקוונים שלו וכלה בחברות המציעות מוצרי אבטחה טכנולוגיים כחלק מקו המוצרים שלהן כגון בזק וספקיות האינטרנט. גם המודיעין התחרותי - שלל האמצעים שאותם יכול לנצל עסק על מנת לגלות מידע על תוכניות המתחרים, כוונותיהם וה'איומים' הנשקפים מהם - הולך וצובר תאוצה.

ד"ר אבנר ברנע / צילום: יח"צ
 ד"ר אבנר ברנע / צילום: יח"צ

"אל הואקום הזה נכנסת תוכנית ה-MBA בניהול רב תחומי, המכילה קורסים בנושאי ביטחון עסקי, סייבר, מודיעין תחרותי ועוד", מסביר ד"ר ברנע, "אנחנו מציעים קורסים במסגרת התואר השני שנלמדים באופן אקדמי בפעם הראשונה ביניהם: ניהול אבטחה בארגון, מודיעין תחרותי, ניהול משברים, יסודות הסייבר, אבטחת מידע ועוד. לדבריו, התוכנית משלבת שני אלמנטים קריטיים להצלחה בעידן הנוכחי. הראשון שבהם הוא ידע רחב ומקיף בעולם העסקים, שמוקנה בקורסים הסטנדרטיים של התואר השני במנהל עסקים ומהווה כרטיס כניסה לעולם העסקים; השני הוא ידע פרקטי ושימושי בתחומי ההתמחות הייחודיים, שהוזכרו לעיל, שיעניק לסטודנט יתרון על המקבילים לו בשוק וערך ייחודי אצל מעסיקים פוטנציאליים".

ד"ר ברנע מפרט ואומר כי בתוכנית, שתיפתח כבר בסמסמטר ב' של שנת הלימודים האקדמית (מרץ הקרוב), יושם דגש על האספקט הפרקטי באמצעות מקרי מבחן ( Case Studies). הסטודנטים יידרשו ליישם נושאים תיאורטיים שלמדו על מקרים וסיטואציות אמיתיות מהחיים העסקיים. כדוגמה, הוא מספר על אחד ה"קייסים" שיילמדו במסגרת התוכנית, המבוסס כולו על אירועים אמיתיים שהתרחשו: "המקרה עוסק בחברה ישראלית מתחום ההיי-טק ומערכות המידע, שמעסיקה כ-350 איש ומנהלת מחזור מכירות שנתי של כ-150 מיליון דולר ברחבי העולם. בשלב מסוים, מספר עובדי פיתוח עזבו את החברה, הקימו חברה מתחרה וחברו לחברה בריטית גדולה, המוכרת בכ-300 מיליון דולר בשנה ומחזיקה מערך מכירות גדול באירופה ובארה"ב.

"החברה הבריטית החלה לשווק מוצר חדש בתחום מערכות המידע, שהציג שדרוג ונגס בנתח השוק של החברה הישראלית - מה שגרם לה להפסיד תוך שנה וחצי כ-50% מהמכירות שלה (כ-75 מיליון דולר). בקורס ננתח את האירוע מתחילתו עד סופו, נבין מהם הצעדים שבהם הייתה יכולה החברה הישראלית לנקוט כדי לגלות ולנטרל את האיום עליה מבעוד מועד. בנוסף, נלמד כיצד חברות מצליחות יכולות לנטר באופן תמידי את סביבת התחרות, ולהיערך להפתעות אסטרטגיות שעלולות לצוץ".

- מי הם האנשים שמתאימים לתוכנית?

"קודם כל, בוגרי ארגוני הביטחון והמודיעין שפורשים בגיל מוקדם יחסית ורוצים לפתוח בפרק חדש בקריירה. אם הם מעוניינים להשתלב בדרגים הבכירים בעולם העסקי, הם חייבים בימינו תואר שני במנהל עסקים. אנחנו מציעים להם בנוסף לזה ערך מוסף: את ההתמחויות הייחודיות בתוכנית שלנו שמניתי קודם לכן. בנוסף, קיימים גופים שונים שיש בהם יסודות של העולם העסקי והעולם הביטחוני. למשל, חברות התעשייה הבטחונית: רפא"ל, תע"ש ועוד. עובדים בגופים הללו שרוצים להתקדם בעולם העסקי לתפקידי ניהול ובמקביל להתמחות בתחום בו הם כבר עוסקים - יוכלו לעשות זאת בתוכנית.

ביטחון מודיעיני/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 ביטחון מודיעיני/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"על המועמדים להיות בעלי תואר ראשון, ולעבור רף ציונים מסוים. אנחנו גם בונים למועמד תוכנית אישית להשלמות תחומי ידע נדרשים, שאותה הוא מבצע במקביל ללימודי התוכנית".

עוד מציין ברנע בהקשר של המועמדים ללימודים בתוכנית כי בוגרים רבים של מערכת הביטחון נתקלים בקושי אמיתי לתרגם את המיומנויות והיכולות שרכשו במערכת לשפה האזרחית-העסקית. התוכנית מאפשרת להם לעשות כן ומכשירה אותם לעולם ההיי-טק והעסקים.

ד"ר ברנע מסכם ואומר כי בתחומי הביטחון העסקי יש ביקוש גדול לכוח אדם איכותי ולניהול איכותי. ישנם תפקידים קלאסיים כמו מנהל ביטחון, מנהל Cyber Security והאחראי הארגוני על מודיעין תחרותי, בהם יוכלו לשמש בוגרי התוכנית. בנוסף, חשוב גם לזכור כי יש מגוון תפקידים בעולם העסקי, בעיקר תפקידים ניהוליים בכירים יותר, שתחת תחומי אחריותם נופלים פעמים רבות, נושאים הנוגעים להתמחויות שאנו מלמדים. לדוגמה, מנהל שיווק בחברה גדולה, צריך להבין את הקונספט של מודיעין תחרותי על מנת לנהל את הכפופים לו. אתה צריך שיהיה לך ידע בתחומים האלה, כדי שתוכל לנהל את מנהלי דרג הביניים שנמצאים תחתיך".

האתגר הבא שלכם - בואו להתמחות בביטחון, סייבר ומודיעין עסקי>>

צרו איתנו קשר *5988