מה חשוב לדעת לקראת ראיונות ההתמחות לעריכת דין?

בחודש מארס יחלו בוגרי לימודי המשפטים בחיפוש מקום התמחות ■ במפגש שערכה כיתת המצוינות של המכללה האקדמית נתניה במשרד עוה"ד ליפא מאיר ושות', קיבלו התלמידים עצות לקראת סבב הראיונות המצפה להם

כיתת המצוינות בביה"ס למשפטים במכללה האקדמית נתניה / צילום: אנדריי קרוצ'ינין
כיתת המצוינות בביה"ס למשפטים במכללה האקדמית נתניה / צילום: אנדריי קרוצ'ינין

*** הכתבה בשיתוף המכללה האקדמית נתניה

בעוד פחות מ-3 חודשים יתחיל המירוץ השנתי של הסטודנטים למשפטים למציאת מקום התמחות. לפי תקנות לשכת עורכי הדין, בין 15 במארס ועד 25 לאותו החודש יוכלו הסטודנטים להתראיין למשרדים השונים ולקבוע כיצד יראה עתידם המקצועי.

נושא זה עמד במרכז סיור שערכה במשרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות' כיתת המצוינות בבית הספר למשפטים של המכללה האקדמית נתניה, שתלמידיה נמצאים לקראת תקופת הראיונות להתמחות.

כיתת המצוינות, המונה 40 סטודנטים נבחרים, נולדה ביוזמתה של ד"ר אביבה אדלר, עוזרת נשיא המכללה ומנהלת המרכז למצוינות ולקשרי אקדמיה ועסקים במכללה. הללו מאוגדים לכיתה בשנת לימודיהם השלישית, בה הם זוכים להעשרה מקצועית ייחודית - במסגרתה מדי יום שישי אחד מעורכי הדין המובילים בישראל מרצה בפניהם.

ד"ר אביבה אדלר, ד"ר עו"ד מאיר ליפא וד"ר משה גלברד / צילום: אנדריי קרוצ'ינין
 ד"ר אביבה אדלר, ד"ר עו"ד מאיר ליפא וד"ר משה גלברד / צילום: אנדריי קרוצ'ינין

(ד"ר אביבה אדלר, עוזרת הנשיא לקשרי אקדמיה וקהילה, ד"ר עו"ד מאיר ליפא ופרופ' משה גלברד, סגן דיקן בית הספר למשפטים במכללה האקדמית נתניה / צילום: אנדריי קרוצ'ינין)

בוגרי משפטים - איך תתקבלו להתמחות בקלות?

לדברי ד"ר אדלר, הכיתה הוקמה בסיועו של ד"ר עו"ד ליפא מאיר, אשר נתן את חסותו לתוכנית המצוינות לפני כעשור, ונכון להיום שותפים לה 50 משרדי עורכי דין מובילים. "התוכנית מעניקה חשיפה לסטודנטים הבאים במגע בלתי אמצעי עם בעלי המשרדים הגדולים, מה שיוצר קשרים מקצועיים והזמנות להתמחות", היא אומרת.

ד"ר עו"ד מאיר ליפא / צילום: אנדריי קרוצ'ינין
 ד"ר עו"ד מאיר ליפא / צילום: אנדריי קרוצ'ינין

עו"ד טלי וימיניץ, אחראית אקדמית והשמה לכיתת המצוינות במכללה, מוסיפה כי "לצורך קבלת הסטודנטים המצטיינים לראיונות להתמחות במשרדי עורכי הדין השונים, אני בודקת מול המשרדים את צורכיהם ודרישותיהם. במקביל אני בודקת מול הסטודנטים את רצונותיהם מבחינת תחומי ההתמחות, כמו אזרחי או פלילי וכו'. בשלב הבא אני מעבירה למראיינים במשרדים קורות-חיים באופן אישי, מוודאת כי התלמידים אכן זומנו לראיונות, ולאחר הראיונות אני בודקת מי התקבל. המראיינים מתייעצים עמי עד לקבלה המיוחלת להתמחות".

אחת מנקודות השיא של פעילות כיתת המצוינות היא ללא ספק יום הסיור השנתי במשרדי עורכי הדין השותפים לתוכנית. הסטודנטים מגיעים לביקור במשרדים הגדולים כגון ליפא מאיר ושות', גיסין ושות', הרטבי-בורנשטיין-בסון ושות' והרצוג-פוקס-נאמן, מתרשמים מעבודת עורכי הדין ושומעים את חוויותיהם ועצותיהם של בוגרי כיתת המצוינות, העושים את התמחותם במשרדים אלה.

השנה התקיים, כאמור, יום הסיור במשרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות', השוכן בקומה ה-19 בבית אמות השקעות בתל-אביב. מסביב לשולחן הדיונים הארוך בחדר הישיבות המרשים שחלונותיו צופים אל מרכז תל-אביב, ישבו הסטודנטים הנרגשים ושמעו עצות והתרשמויות אותנטיות משי דרעי, מתמחה במחלקת ליטיגציה והראל תורג'מן, מתמחה במחלקה המסחרית, שניהם בוגרי כיתת המצוינות במכללה.

בתשובה לשאלת הסטודנטים האם וכיצד יש להתכונן לראיון להתמחות, השיב דרעי כי "צריך לחזור על החומר לפני הראיונות, כי לפתע יכולים לשאול אתכם על תיקון לחוק החוזים, ומצפים שתדעו על מה מדובר. עם זאת, לא מדובר בשינון החומר ברמה של בחינה, אלא יותר ברמה של להראות כיצד אתה חושב ומנתח את הדברים".

עוד הוסיף כי לפני הראיונות מומלץ לעשות סימולציות עם חברים ללימודים ולראיין אחד את השני. "באיזשהו מקום זה הוריד את רמת המתח בראיונות בפועל, כי תרגלנו את כל השאלות והתשובות בסימולציות בינינו", אמר.

לדבריו, "בכל מקרה שלב הראיונות הופך למונוטוני וחוזר על עצמו, כך שהשאלות יישאלו שוב ושוב, ותדעו מה לענות מראש". 

לדברי תורג'מן, "למרות המונוטוניות, בכל משרד יבחנו אתכם על דברים אחרים. בליפא מאיר, למשל, ביקשו שאספר על מאמר שקראתי לאחרונה, ואז נשאלתי עליו שאלות משפטיות".

בתשובה לשאלה מהו היתרון בעבודה במשרד גדול לעומת משרד קטן, ענה דרעי כי "במשרד גדול יש מתמחים רבים שאתה יכול להתחבר אליהם ולהעביר את התקופה הלא פשוטה הזאת - וזה בהחלט תורם. כמו כן, במשרדים הגדולים יש עומס עבודה, כך שבסופו יוצאים עם המון כלים מעשיים".

עו"ד שי דרעי ועו"ד הראל תורג'מן / צילום: אנדריי קרוצ'ינין
 עו"ד שי דרעי ועו"ד הראל תורג'מן / צילום: אנדריי קרוצ'ינין

השניים אף התייחסו להבדלים בין שיטות ההתמחות השונות: הצמדה למאמנים הנותנים משימות או שיטת ה"פול" - בה כל מתמחה נחשף למגוון דברים. לדברי תורג'מן, העובד בשיטת הפול, "אני מעדיף את השיטה הזו, כי בצורה הזו אני נחשף להמון תכנים, מה שמעניק לי את היכולת להבין מהם התחומים המשפטיים המועדפים עליי והמעניינים אותי ביותר".

דרעי: "אני עובד בשיטת ההצמדה, ולפי דעתי זאת השיטה העדיפה. אתה יכול להרגיש את ההתפתחות ואת הדרך שאתה עובר בכל תיק, כי אתה מלווה אותו מתחילתו ועד סופו".

אחד הטיפים החשובים שנתנו השניים לסטודנטים נגע למחלקה בה יעבדו המתמחים במשרד. לדבריהם, "המחלקה אליה תשובצו במשרד מאוד תלויה בתחומי העניין המשפטיים שלכם, עליהם תצהירו במהלך הראיון. למשל, אם תאמרו כי מעניין אתכם משפט מינהלי, ישאלו אתכם שאלות בתחום. בגדול, יש זכות לבחירה והעדפה ספציפית למחלקה מסוימת, ומי שעוד לא סגור על תחום ההתמחות, צריך להתכוונן לכך שעד סוף הראיון המראיין יבקש לדעת איזה תחום מעניין אותו, על-מנת לשבצו במחלקה בהתאם להעדפה".

בסיכום המפגש אמר דרעי כי "בראיונות ישנו שלב בו תישאלו אם יש לכם משהו חשוב לדעת על המשרד, ואל תתביישו להביע עניין ולשאול שאלות רלוונטיות, כמו מה הם התנאים למתמחים, ומה מצופה מכם בעבודה השוטפת. כפי שהמראיינים בוחנים אתכם - הם מצפים שאתם תבחנו אותם", סיכם.

ערן סוטיל וציפי אמבאו, שני סטודנטים שנכחו במפגש, אמרו כי השיחה הורידה להם את סף הלחץ לקראת הראיונות. "יש הבדל גדול בין לקרוא על התהליך באינטרנט לבין לשמוע את הדברים בצורה סובייקטיבית ואישית ממתמחים שלמדו שנתיים מעלינו והגיעו מאותה נקודת מוצא כמונו", הסביר סוטיל.

לדבריו, ההתרשמות הבלתי אמצעית בהרצאות של בעלי המשרדים מהסטודנטים בכיתת המצוינות שוברת את הסטיגמה על בוגרי מכללות. "ההעשרה המקצועית הזו שאנו מקבלים בכל יום שישי במהלך שנה שלמה נותנת לנו מקפצה אדירה על פני סטודנטים אחרים", הוסיף.

אמבאו אומרת כי "המתמחים אותם שמענו במפגש, שהגיעו מאותה נקודת פתיחה כמונו, מנפצים את המיתוס לפיו בוגרי מכללות לא מתקבלים להתמחות במשרדי עורכי הדין היוקרתיים. יש קשר חזק בין המכללה למשרדים השונים, ואני מאמינה שהוא יתרום לנו המון בעתיד. בנוסף לכל ההרצאות שאנחנו מקבלים ממיטב עורכי הדין בארץ, המכללה עוזרת לנו לאחר מכן בשלב ההשמה, ואני יודעת אישית שאחראית ההשמה של כיתת המצוינות שומרת על קשר לאורך שנים גם עם בוגרים שסיימו כבר את ההתמחות ועובדים כעורכי דין פעילים. זה מאוד מעודד ונותן מוטיבציה להצליח ולהצטיין".

ערן סוטיל וציפי אמבאו / צילום: אנדריי קרוצ'ינין
 ערן סוטיל וציפי אמבאו / צילום: אנדריי קרוצ'ינין

לדברי עו"ד ד"ר ליפא מאיר, שותף מייסד במשרד ליפא מאיר ושות', "כמשרד אנחנו מקיימים סיורים לסטודנטים מצטיינים ממוסדות אקדמיים שונים בארץ. מצטייני המכללות בכלל, ומכללת נתניה בפרט, ראויים להתקבל בכל משרד מכובד של עורכי דין, לרבות משרדנו. אני מלווה את מסלול המצטיינים של המכללה מאז הקמתו ורואה חשיבות רבה בקידום סטודנטים ובליווי שלהם עוד משלב הלימודים, דרך ההתמחות ועד הפיכתם לעורכי דין מן המניין", סיכם.

בוגרי משפטים איך תתקבלו להתמחות בקלות?

צרו איתנו קשר *5988