Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתכיצד מוצאים דירה בעזרת לוח נדל"ן תלת מימדי? לכתבה הבאהבמרחק נגיעה - השקעות נדל"ן בקפריסין הצפונית

האם נתניה הופכת לבירת הנדל"ן הישראלית?

בשנים האחרונות הביקוש למגורים ולשטחי מסחר במרכז נתניה הולך וגובר ▪ פיתוח והחייאת מרכז העיר יחד עם פרויקטים של התחדשות עירונית, יהפכו אותה למוקד משיכה ויביאו לגידול באוכלוסייה הצעירה
בן קרני - 21.03.2017, 15:11
השכונות
השכונות החדשות במערב ובמזרח נתניה הפכו לסיפור הצלחה. צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף מצדה שיווק ותיווך נדל"ן

נתניה ידועה בכינוי עיר היהלומים, אך התמורות של השנים האחרונות הופכות אותה אט אט לעיר הנדל"ן. אמנם עליית קרנו של הענף באה לידי ביטוי בכל הארץ, אך בנתניה העלייה מקבלת משנה תוקף. לצד עליות המחירים, חלה התפתחות אורבנית בולטת באמצעות ייסודן של שכונות חדשות והחייאת מרכז העיר, שמבחינת רבים הופך ליהלום שבכתר. לדברי רועי יהודה ומשה שאול, המייסדים והבעלים של חברת הנדל"ן מצדה, המתמחה בשיווק ותיווך דירות יד שנייה, פרויקטים חדשים ונכסים מסחריים, נכון להיום, הפוטנציאל המרכזי בעיר מתנקז אל עבר טבורה ועשוי להכתיב את עליית המחירים בשנים הקרובות.

"המגמה ברורה, והיום עיקר הביקוש הוא למגורים ולשטחי מסחר במרכז העיר", אומר יהודה, "בכל העולם מרכזי ערים הם האזורים המבוקשים והיקרים ביותר, אך בנתניה המגמה מעט שונה שכן רוב הפיתוח והעתודות בשנים האחרונות התנקזו לפריפריה, והצעירים המקומיים ואוכלוסיות השרון בחרו לעיתים בלית ברירה לרכוש דירות בשכונות מחוץ למרכז העיר. מאז השכונות הללו הפכו לסיפור הצלחה מרשים, אך כעת לאחר מספר שנים המגמה הפוכה והעדנה חוזרת למרכז העיר".

"עתודת הקרקעות הולכת ונגמרת בשכונות המערביות והמזרחיות דוגמת עיר ימים וקריית השרון ואין כמעט היצע פנוי. גם דירות בשוק היד השנייה מוצעות כיום במחירים שמקשים על האוכלוסייה הצעירה לרכוש שם דירות, והאלטרנטיבה הטובה ביותר עבורם נמצאת במרכז העיר". שאול מוסיף, "בשכונת קריית השרון לדוגמה, מחיריהן של דירות 4 חדרים כבר נושקות לאזור ה -1.8 מיליון שקל ודירות 5 חדרים כבר מזמן חצו את רף ה-2 מיליון. בשכונת עיר ימים המבוקשת והיוקרתית כמעט ונגמרו עתודות הקרקע הזמינות, והמחירים הגבוהים מקשים על משפרי דיור וזוגות צעירים לרכוש שם דירות".

רועי יהודה, בעלים משותף של מצדה נדל"ן "נתניה הפכה לעיר הנדל"ן". צילום: יח"צ
רועי יהודה, בעלים משותף של מצדה נדל"ן "נתניה הפכה לעיר הנדל"ן". צילום: יח"צ

למרות עליות המחירים שאפיינו את נכסי העיר בשנים האחרונות. "מרכז נתניה הינה ריביירה של ממש ומכאן הביקוש הגדול, שאמנם נבלם מעט בתקופה האחרונה בשל הפיחות באירו המקטין את כוח הקנייה של הזרים, ובשל צעדי הממשלה לבלימת המשקיעים, אך עדיין הדרישה לנכסים שכאלו במרכז העיר איתנה. הפיתוח המסיבי של העירייה וחידוש סביבת ככר העיר כבר מוביל לתוצאות. אם עד לפני שנה דירת 4 חדרים במרכז העיר עלתה כ-1.3 מיליון שקלים, כיום היא כבר נושקת ל 1.6 מיליון שקלים ועדיין יש לדירה פוטנציאל השבחה רב. נקודה נוספת שמחזקת את הביקוש לנכסים במרכז העיר, היא העובדה שקיים מחסור מאוד גדול בעיר לדירות קטנות של 2 ו 3 חדרים המיועדות להשכרה. דירות זמינות כאלו המוצעות למכירה מושכות משקיעים רבים לעיר מתוך ידיעה שהדירות שירכשו יניבו להם תשואות יפות. ערך הדירות רק יעלה עם השנים והדירות הללו תמיד יהיו מושכרות", מציין שאול.

פוטנציאל עצום בפרויקטים של התחדשות עירונית

גם בהשוואה לערים סמוכות בשרון נתניה עדיפה, בעיקר בשל הפוטנציאל הרב הטמון בפרויקטים של התחדשות עירונית. לדברי יהודה, "מדובר בעיר עצומה עם קרוב ל-250 אלף תושבים, בעלת אחת מרצועות החוף הנדירות ביותר בישראל המשמשות כמגנט לתיירות ולמשקיעים, ועדיין ניתן לספור על יד אחת את כמות הפרויקטים של התחדשות עירונית שמבוצעים בחובה. זאת לעומת ערים אחרות בשרון כדוגמת הרצליה, בה פרויקטים רבים כבר מומשו ועימם גם הפוטנציאל. בנתניה אנחנו ממש על קו הזינוק לקראת ריצת מרתון של עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית הנמצאים בצנרת בהליכים מתקדמים, פרויקטים אשר ישנו את פני העיר וישביחו את נכסיה".

משה שאול, בעלים משותף של מצדה נדל"ן "מרכז נתניה הנה ריביירה של ממש". צילום: יח"צ
משה שאול, בעלים משותף של מצדה נדל"ן "מרכז נתניה הנה ריביירה של ממש". צילום: יח"צ

בהקשר זה בדיוק הרצל קרן, המשנה לראש עיריית נתניה, אמר בראיון שהעניק ל"גלובס" לפני כחודשיים כי, "עיריית נתניה רואה חשיבות רבה בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית, וזאת במסגרת מדיניות ברורה לקידום פרויקטים שכאלו, שיבואו לידי ביטוי הן בהיבט הבטיחותי, הן בכל הקשור לרווחת חיי הדיירים והן באשר לחזות העיר הכוללת". עוד ציין קרן כי "באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית עתידה נתניה להוסיף לאוכלוסייתה עשרות אלפי זוגות צעירים במהלך העשור הקרוב".

לפי ראשי מצדה, התנופה הנדל"נית הקיימת והעתידית מצריכה התייעלות מקצועית והכשרת כוח אדם חדש ומיומן. "היכולות המקצועיות, הידע הנרחב שלנו בשוק הנדל"ן ומרכז הקשרים הענף שיש לנו, מאפשרים לנו לחבר בין אנשים ולסגור את העסקאות לשביעות רצונם של הצדדים", מספר יהודה. "חברת מצדה היא חברה ישראלית אשר חרטה על דגלה ערכים של יושרה והגינות וערכים אלו מושרשים בכל סוכני החברה", מוסיף שאול ומספר כי לסוכני החברה נאמר בכל הזדמנות כי "ביום שלא תוכלו ללכת ברחוב עם ראש מורם ולחייך לקולגות וללקוחות שלכם, לא תוכלו להמשיך לעבוד במקצוע". כהמשך ישיר לחזון, לאחרונה פתחה מצדה בית ספר להכשרת סוכני נדל"ן, אשר יוכשרו ויעניקו מענה למשקיעים הרבים המעוניינים להשקיע בנתניה. כיום אף שוקדת החברה על פיתוח תחום הזכיינות ונערכת לפתוח סניפים נוספים ברחבי הארץ ולהתבסס כרשת נדל"ן ישראלית גדולה ומקצועית, שתעניק חלופה לרשתות הבינלאומיות.

לצד פעילותה הענפה בתחום המגורים, פועלת מצדה גם בפן המסחרי. יהודה מרחיב על פרויקט דגל שמקדמת מצדה בנתניה," בקרוב יחל שיווק של מתחם מסחרי ברחוב הרצל המבוקש בנתניה של כ-5000 מ"ר של משרדים קטנים ושטחי מסחר, אשר יאפשר גם לרוכשים בעלי הון עצמי נמוך לרכוש משרדים מניבים וליהנות מתשואה נאה ומהזדמנות למנף את כספם". יהודה מוסיף כי התחום המסחרי באזור השרון מושך משקיעים רבים ואזורי המסחר והתעשייה באזור הולכים להתרחב משמעותית בשנים הקרובות.

"מייעצים לזוגות צעירים לא לבנות על פתרונות פלא של המדינה"

לסיכום, מספקים במצדה עצה חד משמעית לזוגות הצעירים ולכל המתלבטים, שכרגע מחכים על הגדר. "אנו מייעצים לכל זוג צעיר לרכוש דירה או נכס מסחרי בהקדם ולא לבנות על פתרונות פלא של המדינה להורדת מחירים, שכן פתרונות אלו לא הוכיחו את עצמם". לדברי שאול, "זוגות צעירים נרשמו לאינספור הגרלות של מחיר למשתכן ולא זכו בהן ובינתיים המחירים המשיכו לעלות, כך שבפועל התכנית רק הרחיקה ציבור זה מיעד לרכישת דירה. אם המדינה באמת רוצה לעזור לזוגות הצעירים עליה לאפשר להם לקבל מימון גבוה עבור הנכס הראשון שלהם, לפחות 90% משווי הנכס, כפי שהיה בעבר".

עוד אומר שאול, כי "המדינה חייבת לשקול שוב את נושא המיסוי הכבד שהוטל על המשקיעים. יש לזכור שהרחקת המשקיעים מהשקעות נדל"ן בישראל פוגעת במנוע הצמיחה הגדול ביותר של המשק, והמיסוי הכבד שהוטל על המשקיעים מבריח מהמדינה הרבה מאוד כסף שמושקע באירופה ובארצות הברית". יהודה מצטרף לדברי שותפו ומדגיש כי "בטווח הקרוב לעין לא נראה שיהיה ניתן להוזיל את מחירי הדירות בישראל. אנחנו מדינה קטנה וקיים ביקוש עצום לדירות במיוחד בערי החוף והמרכז. שוק הדיור בישראל ברור ועולה כל הזמן, הקרקעות הופכות לנדירות ויכול להיווצר מצב בעתיד מצב שחול יהיה שווה יותר מזהב".

לפרויקטים נוספים באזור השרון - מצדה נדל"ן >>>

האם מס על דירה שלישית:
סה"כ השתתפו בסקר: 951
11% 5%
19% 5%
68% 5%
2% 5%

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ