מורה נבוכים: מהו מס דירה שלישית ואיך תדעו כמה ומתי לשלם?

אישור חוק מס ריבוי דירות יצר בלבול וחוסר ודאות בקרב בעלי דירות להשקעה ■ מהי מטרת החוק, וכמה עליכם לשלם אם בחזקתכם 3 דירות ויותר? המדריך המלא לחוק החדש

מהו חוק מס דירה שלישית ואיך תדעו כמה ומתי לשלם/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
מהו חוק מס דירה שלישית ואיך תדעו כמה ומתי לשלם/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף משפטיפ

אחד החוקים המסובכים ביותר להבנה הוא חוק מס ריבוי דירות, או בשמו המוכר מס דירה שלישית. ההליך המורכב בו אושר החוק והדיסאינפורמציה בעניינו יצרו בלבול גדול בקרב בעלי הדירות להשקעה, לצורך המס אותו אמורים הם לשלם. גם העתירות שהוגשו לבג"ץ נגד החוק, ונידונות ממש בימים אלה, מוסיפות לתסבוכת המשפטית.

על מנת לפשט ולהבין את החוק, נעזרנו בעו"ד לימור אילני העוסקת במקרקעין.

מהו מס דירה שלישית?

מס דירה שלישית, או בשמו הרשמי מס ריבוי דירות, הוא מס המוטל על יחיד או על תא משפחתי אשר בבעלותם 3 דירות או יותר, וסך חלקי הבעלות בהן עומד על 249% ומעלה. החוק מאפשר לבעלים לבחור אילו שתי דירות שבבעלותו מעוניין הוא להחריג לעניין המס, ומחייב אותו לשלם מס של 1% על יתר הדירות בכפוף לתקרת מס של 18,000 שקל בשנה.

מה עומד מאחורי חוק מס דירה שלישית?

ניסיונו של שר האוצר משה כחלון להוריד את יוקר הדיור, הוא העומד מאחורי מס דירה שלישית. לדידו של השר כחלון, הכבדת נטל המס על המשקיעים תבהיר להם כי הדירות אותן רכשו להשקעה אינן מניבות את התשואה לה ציפו, ומשכך ימכרו המשקיעים את דירותיהם וישחררו אותן לשוק, דבר שיגביר את ההיצע ובאופן אוטומטי יוריד את מחירי הדירות.

מה עומד מאחורי חוק מס דירה שלישית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 מה עומד מאחורי חוק מס דירה שלישית/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אם בחזקתי דירות זולות, האם גם אז אצטרך לשלם מס דירה שלישית?

כמו במסים שונים, גם במס דירה שלישית יש מדרגות מס שונות. כך לדוגמה, מי שהשווי המשותף של כל דירותיו, למעט אחת, עומד על פחות מ-1.15 מיליון שקל, יהיה פטור ממס דירה שלישית; מי שהשווי המשותף של כל דירותיו, למעט אחת, עומד על סך 1.15-1.4 מיליון שקל, ישלם מס מופחת; ומי שהשווי המשותף של כל דירותיו, למעט אחת, עולה על 1.4 מיליון שקל, ייאלץ לשלם מס העומד על אחוז משווי הדירות עליהן חל המס, בכפוף לתקרה של 18 אלף שקל לדירה בכל שנה.

חשוב לציין כי גם אלה שאינם צריכים לשלם מס, בשל השווי הנמוך של דירותיהם - עדיין חלה עליהם חובת הצהרה.

איך אני יודע כמה עליי לשלם?

מחשבון מיוחד של משרד האוצר יחשב עבורכם את גובה המס אותו תצטרכו לשלם. כל שעליכם לעשות הוא להזין את הנתונים האמיתיים על דירותיכם, והמחשבון יבדוק עבורכם את הסכום המדויק.

האם מכירת דירה במהלך 2017 מקנה לי הטבות כלשהן?

החוק והתקנות קובעים כי חייב במס שימכור אחת מדירותיו החל מיום 1/1/2017 עד 31/10/2017 ויעמוד בתנאים, יהיה זכאי להטבות הבאות:
1. מענק בגובה מס שבח ולא עולה על 85 אלף שקל. אם היה חייב במס שהוא פטור, יקבל מענק בגובה מחצית מס השבח ולא יותר מ-15 אלף שקל.
2. פטור ממס ריבוי דירות על חלק מהשנה, שהדירה הנמכרת הייתה בבעלותו (הפטור ישמש לדירה שיבחר מבין דירותיו).
3. אישור להפקדת כספי התמורה בקופת גמל להשקעה עד לסכום של 5 מיליון שקל.

מתי חלה חובת התשלום?

את המס יש לשלם בשני תשלומים: האחד עד ליום 30.6; והשני עד ליום 31.12 בשנת המס. במקרה של תוספת מס לתשלום במהלך השנה כתוצאה משינוי כמות הדירות, תחול חובת תשלום המס שנוסף בתקופה שמיום 31.5 ועד ליום 30.11 של אותה שנה, עד 31.12 של אותה שנת מס. אם השינוי חל בתקופה שמיום 1.12 ועד 31.12, חובת תשלום המס שנוסף תהיה עד 30.6 של שנת המס הבאה.

לסיכום, אומרת עו"ד אילני, "מכירת דירה במסגרת חוק מס ריבוי דירות עשויה להקנות לכם הטבות בגובה עשרות אלפי שקלים. חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין העוסק בתחום, על-מנת שידאג לכם ויוודא כי אתם מממשים את מלוא הזכויות המגיעות לכם לפי חוק". 

עו"ד לימור אילני עוסקת בתחומי המשפט האזרחי-מסחרי, בדגש על תחום הנדל"ן.

הטור לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש.

צרו איתנו קשר *5988