עבריינות נוער: מה עושים ולמי פונים אם הילד הסתבך?

עבריינות נוער זוכה ליחס מיוחד מצד רשויות החקיקה והאכיפה ■ ליווי מקצועי יכול לקבוע את עתידו של הנאשם - האם ימשיך בדרך עבריינית גם בחייו הבוגרים או ישוב לתלם

עבריינות נוער- כל מה שעליכם לדעת/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
עבריינות נוער- כל מה שעליכם לדעת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

 הכתבה בשיתוף משפטיפ

ההגדרה של עבריינות נוער היא עבריינות המבוצעת על-ידי אדם צעיר המוגדר בחוק כקטין. בעוד שהחוק נוטה להתייחס לעבירות שבוצעו על-ידי בוגרים בחומרה, היחס אותו הוא מעניק לעבריינות נוער שונה לחלוטין.

ההיגיון העומד מאחורי יחס מקל בעבירות נוער טמון בהבנת הגורמים המוסמכים, לפיה שיקול-הדעת של בני הנוער לא פעם מוטעה, והעבירה אותה ביצעו לא מעידה בהכרח על עבריינות. בנוסף, הרשויות יודעות שאם תבחרנה לטפל בעבריין הנוער כפי שהן מטפלות בעבריין בוגר, הדבר עלול לדרדר אותו ולהפכו לנטל עתידי עליה.

בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית במספר התיקים הנפתחים נגד בני נוער: בעוד שבשנת 2007 עמד מספר התיקים על 34,008, ירד המספר בהדרגה, עד שבשנת 2015 עמד מספר התיקים שנפתחו על 25,599 בלבד.

כאשר מדובר בקטין, החוק מכיר במורכבות הסיטואציה ומאפשר לו זכויות המוקנות רק לקטינים.

חקירת קטינים

על-פי חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול), תשל"א-1971, חקירת קטין שונה מחקירתו של בגיר במישורים רבים, ביניהם:

▪ חובה על החוקר או התובע לזמן את הורה הקטין לדיון בבית המשפט בעניין הארכת מעצרו של הקטין.

▪ אם לא ניתן לאתר את ההורה במאמץ סביר, יש לזמן קרוב משפחה אחר.

▪ אם ההורה של הקטין או קרוב אחר לא הגיעו לדיון בהארכת מעצרו, בית המשפט יכול להאריכו במקסימום 24 שעות ולקיים דיון נוסף בהארכת מעצרו רק לאחר שההורה של הקטין או קרוב אחר יוזמנו להמשך הדיון.

▪ כמו כן, הקטין לא ייחקר בשעות הלילה, אלא אם הסיטואציה היא כזו העומדת בתנאים המאפשרים למשטרה לחקור אותו בכל זאת.

לאחר החקירה יישלח הקטין לאבחון פסיכו-סוציאלי, וקצין המבחן יוכל להמליץ על פתיחת התיק, סגירתו או להעמידו במבחן מותנה. פעמים רבות יתרשם קצין המבחן מהוריו של החשוד, על-מנת לקבוע את המשך הטיפול המשטרתי בקטין. לכן, עליכם כהורים החובה לנכוח לכל אורך הטיפול, על-מנת להותיר על קצין המבחן רושם טוב ולהראות לו שאתם מבינים את חומרת המעשים, בכדי שיחליט על סגירת התיק.

עבריינות נוער/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 עבריינות נוער/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בית משפט לנוער

בית המשפט לנוער הוא הסמכות היחידה לדון בעניינם של בני הנוער, במעצרם, שחרורם והליכי המשפט. הדיונים מתקיימים בדלתיים סגורות, וחל עליהם חסיון מלא, אלא אם בית המשפט הורה אחרת.

בית המשפט לנוער עוסק בהגנה, אבחון, שיקום, טיפול, שפיטה וענישה של בני נוער, תוך שימת דגש על שיקומם והושטת יד לעזרה.

חשוב לציין כי עד לשנת 2008 קבע חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול) כי אם הנאשם ביצע את העברה כקטין, וביום הגשת כתב האישום היה מבוגר, הוא יישפט כמבוגר. תיקון מספר 14 שהתקבל בשנת 2008 קבע כי מי שביצע את העבירה כקטין, וכתב האישום נגדו בגין אותה עבירה הוגש לפני הגיעו לגיל 19, יישפט כקטין בבית משפט לנוער.

ענישה וטיפול

הענישה והטיפול תלויים באופי העברה ובחומרתה. בדרך-כלל היה ורשויות המבחן מתרשמות כי העבירה היא חד-פעמית, והילד גדל בסביבה טובה - הן ימליצו לבית המשפט לנקוט בדרך מקלה.

לסיכום, פעמים רבות, כשנעצר אדם לראשונה בחייו, ובפרט כאשר מדובר בנער צעיר, הוא עלול להיות בלחץ ולסבך עצמו סיבוך מיותר. לעתים החוקרים יצליחו לחלץ ממנו הודאה אודות דברים שלא עשה.

בנוסף, הטיפול בעבירות נוער יכול לקבוע את עתידו של הנאשם - האם ימשיך בדרך עבריינית גם בחייו הבוגרים - או שמא ישוב בבגרותו לתלם.

בכדי להימנע מענישה חמורה, אני ממליצה להצטייד בעורך דין העוסק בפשיעת נוער על-מנת שיכוון ויפעל בדרך הנכונה ביותר לטובת הנער ויצליח לשכנע את בית המשפט להחליף את הליך הענישה הסטנדרטי בהליך של ליווי ושיקום.

עו"ד סיון חורש עוסקת בתחום הפלילי. 

*** הטור לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש. 

צרו איתנו קשר *5988