דעה: אתם ימנים או שמאלנים? תחשבו שוב

הישראלים כלואים בדימויים כפויים ומשתקים, שמביאים לסכסוך עם מדינות העולם, להשקעות חסרות תוחלת, לסדר עדיפויות מעוות, להעדר חזון משותף ולמלחמות מיותרות

30.03.2017, 17:34 דרור הלוי

*** הכתבה בשיתוף העיר החדשה

אתה שייך לשמאל או לימין? ההגדרות האלה מלוות אותנו עשרות שנים ומהוות את לב השיח הציבורי הן בסיס לשנאה מחלוקת וקיטוב.

אם אתם אוהבים את המדינה תזרקו את המושגים האלה לפח, לרמוס ולשכוח. הישראלים יותר מאוחדים בדעותיהם ממה שנדמה. הקיטוב שהפוליטיקאים יוצרים משרת רק אותם, אבל לא אותנו רובנו מחנה אחד, המחנה הישראלי.

השמאל תמך בחזרה לגבולות 67, התנגד לכל התנחלות והאמין שניתן לקיים חיי שלום ודו קיום, הוא נכשל. הימין רצה בסיפוח יהודה שומרון ועזה ויצירת רוב יהודי בשטחים אלה, הוא נכשל.

ממשלות שמאל, שהציעו וויתורים מרחיקי לכת, לא הצליחו להביא שלום. ממשלות ימין, ששולטות שנים, לא יחזרו להתיישבות בעזה ולא יספחו את רוב יהודה ושומרון.

רוב מכריע בציבור לא תומך במדינה שתכלול בתוכה מיליוני פלסטיניםאבל גם לא ייתן יד לחזרה לגבולות 67. ההבדלים המדיניים קטנים מאוד - כבר אין גושים של שמאל וימין, יש מרכז גדול וקצוות קטנים. הרוב רוצה ביטחון ושגשוג ושמירה על אופייה של האוכלוסייה והמדינה.

אז מה זה ימני או שמאלן? בעיקר תוויות חלולות של שנאה שעבר זמנה. הימני מזרחי? בנט ליברמן ונתניהו אשכנזים. הימין קשוח מול הטרור? את מנהיג חמאס החדש שיחרר נתניהו; הימין מתנגד לשלטון החוק? הנשיא ריבלין ובוגי הם מראשי המגנים עליו. השמאל אוהב ערבים? הוא רוצה דווקא להיפרד מהם; הוא נגד שימוש בכוח? רובו תמך בכל פעילות מלחמתית של צה"ל.

ולמה כל זה חשוב? כי הדימויים האלה יוצרים מציאות - איש ימין שמוכן לנסיגה יוקע במילייה שלו, איש שמאל שאומר שאין פרטנר יגונה. איש ימין אמור לתמוך בטראמפ, השמאלן באובמה.

הישראלים כלואים בדימויים כפויים משתקים, השיתוק מביא לסכסוך עם מדינות העולם, להשקעות חסרות תוחלת, לסדר עדיפויות מעוות, להעדר חזון משותף ולמלחמות מיותרות.

תשברו את המסגרות! זה המרד האמיתי שיוביל שינוי, הסירוב לתיוג. הדביקו לכם אות על המצח? תסירו אותו.

לכל הכתבות לחץ כאן >>