תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

קרנות הנאמנות המשקיעות באג"ח מסוכנות הניבו תשואות נאות

"פחות בוחנים את התשואה הפנימית של קרנות האג"ח ויותר מנסים לזהות פוטנציאל רווח במקרה של פירוק או הסדר חוב" ■ קרנות נאמנות או פוליסות חיסכון – מה עדיף?

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי
הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

על רקע סביבת הריביות הנמוכה והרמות הגבוהות אליהן הגיעו חלק מהבורסות המובילות בעולם, המשקיעים מחפשים ללא הרף אלטרנטיבות השקעה שייצרו להם תשואות נאות. בין האלטרנטיבות האלה ניתן למנות גם את אפיק האג"ח הקונצרניות בסיכון גבוה (High Yield), שבדרך כלל נחשב ל"מוקצה" על-ידי מרבית המשקיעים, אולם אלה שלא נרתעו מלהיכנס אליו בשנים האחרונות, נהנו במקרים לא מעטים מרווחים מרשימים. מדובר בקטגוריית קרנות נאמנות אג"ח חברות והמרה הכוללת קרוב ל-20 קרנות נאמנות מקומיות, המשקיעות לפחות 75% מהחזקותיהן באג"ח לא מדורגות או באג"ח בדירוג נמוך מ-BB.

בבחינת ביצועי הקרנות הללו בשלוש השנים האחרונות, בולטת אחת מהקרנות בסיכון גבוה שמנהל מגדל שוקי הון, שהניבה קרוב ל-30%, ואחריה ניצבות שתי קרנות של מיטב עם תשואות שהתקרבו ל-15%. הקרן של מגדל שוקי הון גם בולטת שנה אחורה, עם תשואה של קרוב ל-20%, ולצידה קרנות רבות נוספות שהניבו בשנה האחרונה תשואות-דו ספרתיות, בהן קרנות של אלטשולר שחם (13%), מיטב (13%), והראל פיא (11%). גם מתחילת השנה הנוכחית ממשיכות אותן קרנות להניב תשואות חיוביות למשקיעים, בטווח המתחיל בכ-1.5% ומגיע עד יותר מ-4%.

כל זאת כשאותן קרנות נהנות מאג"ח המספקות בדרך כלל גם תשואה פנימית שוטפת גבוהה, המאפיינת במקרים רבים אג"ח בדירוגים נמוכים ושאינן מדורגות, וכן מרווחי הון מהסדרי חוב שנעשים באג"ח מסוג זה, שבמקרים רבים מספיקים גם כדי "לכסות" על השקעות שכשלו.

נישה של 2-2.5 מיליארד שקל

קטגוריית האג"ח הקונצרניות בסיכון גבוה נחשבת כנישה משנית יחסית להיקפי הכסף המנוהלים על-ידי בתי ההשקעות, וכל אחת מאותן קרנות המציעה מוצר מסוג זה, מנהלת בין כמה עשרות מיליוני שקלים לכמה מאות מיליוני שקלים, כך שהיקפן המצרפי של הקרנות בתעשייה המקומית מוערך בכ-2-2.5 מיליארד שקל.

בפעילותן השוטפת, אותן קרנות לא מעורבות בהנפקות של סדרות חדשות, אלא נוטות לרכוש את האג"ח לאחר ירידה ניכרת שנרשמה במחיריהן בנסיבות שונות - בדרך כלל על רקע הרעה במצבן הפיננסי של החברות המנפיקות - מה שמגדיל את הסיכון בהשקעה, אולם גם הופך את התשואה הפוטנציאלית הגלומה בה לגבוהה יחסית.

בשל היקפי הפעילות המוגבלים והמורכבות היחסית בניהול ובהחזקה של ני"ע מסוג זה, שהחברות המנפיקות אותם נקלעות במקרים רבים להסדרי חוב ואף מגיעות להליכי פירוק, השחקנים הגדולים בשוק דוגמת קופות הגמל וקרנות הפנסיה, לא מעורבים בפעילות זו. הסיבה היא בעיקר המשאבים הניהוליים הגדולים יחסית, הנדרשים לניהול "כסף קטן".

גם הציבור הרחב נמנע במרבית המקרים ממעורבות בני"ע מסוג זה, בשל הידע המוגבל והחשש להיות מעורב בהליכים משפטיים ארוכים, כך שהגופים הדומיננטיים באפיק זה כוללים מלבד קרנות הנאמנות גם קרנות גידור, משקיעי נוסטרו וגם משקיעים פרטיים מקצועיים.

במגדל מהמרים על פלאזה ואי.די.בי

שגיא שטיין, מנכ"ל מגדל קרנות נאמנות, אומר כי "בחלק גדול מהמקרים, הקרנות נכנסות לאג"ח של חברות במצוקה, אבל לא בהכרח חברות הנחשבות קטנות, אלא גם חברות מאוד גדולות שירדו מגדולתן ונכנסו למצוקה, דוגמת קבוצת אי.די.בי, פלאזה סנטרס ועוד".

שטיין מספר כי "בניגוד לאג"ח קונצרניות אחרות, בקרנות הנאמנות הפועלות באפיק זה, בדרך כלל פחות בוחנים את התשואה הפנימית של הנייר, אלא מנסים יותר לזהות את הפוטנציאל לרווח, וזאת לאחר ביצוע תהליכי בדיקה של החברות, בין אם במקרה של פירוק ובין אם במקרה של הסדר חוב אליהם עלולה אותה חברה להיקלע".

עוד מוסיף שטיין כי "הנתונים מראים שלמרות הסיכון, בניהול נכון אפשר להשיג באפיק זה תשואות חיוביות בצורה עקבית לאורך זמן, ובמקרים רבים האטרקטיביות של אפיק זה גדולה יותר מהאפיק המנייתי, לכן אין שום סיבה למי שמשקיע במניות לא לבחון השקעה גם באפיק זה. אמנם היקף נכסי התעשייה בתחום גדלה בשנים האחרונות וזורם אליה כסף, אבל לא בעצימות מאוד גבוהה, כפי שמאפיין אפיקים אחרים. חלק מהבעיה היא שהתחום נתפס כיותר מסוכן אבל במקרים רבים החזקה במניות קטנות מסוכנת יותר, לכן כדאי לבחון כל אפיק לגופו בכל נקודת זמן".

שטיין מדגיש כי, "השקעה זו היא לא תחליף להחזקה באג"ח ממשלתיות או באפיקים דפנסיביים אחרים, אבל כפיזור תיק ההשקעות היא חייבת להיות חלק מתיק ההשקעות משום שמשקיעים מקצועיים יכולים להשיג בה תשואות חיוביות בצורה עקבית לאורך זמן".

ביצועים בולטים של קרנות נאמנות
 ביצועים בולטים של קרנות נאמנות

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988