מהו דין עבירת נהיגה תחת השפעת קנאביס?

עפ"י החוק היבש, נהיגה תחת השפעת סם דינה להיחשב כנהיגה בשכרות, ועל כן יש לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג לתקופה של שנתיים ■ עם זאת, בתי המשפט נוטים להבחין בין שתי העבירות - מדוע זה קורה?

שימוש בקאנביס ועבירת נהיגה תחת השפעת סמים/  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
שימוש בקאנביס ועבירת נהיגה תחת השפעת סמים/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף משפטיפ

דיני התעבורה בישראל רואים באדם הנוהג תחת השפעת סמים כמי שנהג בשכרות, ועל כן אם יורשע, מבחינת החוק היבש על בית המשפט לפסול את רישיון הנהיגה שלו לתקופה של שנתיים לפחות. הלכה למעשה, בתי המשפט מבחינים בין נהיגה תחת השפעת סמים לבין נהיגה תחת השפעת אלכוהול, בפרט כאשר מדובר על שימוש בקנאביס.

נהיגה תחת השפעת סמים

טרם נצלול אל נבכי הסוגיה הייחודית של שימוש בקנאביס ונהיגה, חשוב שנבין מהו הדין הכללי לגבי נהיגה תחת השפעת סמים. כאמור בפתח הדברים, החוק היבש רואה במי שנמצאו בגופו שרידי סם, כמי שנהג בשכרות.

פירוש הדבר הוא כי על פניו, עונש המינימום שנקבע בחוק לעבירה של נהיגה בשכרות, קרי פסילת הרישיון לתקופה של לפחות שנתיים, חל גם על מי שנתפס נוהג תחת השפעת סם. אולם המציאות בשטח היא שונה, והלכה למעשה, בתי המשפט מבחינים בין שני המצבים - נהיגה תחת השפעת סם ונהיגה תחת אלכוהול - ובמקרים רבים יקבל הנהג עונש מופחת בגין נהיגה תחת השפעת סמים.

הדבר נובע בין היתר מכך כי במקרה של נהיגה תחת סמים, על התביעה מוטל נטל הראיה להוכיח כי נהיגתו של החשוד הושפעה מהסם, ואם יש בידו של הנהג לסתור חזקה זו ולהראות כי לסם לא הייתה השפעה או השפעה מינורית, הרי שהדבר יביא לענישה מקלה.

כמו כן, הדבר תלוי רבות בטיב הנסיבות. כך למשל, כאשר אין מדובר באדם הצורך סמים באופן קבוע, ו/או השימוש בסם לא נעשה במועד הסמוך לנהיגה, יש בנתונים הללו כדי לשכנע את בית המשפט כי אין צורך במקרה דנן בענישה מחמירה.

האם שימוש בקנאביס בנהיגה- זוהי עבירה פלילית? / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 האם שימוש בקנאביס בנהיגה- זוהי עבירה פלילית? / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האם שימוש בקנאביס בנהיגה הוא עבירה פלילית?

הקנאביס נחשב לסם "קל", ועל כן במקרים רבים של שימוש עצמי בסם זה המשטרה ורשויות התביעה בוחרות שלא לפתוח בהליכים פליליים נגד המשתמשים בגין החזקת סם, זאת מתוך הנחה כי קבוצה זו אינה מהווה סכנה לציבור.

אולם, כאשר מדובר על נהיגה תחת השפעת קנאביס, התפיסה שונה, והמשתמשים חשופים לכתב אישום פלילי, כפי שפורט לעיל. זאת מן הטעם כי החקיקה לעניין נהיגה בשכרות, הכוללת, כאמור, גם נהיגה תחת השפעת סמים, אינה מבחינה בין סוגי הסם השונים.

עם זאת, אין בכל מקרה של נהיגה תחת שימוש בסמים בכלל, ובקנאביס, בפרט כדי להביא לענישה מחמירה, שהרי נטל הראיה מונח על כתפי התביעה, ועליה להראות כי הנהיגה הושפעה באופן מהותי מהשימוש בסם.

מה בדבר אותם אנשים הצורכים קנאביס רפואי ברישיון? גם הם חשופים לנקיטת הליך פלילי, כאשר ההחלטה האם להעמיד לדין נתונה נכון להיום לשיקול-דעת התביעה. כמו כן, פסיקת בתי המשפט בעניין איננה אחידה, והענישה נקבעת בכל מקרה לגופו, בהתאם לנסיבות.

המדינה ערה לבעייתיות שבמצב דברים זה, הן לאור העמימות המשפטית והן לאור המגבלה שיוצר המצב המשפטי הקיים, על-פיו ציבור זה נדרש למעשה להפסיק לנהוג כדי לא להיות חשוף להליך פלילי. על כן, רשויות התביעה טוענות כי נושא זה, של נהיגה תחת שימוש בקנאביס ברישיון, נמצא בתהליך הסדרה על-ידי תקנות.

פנייה לייצוג משפטי

מן האמור לעיל אנו למדים כי שימוש בקנאביס תחת נהיגה עשוי לחשוף את הנהג לאישום של נהיגה בשכרות, על כל המשתמע מכך. נכון להיום מצב זה חל גם על מי שצורך קנאביס ברישיון.

יחד עם זאת, כפי שפורט לעיל, נטל הראיה כי נהיגתו של החשוד הושפעה מן הסם, מונח על כתפי התביעה, והצגת הנסיבות באור המתאים יכולה לעתים למנוע העמדה לדין.

לשם כך, יש צורך בייצוג משפטי מקצועי של עורך דין הבקיא בתחום זה, אשר יבחן את נסיבות המקרה לעומקן ויפעל בכל דרך ראשית למניעת הגשת כתב אישום, ואם לא ניתן להימנע מתרחיש זה - לענישה מקלה עבור הלקוח. 

עו"ד אורנת קמרון עוסקת בתחום הפלילי.

*** הטור לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש.

צרו איתנו קשר *5988