דעה: חגורת הנפץ שהולבשה על היועמ"ש

בפרשיות הקשורות לרה"מ וסביבתו, על מנדלבליט יסתכלו תמיד בעין עקומה: האם החמיר כדי לרצות את החושדים בו? האם טייח כדי לכסות על ידידיו?

16.07.2017, 17:55 דרור הלוי

*** הכתבה בשיתוף העיר החדשה

על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הולבשה חגורת נפץ, מתג ההפעלה נמצא אצל החשודים הנחקרים אצלו. האיש, ככל הידוע, הגון ומקצועי אבל הסיטואציה אליה נקלע בלתי אפשרית.

מה יקרה אם עו"ד דוד שמרון, יאיר או שרה נתניהו יעידו שמנדלבליט ידע, היה נוכח בחדר או שמע שיחת טלפון? הוא מיד עובר צד והופך לנחקר.

לא משנה אם הטענה תהיה שקרית או נכונה, לא משנה אם האיום יתממש, האפשרות הזו שניתנה לחשודים להלך אימים על התובע מנקרת במוחו ובהכרח משפיעה על החלטותיו, על הדלתות בחקירה שיסגור או יפתח.

זו המלכודת שנתניהו טמן ואין דרך להיחלץ ממנה.

מנדלבליט עבד במשרתו הקודמת כמזכיר הממשלה במקביל לראש הסגל שנחקר, ארי הרו וליועצת החשודה, פרח לרנר. הוא היה בלשכה בזמן השמפניה של שרה, היה שם בזמן הקלטות הסתר ופרשת הצוללות, גם אם לא ידע דבר הוא נכח בעצמו במקום בו אירעו לכאורה העבירות.

האפשרות התיאורטית של ניגוד עניינים אמנם נבחנה בעבר, והנה החשש שזה יקרה התממש.

דמיינו שאירעה גניבה במקום העבודה שלכם. עכשיו דמיינו שאחד העובדים שישב בכיסא לידכם, שתה אתכם קפה בבוקר ודיבר על הילדים הופך לחוקר של הגניבה. לתובע שעשוי לשלוח אתכם לכלא, זהו מצב בלתי אפשרי שנוגד את תחושת הצדק הטבעי.

מנדלבליט חוקר את הבוס הקודם שלו אבל לא רק, גם את אשתו של הבוס, גם את עורך דינו הצמוד, גם את הקולגות לעבודה והחברים. הוא מכיר את המשפחה והילדים - הוא חוקר את ביבי שמינה אותו לתפקיד ואת שרה שבוודאי הייתה מעורבת במינוי ואת עו"ד שמרון שסביר שנתן את ברכתו.

גם אם הוא מלאך, לעולם לא יזכה לאמון במעשיו. האם החמיר כדי לרצות את החושדים בו? האם טייח כדי לכסות על ידידיו?

הכישלון כבר כאן, השיח הציבורי מבטא חוסר אמון חסר תקדים בצדק ובשלטון החוק והוא גדל בכל יום שמצב הדברים נימשך.

*** הטור לעיל הוא על דעת הכותב בלבד

לכל הכתבות לחץ כאן >>