תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

כך תשקיעו בהיי-טק המקומי: המדד של הסטארט-אפ ניישן

מדד בלוסטאר האמריקאי מורכב ממניות חברות ההיי-טק הישראליות המובילות ונוצר עבור המעוניינים להיחשף לסקטור הטכנולוגיה הישראלי באופן פסיבי ■ תוכלו להשקיע באמצעותו בחברות שאינן נסחרות בבורסה המקומית כגון צ'קפוינט ואמדוקס ואף לעקוב אחריו בעזרת קרן מקומית מחקה

השקעה בהייטק/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
השקעה בהייטק/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לא בכדי מדינת ישראל נחשבת מעצמת היי-טק. אחרי הכול, אנו המדינה השלישית בעולם המונפקת בבורסת הנסד"ק, אחרי ארה"ב כמובן, וסין. מעבר להיותנו שם נרדף למקום של ריב ומדון במזה"ת, ישראל מזוהה גם עם מוחות קודחים ועם רעיונות מהפכניים בעולם המשתנה טכנולוגית ללא הרף. אז מה יותר הגיוני מלייצר מדד מניות, המרכז את היכולת הזו ומזקק את הכישרון הזה לצרכי השקעה. זה בדיוק מה שעשתה חברת בלוסטאר, בעזרת Standard & Poor’s Dow Jones Indexes עם מדד TASE-BlueStar Israel Global Technology Index (TA-BIGITech), להלן מדד בלוסטאר.

המדד בנוי על פי קריטריונים קשיחים יחסית, המבטיחים את השגת המטרה של השקעה בהיי-טק המקומי: החברות המרכיבות אותו חייבות להיות ישראליות, לעסוק בהיי-טק ועם הון מונפק של לפחות 60 מיליון דולר.

רשימה קצרה של מרכיבי המדד מתוך 71 המניות הקיימות בו, (מעודכנת ליוני 2017):

מרכיביו של המדד / קרדיט: בלוסטאר
 מרכיביו של המדד / קרדיט: בלוסטאר

והנה החלוקה לענפים:

חלוקה לענפים/ צילום:יח"צ
 חלוקה לענפים/ צילום:יח"צ


אנו יכולים לראות כי המדד ממלא את הבטחתו העיקרית: לייצג את המוח הישראלי המפורסם באופן מגוון למדי - כאשר לפנינו פריסה של רוב הענפים העוסקים בשיפור חיינו הטכנולוגיים. היום, כשסקטור הטכנולוגיה נחשב גם למוגן יותר מפני שינויי ריביות ובעל צמיחה אורגנית, הפיזור הענפי חשוב וגם השילוב בין חברות גדולות וקטנות. זאת לשם השגת תשואה עודפת על שוק המניות הכללי.

יש לזכור שמדד בלוסטאר נועד למשקיעים זרים ונסחר בחו"ל. מכאן, ההיגיון אומר כי משקיעים בבורסה המקומית יכולים להסתפק במניות טכנולוגיה שהן חלק מהמדדים המקומיים כגון ת"א-בלוטק, ת"א צמיחה, וכמות לא מבוטלת ממניות היתר. אבל זו אינה התמונה הכוללת. כידוע, ישנן חברות טכנולוגיה ישראליות חשובות שאינן מונפקות בתל אביב אלא בבורסה של ניו-יורק, בנסד"ק, בלונדון ואפילו בסינגפור. כך, שהגישה לחברות הללו דרך השקעה פסיבית - דהיינו לא ישירה - אלא באמצעות מדד, חסרה למשקיעים המקומיים. מדד בלוסטאר מאפשר אותה וכמו שלא יעלה על הדעת להשקיע במדד S&P 500 ללא החברות אפל או פייסבוק, כך לא סביר לבצע השקעה בסקטור הטכנולוגיה הישראלי, בלי להיחשף לחברות כמו צ'קפוינט, אמדוקס או Stratasys.

כמה עובדות מעניינות על מדד בלוסטאר 

סך ההון המיוצג על ידי הקרן עומד על 82 מיליארד דולר, כאשר ממוצע ההון לחברה נמצא סביב ה-12 מיליארד. הווה אומר שהמדד המדובר מטפל בחלק המבוסס יותר של הזירה הטכנולוגית, אבל לא מזניח חברות בעלות פוטנציאל לצמיחה עתידית גדולה כמו מוביליי, ההופכות לשם דבר בעולם הרכישות החיצוניות.

56 מן החברות המרכיבות את המדד מונפקות רק בארה"ב, 4 רק בתל-אביב, ו-6 רק באירופה, 34 מהן מונפקות דואלית גם בארץ וגם בחו"ל. הפריסה הגאוגרפית הזו מבטיחה כיסוי גדול של המשקיעים העיקריים בזירה כי אין ספק שארה"ב ואירופה מהוות את עיקר מקור המימון בסוג תעשייה זה.

כעת נותר לנו לבחון את התשואות של מדד בלוסטאר ביחס למדדים אחרים. נתחיל במדד הטכנולוגיה המקומי, ת"א בלוטק. בהשוואה של שנה אחורה, שני המדדים מציגים תשואות זהות, דהיינו סביב 25%. אולם מתחילת השנה, ישנו הפרש משמעותי כאשר המדד המקומי השיג 5.49% מול כ-19.03% של מדד בלוסטאר.

כיצד מוסבר הפער הזה? יש להניח כי קיימת השפעה של המניות הנסחרות בארה"ב, שם השוק היה כידוע הרבה יותר חיובי מגמתית מאשר זה המקומי. מה גם שהקריסה של הדולר מול השקל היוותה גורם פסיכולוגי הרבה יותר משפיע בארץ מאשר על מניות שנסחרות אך ורק בחו"ל.

לעומת זאת, אם נשווה את הביצועים של מדד בלוסטאר מול השוק הישראלי הכללי, דהיינו מדד תל-אביב 125, המצב טוב מן ההשוואה הסקטוריאלית: בהשוואה של שנה אחורה מדד ת"א 125 עשה תשואה של 17.43% מול אותם 25% במדד בלוסטאר העולמי. אם מסתכלים מתחילת השנה, ת"א 125 השיג תשואה של 10.74% מול 19.03% במדד בלוסטאר. ברור שההפרש נובע מן המיקוד שיש למדד בלוסטאר בסקטור הטכנולוגי, המהווה יתרון למי שהחזיק בו.

ולבסוף, רצוי להסתכל על גרף המדד, על מנת לבחון את אופי המגמה בו (מעודכן 31-07-2017):

מגמות המדד / קרדיט: בלומברג
 מגמות המדד / קרדיט: בלומברג

כפי שניתן לראות בגרף שלפנינו, במדד הבלוסטאר התקיימה מגמה עולה מרשימה למדי מאז נובמבר 2016 - רצף של שיאים ושפלים עולים. כמו כן ניתן לראות איך אותה מגמה עולה הואצה באמצע ינואר 2017, כאשר זווית העלייה של המדד הפכה להיות חדה יותר, ויצרה קו מגמה תומך חד יותר.

כתוספת מעניינת נציין את אינדיקאטור המומנטום (הקו האדום בחלון התחתון), המודד את חוזקה של התנועה הכיוונית במדד המדובר, אשר שמר על תנועה מעל קו ה-0, דהיינו באזור החיובי של הדברים.

אגב, משקיעים הפועלים על בסיס "קניית שפלים במגמה עולה", יכולים למצוא את נקודת הזמן הנוכחית כמעניינת עקב הגעת המדד לאותו קו מגמה חד, אשר, כאמור, החל את דרכו בתחילת השנה.

כיצד להיחשף למדד בלוסטאר ביעילות?

אם ברצונכם להשקיע במדד המדובר וזאת מבלי לקנות אותו בחו"ל במטבע חוץ, תוכלו לרכוש את הקרן המחקה: קסם KTF (4D) Technology Israel Bluestar (מס' נייר: 5121132). קרן זו מחקה את המדד בלוסטאר, כשההצמדה היא כמובן דולרית וכאשר הדיבידנדים המחולקים על ידי החברות מושקעים חזרה בקרן ולא מועברים ישירות לרוכשים אותה. נציין גם שדמי הניהול של כ-0.35% אינם אמורים להוות מכשול למי שמצפה שהסקטור הזה ימשיך להיות הקטר של הכלכלה הישראלית, ואחד מעמודי התווך של הכלכלה העולמית.

בשורה התחתונה המשקיעים הישראלים, הפועלים בארץ באופן פאסיבי ומעוניינים להיחשף לשוק הטכנולוגי הישראלי, יתקשו למצוא אלטרנטיבה טובה יותר מאשר הקרן המחקה את מדד "בלוסטאר טכנולוגיות". למעשה, שילוב של מדד "בלוסטאר טכנולוגיות" עם השקעה במדד המקומי שלנו, ת"א בלוטק, יכסה את כל הסקטור. קסם Technology Israel Bluestar היא השער ליתרונות שהעולם מוצא בכלכלה הישראלית.

צרו איתנו קשר *5988