תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

המדד שמאפשר לכם להשקיע בחברות הצומחות בבורסה המקומית

מדד S&P Israel BMI Growth כולל 49 מניות מקומיות, שהוכיחו את יכולתן להשיג תוצאות עסקיות טובות עפ"י פרמטרים קבועים של צמיחה ■ מהם הסקטורים הכלולים בו, והאם הוא מעניק תשואה עודפת על פני מדד ת"א 125?

צמיחה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
צמיחה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

משקיע בשוק ההון המקומי הרוצה לנהל בעצמו את תיק ניירות הערך שלו? ייבחר לרוב בקטגוריות ההשקעה הבאות: מניות ספציפיות, מט"ח, אג"ח ממשלתי, אג"ח קונצרני, קרן נאמנות או תעודת סל עוקבות מדדים, ולבסוף נגזרים (אופציות או חוזים עתידיים).

הבעיה היא שכל הכלים הפיננסיים הללו מאוד ממוקדים ומיועדים להשגה של ביצועים על בסיס ניתוח פונדמנטלי, או טכני. אבל מה קורה אם אותו משקיע מעוניין בתמהיל קצת יותר מתוחכם של השוק המקומי וזאת על בסיס נוסחאות קבועות, המעניקות משקל לפרמטרים ערך או צמיחה? מדד S&P Israel BMI Growth, להלן מדד בי.אמ.איי - צמיחה, הנסחר בארה"ב (סימול: SPBIGIP), עושה בדיוק את זה.

כל המניות הנכללות במדד (49 במספר) נסחרות בבורסה הישראלית לניירות ערך ושייכות למדדים שהוגדרו על ידה. כלל זה חיוני עבור אלו הרוצים להיות בטוחים בחשיפה לשוק ההון שלנו בלבד, ולא לאלמנט צמיחה שיגיע מגורם זר כלשהו.

חלוקה של מניות המדד על פי מדדי תל-אביב:

Growth Indices / צילום: יח"צ
 Growth Indices / צילום: יח"צ

כפי שניתן לראות, קיים ייצוג לא רע של שוק ההון המקומי, כאשר ברור שכמעט כל המניות הן אלו הנהנות מסחירות (כמות מניות מונפקת גדולה), ונזילות (כמות סבירה של מניות המחליפות ידיים ביום) טובות יותר וכמובן שהן שייכות למדד ת"א 125.

למרות זאת, נראה בהמשך שלא מדובר במדד העוקב אחר המדדים המנייתים העיקריים שלנו, וזאת עקב המשקל השונה של המניות במדד בי.אם.איי - צמיחה לעומת משקלן במדדים המקוריים. לדוגמה, מניית נייס עם משקל של 5.77% בת"א 35, 4.63% במדד ת"א 125, לעומת השפעה של כ-9.39% במדד בי-אם-איי - צמיחה.

כללים לשייכות למדד:

כאמור, בניגוד למדדים הכלליים כמו מדדי 125, 90 וכו'. בהם כלולות מניות על פי שווי שוק, או מדדים ענפיים המאגדים מניות על פי סוגי התעשייה השונים, לפנינו מדד הכולל מניות על בסיס של ביצועים פיננסיים על פי הדוחות הרבעוניים של החברות. לא ניכנס כאן לנוסחה הפרטנית, אבל די אם נציין כי כל מניה מקבלת "דירוג צמיחה" על פי שלושה גורמים עיקריים בחמש השנים האחרונות:

* קצב צמיחת הרווח למניה
* קצב צמיחת המכירות
* תשואה על ההון

כמו כן, משקלה המקסימלי של כל מניה בודדת במדד לא יעבור את ה-10%, כאשר התאמה אחרונה זו מתבצעת על בסיס שנתי מדי חודש ספטמבר.

חשוב לציין כי לפנינו מדד המציג חברות אשר כבר הוכיחו את יכולתן לצמוח, ולא כאלו שטרם עשו זאת. מדובר ביתרון עצום עבור משקיעים המעוניינים בקצת ביטחון.

המניות בעלות השפעה של עד כ-2% ומעלה במדד בי.אם.איי - צמיחה:

Growth-Shares
 Growth-Shares

המניה המשפיעה ביותר במדד היא פרוטרום, מניה מתעשיות המזון ולאו דווקא מתחום הטכנולוגיה (כפי שאולי היה מצופה). הבולטות של פרוטרום היא דוגמה לכך כי המדד משקף מה שקורה בפועל בתחום הצמיחה בשוק ההון המקומי על פי הקריטריונים שצוינו ולא לפי תחושת בטן של מה שראוי שיקרה. אגב, אין לחשוש לסקטור הטכנולוגיה: נציגיו ממוקמים גבוה במדד, כאשר נייס ואלביט משמשות כסגניות לאותה פרוטרום המנצחת במקצה.

מבט על הגיוון הענפי של המדד:

Growth-Sectors
 Growth-Sectors

לאור האמור בתיאור ההרכב המנייתי של המדד מעניינת גם החלוקה הענפית כי זו באמת תציג לנו את הסקטורים אשר צמחו ואמורים להמשיך לתת תשואה עודפת ביחס לשוק ההון העיקרי שלנו. הנה היא לפניכם:

הסקטור המוביל מבין כל הענפים הוא הנדל"ן, כ-26% מן המניות במדד הצמיחה שייכות אליו. נתון זה בהחלט מחזק את התחושה הכללית שפעילות הנדל"ן בארץ חיה ובועטת, ומניבה עושר אמיתי לעוסקים בה. שוב, מדובר על צמיחה מוכחת מן השטח שאינה מבוססת על ניחוש דעתני.

כצפוי, לסקטור הטכנולוגיה כ-25%, לביומד 11.7%, התעשייה מיוצגת בכ-14% וחיפושי הנפט בכ-13%. שני הסקטורים האחרונים אינם נמצאים לרוב בכותרות בהקשר של צמיחה דווקא, אבל אם נשפוט על בסיס הקריטריונים הקשיחים המגדירים השתתפות המניות במדד, אז ברור שאותם סקטורים בהחלט תורמים למשק הישראלי.

תרגום המדד לביצועים

אחרי שעברנו על כל החלקים המתודולוגיים של מדד בי.אם.איי - צמיחה, נשארה שאלה אחת פתוחה והיא: האם הוא מסייע לנו לעשות יותר כסף מאשר בשוק הכללי? דהיינו ממדד ת"א 125.

התשובה בפניכם, בדמות גרף ביצועים יחסי:

Growth-Chart
 Growth-Chartמאז 2012, ועד עתה היו רק שני מצבים ביחס שבין שני הנכסים הפיננסיים שלפנינו: זהות ביצועים, או ביצועי יתר של מדד בי.אם.איי - צמיחה.

הסיבה לכך ברורה, אבל עדיין דורשת הסבר קצר: מדד בי.אם.איי - צמיחה מכיל מניות אשר להן תוצאות עסקיות טובות. לכן, כאשר השוק הכללי נמצא בעצמו במגמה עולה יש הגיון שהללו יהיו בין החברות אשר יהוו את הקטר שלו. כשהשוק הכללי סובל ממעצורים מצד חברות נכשלות, הייצוג העודף של המניות ה"מצליחות" במדד בי.אם.איי - צמיחה יגרום לביצועי היתר.

בשורה התחתונה, מי שמעוניין לקבל חשיפה לחברות ישראליות בלבד, אשר הוכיחו ב-5 השנים האחרונות תוצאות עסקיות עם צמיחה טובה במיוחד, ראוי שיהיה מודע למדד שהוצג כאן. קשה יהיה למצוא תמהיל מוכן ומזומן להשקעה, טוב יותר ממדד בי.אם.איי - צמיחה.

צרו איתנו קשר *5988