תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

קרנות 10-90: האם הן יכולות להניב תשואה עודפת?

קרנות 10-90 מציעות השקעה הנחשבת סולידית בשל האחוז המנייתי הנמוך בהן ■ עם זאת, התשואה השנתית של חלקן עשויה להגיע ל-5 אחוז ויותר ■ כיצד זה אפשרי?

קרנות 10-90. תמהיל הנכסים הפיננסיים עושה את ההבדל /  צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
קרנות 10-90. תמהיל הנכסים הפיננסיים עושה את ההבדל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

כאשר משקיע, או יועץ השקעות בא לבחור קרן נאמנות עומדות בפניו מגוון אפשרויות. הוא יכול לרכוש קרן המחקה מדד מנייתי, נכס בודד כמו סחורה, או כזו המתמקדת בענף ספציפי. כמו כן, יש באפשרותו להשקיע במדד מנייתי או בנכס פיננסי בחו"ל. בהמשך על אותו משקיע לבחון את נושא האג"ח הממשלתי לסוגיו, וכך לגוון את התיק באופן שיכלול כמה וכמה מכשירים פיננסיים מהזירה הסולידית יותר של שוק ההון על מנת להגן על השקעתו.

מנגד, יכול אותו משקיע לבחור בקרן אג"ח כללי כתחליף לניהול תיק בעצמו או על ידי יועץ. מדובר בקרנות שלמנהל אותן יש מנדט להוסיף נכס, או למחוק אותו מן התיק. הקרנות הללו מאפשרות דרגות חופש שונות למי שמנהל אותן, עם מסגרת של פרמטרים קבועים ומגבלות על סוגי הנכסים שמותר להחזיק בהן - כאשר הפרמטר הקובע הוא אחוז הרכיב המנייתי בקרן. כך, ישנן קרנות המורכבות מ- 10%, 20%, ו-30% מניות, כאשר שאר הנכסים הם אג"ח לסוגיו.

מקרב קרנות האג"ח הכללי, קרנות 10-90 הן הבטוחות ביותר מאחר והרכיב המנייתי שלהן עומד על רף המינימום (10%). למרות זאת, התשואות השנתיות בסוג זה של קרנות נעות בין מעל 7% למינוס 6%. נשאלת השאלה כיצד נוצר הפרש כה גדול בקרן בה המנעד למשחקי תשואה יתרה דרך שוק המניות הוא כה קטן?

התשובה נעוצה כמובן באופי של המניות המוחזקות בקרן, בעקרונות ההשקעה בהן, בתדירות התחלופה ביניהן וכו. יתר על כן, ולדעתי בהשפעה גדולה הרבה יותר, ההבדל נובע מהחלוקה שבין האג"ח הקונצרני לזה הממשלתי, ובגיוון של האג"ח הקונצרני המוחזק ובריכוז שבהשקעה האג"חית הזו.

ניתן דוגמה: אוסף קטן של אג"ח קונצרני, בעל דירוג נמוך (ועל כן בעל תשואה גבוהה יותר וסיכון גבוה) הנכלל בקרן 10-90, ישפיע עליה לטובה או לרעה הרבה יותר מאשר אוסף גדול של ניירות ערך שחלקם הארי בעלי דירוג גבוה יחסית. בשני מקרי ההשקעה הללו הקרנות יעמדו בהחלט במגבלות ההגדרה של ה-10-90 אחוז, אבל התוצאות יהיו שונות לחלוטין. בנוסף, חשוב להזכיר גם את אלמנט המזומן אשר יכול להפוך קרן סולידית למרוויחה יפה.

משחק בין רכיבי הקרן

דוגמה מעניינת של קרן המשלבת את כל אפשרויות המשחק של עולם ה-10-90 ניתן לראות בקרן אקסלנס (!) 10-90 (מספר נייר 5120761, להלן הקרן) שהוקמה לפני שנה. מיוני 2017 חלה עלייה די דרמטית בגיוסים בקרן הזו, וזאת כתוצאה משינוי מדיניות מהותי שעברה באוגוסט 2016 (בבחירת הנכסים - האג"חים והמניות). ב-12 החודשים האחרונים השיגה הקרן תשואה של מעל 6%, שהביאה אותה למקום 5 מתוך 81 הקרנות הדומות לה באותה קטגוריה (נכון לסוף ספטמבר 2017).

כאמור, הקרן נמצאת בקטגוריה הסולידית יחסית של 10-90 ומחזיקה נכסים בחשיפה מטח"ית, בעיקר בחלק המנייתי בחו"ל, אך גם מול אג"ח קונצרני צמוד מט"ח. את התשואה בה עשוי לייצר היחס בין אג"ח קונצרני לזה הממשלתי, וכאן לפנינו יחס די נוטה לקונצרני. כשהדירוג הכללי של הסוג האחרון נמצא סביב A+, ולכן מבטיח תשואת יתר, מבלי שתהיה סכנת חדלות פרעון משמעותית. זאת ועוד, הרכיב המנייתי בה עומד על 7.50% בלבד (נכון לסוף יולי 2017) והשקעה במניות נעשית על פי קריטריונים נוקשים יחסית.

תשואת קרן אקסלנס 10-90  - ספט' 16 - אוק' 17

תשואת קרן אקסלנס 10-90 - ספט' 16 עד אוק' 17 / צילום: יח"צ
 תשואת קרן אקסלנס 10-90 - ספט' 16 עד אוק' 17 / צילום: יח"צ

כמובן שמבט על תשואה בלבד, עד כמה שזו תהיה משביעת רצון, אינו מספיק מבלי לקחת בחשבון שני אלמנטים קריטיים נוספים: דמי הניהול והסיכון. הראשונים עומדים על % 0.38: דירוג של 4.4 מתוך 5 לפי אתר פנדר (Funder); גם לגבי הסיכון, ניכרת הפתעה לטובה: מדד שארפ (המעניק אמת מידה להחזר ההשקעה הממוצע ביחס לסיכון) הביא את הקרן למקום השני מתוך 81 הקרנות הדומות לה, כאשר הסיכון המובע על ידי סטיית התקן הוא סביר - ועומד על כ-1.38. יש מי שיטענו כי סטיית התקן המדוברת גבוהה במקצת, אולם החלק הממשלתי (26.24%) והחלק שבמזומן (7.35% מק"מ + 8.64% פקדונות) נכון לסוף יולי האחרון, המהווים שליש מן התיק, מעניקים מרווח ביטחון לשינוי פתאומי בשווקים.

בשורה התחתונה, אנו למדים כי על אף מגבלת ה-10%, עדיין מתאפשר למנהל קרן 10-90 מרחב תמרון גדול למדי, וכי למרות שמדובר באפיק השקעה סולידי יחסית, ניתן להשיג בו תשואה נאה. הכל תלוי במשחק בין הרכיבים השונים ובגיוון שבאג"חים הלא ממשלתיים שבתיק. החלק המנייתי מסייע אף הוא לתשואה פוטנציאלית גבוהה, אם מעלים את רמת הסיכון ובוחרים מניות קטנות, או כאלו השייכות לענפים תנודתייים יותר כמו ביו-טכנולוגיה, או חיפושי נפט. וכמובן, ישנו גם הגורם האנושי - קרי הבחירות השונות שמבצע מנהל הקרן, התורמות אף הן להשאת תשואה עודפת.

צרו איתנו קשר *5988