תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

"הדרך לדירה בישראל עוברת בארה"ב; האופציות שם רבות"

לדברי שמעון אייזנברג, מנכ"ל רילטי אקזקיוטיב, זוגות צעירים רבים מתקשים לרכוש דירה למגורים, בטח כשמדובר על אזור מרכז הארץ ■ אחת האפשרויות העומדות בפניהם היא רכישת דירה בחו"ל

סאות' בנד, אינדיאנה/  צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
סאות' בנד, אינדיאנה/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף ומטעם רילטי אקזקיוטיב

במשך חודשים ארוכים, אולי אפילו שנים, עננת יוקר המחייה ריחפה מעל חלק גדול מאזרחי ישראל, שהתקשו לשכור או לרכוש דירה למגורים. ואז, ערב אחד, בקיץ 2011 החלה המחאה החברתית נגד יוקר המחייה בארץ, שנמשכה ימים ארוכים והוציאה מאות אלפי ישראלים לרחובות.

שבע שנים חלפו מאז אותה מחאה, ששודרה וסוקרה בכל ערוץ אפשרי. עשרות נשאו נאומים מלאי מוטיבציה. גם שרי ממשלה התבטאו בנושא והכריזו כי השינוי בדרך. ומה קרה מאז? כפי שנוכחתם לדעת, לא יותר מדי. מחירי הדירות בישראל המשיכו להאמיר, במקרים מסוימים בעשרות אחוזים, ורבים נאלצים לחפש אלטרנטיבות בחו"ל.

שבע שנים חלפו, ולא הרבה השתנה. המחאה החברתית בת"א/ צילום: אסנת יותם, מתוך אתר פיקיויקי
 שבע שנים חלפו, ולא הרבה השתנה. המחאה החברתית בת"א/ צילום: אסנת יותם, מתוך אתר פיקיויקי

גם בשנת 2018 זוגות צעירים רבים מתקשים לרכוש דירה למגורים בישראל, בטח כשמדובר על דירה באזור המרכז, ולכן הם נאלצים לחפש אלטרנטיבות להשקעה. האם בכלל אפשר לרכוש דירה בארץ מבלי להיעזר בהורים, באיזה נתיב השקעה חלופי יכולים לבחור זוגות צעירים ומה צופן העתיד לשוק הדיור?

לדברי שמעון אייזנברג, מנכ"ל רילטי אקזקיוטיב, מי שעומד בראש חברת אייזנברג גרופ (קבוצת אייזנברג) ובעל ניסיון בתחום הנדל"ן, "צריך לשים את הקלפים על השולחן. כיום, בישראל, זוג צעיר שלא מקבל עזרה מההורים לא יכול לרכוש לעצמו דירה. מכיוון שמחירי הדירות עולים ועולים, אותם זוגות נאלצים לרדוף אחרי הזנב של עצמם כל הזמן. מדובר על מחירים לא סבירים בשום קנה מידה".

אז איך בכל זאת זוגות צעירים מצליחים לרכוש דירה בישראל? אייזנברג מסביר: "קרוב לוודאי, שזוגות צעירים שהצליחו לרכוש לעצמם דירה נעזרו בהורים. מדובר בדרך כלל על עזרה בסכומים של מאות אלפי שקלים, אחרת קשה מאוד להגיע לדירה בכוחות עצמך. נכון, ישנם זוגות צעירים שרכשו דירה בכוחות עצמם אחרי שחסכו לא מעט כסף לאורך שנים רבות, אך אלו דירות בפריפריה, מכיוון שדירות באזור המרכז לא ריאליות עבורם".

דירות להשקעה? לא מה שחשבתם

רבים נוטים להאמין שחשוב כי הדירה הראשונה שרוכשים תהיה דירה למטרות השקעה, ולא למטרות מגורים, אך טעות בידם. "יש לזכור שלא לכל דירה מוצאים שוכרים", מציינים באייזנברג גרופ. "רוב העסקים נמצאים באזור המרכז, ואם זוג צעיר רוכש דירה בפריפריה למטרות השקעה, הוא עלול שלא למצוא לעצמו שוכר בחלק גדול מהזמן".

אז מה בכל זאת עושים? לפי אייזנברג, הפתרון נמצא מעבר לים. "ההמלצה שלי היא חיפוש דירות בחו"ל, בארצות הברית, למשל. בשל המשבר הגדול שפקד את אמריקה לפני כעשור, מחירי הנדל"ן שם צנחו וטרם עלו", הוא מסביר. "לכן, אחת האופציות הטובות בעיניי להשקעה בנדל"ן היא רכישת דירה בארה"ב".

"האופציות בארצות הברית רבות", מבהירים בקבוצת אייזנברג. "ישנן לא מעט ערים ומדינות ששווה להשקיע בהן. אבל איך יודעים היכן? ראשית, כדאי לחפש אחר אוניברסיטאות, שכן היכן שיש מוסדות להשכלה גבוהה, ישנם סטודנטים המחפשים דירות להשכרה. שנית, מומלץ להסתמך על מקורות אמינים, כמו למשל חברת הייעוץ PWC, שערכה מחקר מעמיק בנושא. "הערים הקטנות של פעם, הן הערים הגדולות של היום", נכתב במחקר, שעסק בין היתר בצמיחה של ערים שונות בארצות הברית בכל הקשור להשקעות נדל"ן, אשר בהן משתלם יותר להשקיע מאשר מדינות אחרות. בראש רשימת הערים המעניינות להשקעה נמצאת סיאטל, כשלאחריה מגיעה אוסטין. את החמישייה הראשונה סוגרות סולט לייק סיטי, דורהאם ודאלאס.

אם מדברים על אוניברסיטאות ועל ערים מומלצות להשקעה, יש לא מעט אופציות, כשאחת המעניינות שבהן היא סאות' בנד שבאינדיאנה ובה נמצאת אוניברסיטת נוטרה דאם המפורסמת", אומר אייזנברג.

היכן שיש אוניברסיטאות, יש ביקוש לדירות להשכרה". אוניברסיטת נוטרה דאם בסאות' בנד/ צילום: יח"צ
 היכן שיש אוניברסיטאות, יש ביקוש לדירות להשכרה". אוניברסיטת נוטרה דאם בסאות' בנד/ צילום: יח"צ

"בדרך זו ניתן אולי בעתיד להגיע לדירה בישראל. "זה לא יהיה פשוט ואולי ייקח לא מעט שנים, אך זה אפשרי. המחיר הממוצע לנכס בעיר עומד על 65 אלף דולר, כשהשכירות החודשים יכולה להגיע ל-700 דולר (לא כולל תשלום לחברת הניהול - ע.ר.). אני הייתי ממליץ להתחיל ברכישת בית אחד, אולי אפילו שניים מעבר לים, ולנסות לחסוך את הכסף לאורך השנים. בכל אופן, בכסף שמתקבל מהשכירות של הדירה בארצות הברית ניתן להשתמש לשכירת דירה בישראל".

האם יש סיכון בהשקעה?

התהייה הראשונה שעולה לראש כשמדובר על רכישת דירה מעבר לים היא - האם אין סיכונים? אייזנברג מפיג את החשש: "ראשית, יש לא מעט חברות ניהול שמתמחות בדיוק בנושא זה. הן עושות את העבודה בשביל הרוכשים ותמורת תשלום כמובן - מחפשות שוכרים, מטפלות בנכס ועוד. כמובן שישנם סיכונים, אך בהחלט ניתן להתמודד עימם".

 "כמובן שיש סיכונים, אך בהחלט ניתן להתמודד עימם". שמעון אייזנברג/ צילום: יח"צ
  "כמובן שיש סיכונים, אך בהחלט ניתן להתמודד עימם". שמעון אייזנברג/ צילום: יח"צ

אייזנברג מסביר כי כדי לשלם את המחיר הטוב ביותר עבור הנכס שהוצע לכם, מומלץ תחילה לבדוק את השכונה שבה נמצא הנכס, ולבחון עסקאות דומות שנסגרו בסביבה באותה תקופה, כדי לראות שהמחיר שאתם משלמים נכון ולא מופרז.

כמו כן, ישנם לא מעט מקרים שבתמונות המתפרסמות, הנכס נראה מצוין ונמצא בשכונה מלאת חיים, אך בפועל אחוז גבוה מהדירות באותה שכונה ריק לחלוטין. בעזרת בדיקה פשוטה מול סוכן נדל"ן מקומי או חברת ניהול ניתן לדעת בדיוק מאילו שכונות מומלץ להימנע.

מה עוד חשוב לבדוק לפני רכישת נכס? ראשית, שהנכס קרוב למרכזי קניות וכמובן לבתי ספר. שנית, על ידי בדיקה פשוט באינטרנט ניתן לדעת אם האזור הוא בעל רמת פשיעה נמוכה או גבוהה.

מה צופן העתיד למחירים בארץ?

רוב הקרקעות במדינת ישראל שייכות למדינה עצמה. אז מה הפתרון? "אם ממשלת ישראל באמת היתה רוצה ללכת לקראת הציבור, היא היתה יכולה להעניק לקבלנים שונים קרקעות בחינם, ואלו היו בונים דירות מוזלות לזוגות צעיר", מסכם אייזנברג . "אך לעניות דעתי, הממשלה לא רוצה לפגוע בהון העצמי שלה".

כל עוד לא יופשרו קרקעות ללא עלות, לרוב הצעירים אין סיכוי להגיע לדירה בישראל"/ צילום: יח"צ
 כל עוד לא יופשרו קרקעות ללא עלות, לרוב הצעירים אין סיכוי להגיע לדירה בישראל"/ צילום: יח"צ

"בכל אופן, כל עוד הממשלה נותנת דרור לעליית המחירים, אני לא חושב שהמצב בישראל הולך להשתנות בעתיד הקרוב. כל עוד לא יקום אדם שיפשיר, כאמור, קרקעות ללא עלות, לזוגות צעירים רבים לא יהיה שום סיכוי להגיע לדירה בישראל - והם יאלצו לחפש פתרונות מעבר לים".

שמעון אייזנברג משמש כמנכ"ל חברת רילטי אקזקיוטיב, המתמחית בייזום ובבניית פרויקטי נדל"ן של מגורים ובהשבחה ובשיווק קרקעות חקלאיות, והינו הבעלים של אייזנברג גרופ (קבוצת אייזנברג).

צרו איתנו קשר *5988