פרשת ישראל ביתנו: אשתו של רמי כהן נקנסה ב-35 אלף שקל

בתיה כהן הורשעה, במסגרת הסדר הטיעון, על חלקה בתת-הפרשה הנוגעת לכספים קואליציוניים שהועברו לכאורה ע"י חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום לאיגוד הכדורסל

בתיה כהן, אשתו של רמי כהן / צילום: שלומי יוסף
בתיה כהן, אשתו של רמי כהן / צילום: שלומי יוסף

בית המשפט המחוזי בתל-אביב (השופט גלעד נויטל) גזר היום (א') את דינה של בתיה כהן, אשתו של רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, על חלקה בתת-הפרשה של איגוד הכדורסל, המהווה את אחד מהאישומים בפרשה שזכתה לכינוי הלא מחמיא "פרשת ישראל ביתנו". בית המשפט במסגרת הליך גישור פלילי, אימץ את הסדר הטיעון עליו חתמה כהן וגזר עליה 6 חודשי מאסר על-תנאי וקנס אותה בסכום של 35 אלף שקל.

לפי כתב האישום המתוקן בו הודתה כהן, ביולי 2013, רשם רמי כהן ממקימי מפלגת ישראל ביתנו, רישומים כוזבים במסמכי תאגיד, זייף מסמכים במטרה לקבל דבר בנסיבות מחמירות, ופעל, בצוותא יחד עם אשתו בתיה בכוונה לשבש מהלכי משפט.

עוד נטען בכתב האישום המתוקן כי הרישומים הכוזבים נועדו להציג מצג שקרי, באשר למהות הקשר שבין חברת ב.כ. עומר ייעוץ בע"מ, אשר שימשה את רמי כהן (כאשר משיקולים עסקיים נרשמה בתיה באופן פורמאלי כבעלים של חברה זו) והכל במטרה להסתיר את הטעם האמיתי שבגינו קיבל כהן "עמלה" מאיגוד הכדורסל והוא קבלת שוחד מאת האיגוד. במסגרת כתב האישום המתוקן, צוין כי הצעת התקשורת בין חברת ב.כ. לאיגוד הכדורסל, נועדה להסתיר העברת כספים קואליציוניים ממפלגת ישראל ביתנו לאיגוד הכדורסל ומשם בעסקה סיבובית לחברת ב.כ. שבבעלותו של כהן.

עוד נקבע כי ההיבטים הכוזבים בהצעת ההתקשרות של ב.כ. עם איגוד הכדורסל, נוגעים במספר היבטים בין היתר, בתאריך בו נוצרה הצעת התקשרות; במהות העסקה שנכתבה בהצעת ההתקשרות, אשר ציינה כי חברת ב.כ. עתידה לבצע פעולות "לובינג" עבור איגוד הכדורסל לשם קידום שדולה לחינוך נוער לספורט בעבור קבלת שכר טרחה חודשי בשיעור של 17,000 שקל בחודש למשך תקופה של מספר חודשים. זאת, חרף העובדה שרמי כהן קיבל עמלה בגין הסדרת העברת הכספים הקואליציוניים ממפלגת ישראל ביתנו לאיגוד הכדורסל ולא שכר חודשי בגין עבודת לובינג, כפי שניסו לצייר זאת רמי כהן ואשתו בתיה, אשר הוצגה בהצעה האמורה, כמי שעמדה בקשר מול איגוד הכדורסל, אף על-פי שרק בעלה עמד בקשר מולו.

עוד הודתה כהן במסגרת הסדר הטיעון כי היא הוסיפה את חתימתה על הצעת ההתקשרות - כדי לתת לה נופך אותנטי, כאשר לבקשתו של רמי כהן, הוסיף עסקן הספורט ובכיר באיגוד הכדורסל לשעבר (אשר ההליך כנגדו מתנהל בפני השופט בני שגיא), רישום בכתב-יד כי יו"ר איגוד הכדורסל לשעבר אבנר קופל (אשר נאלץ להתפטר עקב התפוצצות הפרשה), אישר את הקשר עם בתיה כהן וביקש שקליסקי יהיה אישר הקשר בעניין זה.

לרמי כהן מיוחסים הכנתם של דוחות התקדמות פיקטיביים המתוארכים פיקטיבית, כאשר גם על דוחות אלה, הוספה חתימתה של בתיה כהן וקליסקי הוסיף עליהם רישומים בכתב-יד. עוד מיוחסים לרמי כהן, ניסיון פיקטיבי להכין מכתב, לכאורה מאת אשתו אל אילת אליאב דירקטורית בחברה העירונית בראשון לציון (אשר אינה נאשמת בפרשה כלל), במטרה לבסס את המצג הכוזב לפיו בתיה כהן סיפקה שירותי "לובינג" לאיגוד הכדורסל. במכתב זה פנתה, כביכול, הנאשמת אל אליאב, וביקשה ממנה כי חברת ההנעלה שאותה היא מנהלת תתרום ציוד לאיגוד הכדורסל. אליאב מצידה סירבה לבקשתה של כהן, לאור הבנתה כי המכתב שנשלח לה מהווה מצג כוזב.

עבירת השיבוש בה הרשיע בית המשפט המחוזי את בתיה כהן, התרחשה בינואר 2014, במסגרת חקירתה של כהן, במהלכה העבירו כהן ואשתו במשותף, את המסמכים הכוזבים, תוך שבתיה כהן הציגה אותם לחוקרי המשטרה, על דעתו של רמי כהן, כמסמכים אותנטיים. זאת, בשעה שרמי כהן והנאשמת היו מודעים לכך שהם העבירו לידי חוקרי המשטרה, במסגרת חקירה משטרתית, מסמכים שמציגים מצגים כוזבים ושעתידים להטעותם.

כזכור, בשבוע שעבר הודיע השופט ירון לוי מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, הדן במשפט מקבלי השוחד בפרשה המסועפת הזו - על העברת ההליך בעניינה של הנאשמת 5, בתיה כהן, המיוצגת על-ידי עו"ד אבי חימי - לגישור פלילי בפני סגן נשיא בית המשפט המחוזי, השופט גלעד נויטל, אשר גזר כאמור היום את עונשה של כהן, לשישה חודשי מאסר על-תנאי, כאשר התנאי הוא שכהן לא תעבור בשנתיים הקרובות עבירה דומה לזו שהורשעה (או ניסיון לעבירה כאמור). עוד גזר בית המשפט על כהן, קנס של 35 אלף שקל.

בית המשפט ציין בגזר הדין כי שיקוליו לעונש הקל יחסית אותו גזר, הוא העובדה שהנאשמת הודתה בעובדות כתב האישום המתוקן, חלקה הקטן יחסית של הנאשמת בפרשה בה היא הואשמה וכן את מצב הרפואי והנפשי של הנאשמת, בת ה-67.

בית המשפט מצא לנכון לציין כי התובע, עו"ד ד"ר מאור אבן-חן מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, ציין בפניו שבנסיבות אחרות הייתה מבקשת התביעה עונש חמור באופן משמעותי מהעונש לו הסכימו במסגרת הסדר הטיעון. עם זאת, "מדובר במקרה מיוחד בנסיבות ייחודיות, ולכן התביעה ביקשה לאמץ את ההסדר.

צרו איתנו קשר *5988