תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

משרד ארז הימן משרד עורכי דין ונוטריון: מוביל בהתחדשות עירונית לשנת 2017

המדד להתחדשות עירונית מעניק מידע אובייקטיבי אודות מומחים בתחום ומידע עדכני אודות עולם התמ"א 38 ופינוי בינוי

המדד להתחדשות עירונית
המדד להתחדשות עירונית

תוכן שיווקי

לפני מספר חודשים חתם עו"ד ארז הימן על הפרויקט הראשון של תמ"א-38-1 בפתח-תקווה, לאחר שהיה מעורב בלא מעט פרויקטים של התחדשות עירונית, שלא הבשילו לכדי הסכם. משרד עו"ד ארז הימן הוא משרד בוטיק העוסק בנדל"ן זה 18 שנה, ומתאפיין בשירות אישי, במקצועיות חסרת פשרות, ובשאיפה למצוינות. מה הם הבלמים העיקריים של פרויקטים מצד הדיירים? "הדיירים יכולים להרים או להוריד את הפרויקט, הכול תלוי במידת הנכונות שלהם להוציא את הפרויקט לפועל. לעיתים יש בעיות אובייקטיביות לדייר, כמו דיירים קשישים שמתגוררים בדירה שנים רבות, וקשה להם לעשות את המעבר, או דיירים בעלי מגבלה פיזית שזקוקים לנגישות, או דיירים הסובלים ממחלות כרוניות. לדיירים כאלה יהיה לא פשוט וקשה להתגורר בדירת מגוריהם בתקופה שבה נעשות עבודות תמ"א-38-1 , והבניין הופך למעשה לאתר בנייה. המצוקות שלהם הן אמיתיות וצריך למצוא מענה נקודתי.

"רוב הדיירים בפרויקט תמ"א-38-1 נשארים לגור בדירותיהם, ולאלו שיש מגבלות אובייקטיביות מנסים למצוא, במידת הצורך, דירה חלופית, בהנחה שהם מסכימים. זה בלם אחד. בלם נוסף - לעיתים הם לא מסכימים, התמריץ של אדם קשיש או בעל מגבלה לעבור לדירה חלופית למשך כשנה וחצי ויותר, הוא די חלש, כי הוא עובר מסכת ייסורים במהלך הבנייה, וייתכן שהוא לא ייהנה זמן רב מהתוצר". עו"ד הימן מציין עוד, כי מקרים דומים קורים בהרבה בניינים ישנים בתל-אביב שבהם מתגוררים קשישים, בניינים שהם מתאימים לפרויקטי תמ"א-38-1 .

עוד קשיים בקידום הפרויקט יכולים לנבוע מחוסר איזון בין הדיירים שגם הוא עלול להוות גורם משמעותי שקוטע לא פעם פרויקטים של התחדשות עירונית. והימן מביא דוגמה: לעיתים, בתמ"א-38-1 חלק מהתמורה היא בניית ממ"דים לדיירים. באחד הפרויקטים שליווה, ניתן היה לבנות ממ"דים רק בצד אחד, בשל מגבלות קונטור הבניין והמגרש. "היזם החליט לפצות כספית את הדיירים אשר גרו בצד שלא ניתן היה לבנות בו ממ"ד. הדבר דרש את הסכמת הדיירים שהיו כן אמורים לקבל ממ"ד. אך כאן החלה צרות-עין של חלק מהדיירים, אשר בסופו של דבר גדעה את הפרויקט". היכרות מוקדמת של יזמים עם בניינים שבהם רצונות הדיירים מפולגים, הביאה חלק מהם לשכור אנשי מכירות אשר מתמחים בשכנוע הדיירים, ובזיהוי בעיות פוטנציאליות. "אנשים אלו מספיק מיומנים, כך שכבר בשיחת גישוש ראשונה או אסיפת דיירים ראשונה, הם יכולים לזהות דיירים סרבנים או בעייתיים. 

לעמוד החברה באתר המדד להתחדשות עירונית

צרו איתנו קשר *5988