גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות של כ-4.4% בסיום בוול סטריט; בואינג צנחה ב-12.4%

מדד מנהלי הרכש (ISM) של התעשייה בארה"ב ירד לרמה של 49.1 נקודות במרץ, לעומת 50.1 נקודות בפברואר ● בורסות אירופה ננעלו בירידות של 3.8%-4.3% ● טבע ירדה ב-5.6%

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson, רויטרס
בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

הירידות בוול סטריט החריפו הערב (ד') בשעה האחרונה של המסחר, ומדדי המניות המובילים צנחו בסיום בשיעורים של כ-4.4%. מניות טבע ופריגו בלטו בירידות חדות. 

21:00

ירידות חדות בוול סטריט. בקרב המניות הישראליות בולטת מניית סייפ-טי גרופ  בעלייה חדה. זאת, לאחר שהחברה פרסמה אתמול לאחר סיום המסחר דוחות טובים.

מניית בואינג  נסחרת בירידה חדה, ואיתה גם מניות של חברות התעופה, ביניהן דלתא איירליינס 

19:10

נמשכות הירידות החדות בארה"ב, כשמדדי המניות המובילים נסוגים ב-3.2%-3.8%. מניות של חברות התעופה בולטות בירידות חדות, לצד מניות הבנקים.

בורסות אירופה ננעלו בירידות של 3.8%-4.3%. 

18:10

מתמתנות הירידות בוול סטריט. מדד הנאסד"ק יורד כעת בכ-2% לאחר שצנח בקרוב ל-3% בפתיחה. הנפט נסחר בעלייה קלה וגם הזהב מתחזק קלות ונסחר סביב 1,600 דולר לאונקיה. 

לדעת כלכלני סיטי, מה שעשוי להחזיר את הכלכלה העולמית לתפקוד מלא יחסית בפרק זמן קצר הוא עלייה חדה מאוד בקצב הבדיקות לנדבקים וחולים בנגיף קורונה. בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה. עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים וכך הכלכלה תוכל לחזור לתפקד בקצב כמעט מלא. 

17:00

נמשכות הירידות החדות בוול סטריט. לפני זמן קצר פורסם כי מדד מנהלי הרכש (ISM) של התעשייה בארה"ב ירד לרמה של 49.1 נקודות במרץ, לעומת 50.1 נקודות בפברואר. הנתון היה טוב מציפיות הכלכלנים שציפו למדד ברמה של 44 נקודות. 

בקרב המניות הישראליות בולטות טבע , ורינט  ופייבר בירידות חדות. 

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח תוך ירידות חדות במדדי המניות, על רקע חששות המשקיעים מההשפעות השליליות של נגיף הקורונה והחרפת המשבר הכלכלי.

מניות הפיננסים, ביניהן סיטיגרופ , וולס פארגו  ובנק אוף אמריקה, בולטות בירידות חדות. גם בואינג  , טסלה ואובר רושמות ירידות חדות. 

15:20

הסקטור הפרטי בארה"ב נאלץ לחתוך 27,000 משרות בחודש שהסתיים ב-12 למרץ, עוד לפני החרפת התפשטות הקורונה בארה"ב, כך לפי סקר ה-ADP בשיתוף עם מודי'ס שפורסם כעת בארה"ב.

הסקר הבא צפוי להראות אחרת כשרק בשבוע האחרון הוגשו בארה"ב 3.3 מיליון תביעות אבטלה ראשוניות. בפברואר נרשמה תוספת משרות בגובה של 179,000, לפי הנתון המתוקן ולעומת האומדן הראשונה של 183,000.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מחריפים את הירידות בשעה זו. החוזים העתידיים על מדד דאו ג'ונס צונחים ב-3.7%, אלו על הנאסד"ק מאבדים 2.9%.

14:00

התחדשו הירידות החדות בשווקים לאחר סגירת הרבעון הראשון של 2020 שייזכר כרבעון הגרוע מעולם עבור ה-S&P 500 נוכח משבר הקורונה. בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק מאבדים כ-3% בהמשך לירידות שנרשמו אתמול.

באירופה מדד הדאקס הגרמני מאבד 3.7%, ומדד המניות בכל היבשת מאבדים גובה בצל נתוני ייצור מאכזבים, כצפוי לחודש מרץ נוכח משבר הקורונה.

בשעה זו מספר מקרי הקורונה בעולם הגיע ל-862,234 איש, כשבארה"ב מספר מקרי המוות חצה את ה-4,000.

סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס צופה כעת כי שיעור הצמיחה בסין ב-2020 יגיע ל-3.3% 'בלבד'. זאת לעומת תחזיות הממשל הסיני לצמיחה של 5%.

סעודיה הגבירה את קצב הפקת הנפט מעל ל-12 מיליון חביות ביום, כך לפי גורם שצוטט ברויטרס. במקביל, פוטין הבהיר כי אין לא כוונה לחזור לשולחן הדיונים עם הסעודים על אף מחיר השפל של הנפט מזה 28 שנה.

12:00

מדד הייצור IHS של מרקיט עבור כלכלת גוש האירו נפל בחודש מרץ ל-44.5 נקודות לעומת קריאה של 49.2 נקודות בפברואר. מדובר בקריאה הנמוכה מזה 92 חודשים אם כי לא מפתיעה נוכח משבר הקורונה.

באיטליה ירד מדד הייצור PMI ל-40.3 נקודות לעומת 48.7 נקודות בפברואר - הרמה הגרועה ביותר מאז חודש אפריל של 2009. גם בספרד נרשם נתון מאכזב, בהתאם לציפיות נוכח התפשטות של נגיף הקורונה. נזכיר כי קריאה מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים כ-3% בצל התפשטות הקורונה בעולם. 

מנייתה של מייסיס' תיזרק ממדד S&P 500 לאחר שצנחה בכ-70% מתחילת השנה ושוויה נחתך ל-1.5 מיליארד דולר.

באסיה מדד הניקיי היפני צנח ב-4.5%, שנחאי איבדה 0.6%, הבורסה בהונג קונג איבדה 2.2% ושנזן צנחה ב-4.5%.

10:01

המסחר בבורסות אירופה נפתח בטריטוריה האדומה בדומה לסנטימנט השלילי שנרשם בשעה זו בשוקי העולם. מדד הדאקס הגרמני מאבד 1.8% בפתיחה לאחר עליות אתמול, הקאק צונח ב-3.3%, הפוטסי הבריטי מאבד 3.65%, מילאנו וציריך מאבדות 2.4% מערכן. 

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק צונחים, וזאת בהמשך לירידות אתמול, כאשר מדד ה-S&P 500 סיכם את הרבעון הגרוע מעולם. באסיה מדד הניקיי היפני צולל ביותר מ-5% בצל נתון מאקרו מאכזב ולפיו סנטימנט היצרנים ביפן נפל לשפל של 8 שנים.

09:30

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים כ-3% בשעת בוקר מוקדמת זו, וזאת לאחר הירידות אתמול שנרשמו בניו יורק, כאשר ה-S&P 500 סגר את הרבעון הגרוע מעולם בצל משבר הקורונה.

07:30

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר בירידות בהמשך לירידות שנרשמו אמש בניו יורק. מדד הניקיי היפני מאבד 1.8%, מדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-0.9%, שנחאי מטפסת ב-0.3% בלבד, שנזן צונחת ב-2.5%, והבורסה בסינגפור יורדת ב-1.3%.

סנטימנט היצרנים ביפן נפל לשפל של 7 שנים וזאת בצל התפשטות נגיף הקורונה שפגעה בשרשרת האספקה העולמית והפילה את הביקושים בעולם, כך לפי סקר של הבנק המרכזי היפני. המדד המרכזי של היצרנים הגדולים ביפן נפל למינוס 8 נקודות, לעומת 0 בסקר הקודם שנערך בחודש דצמבר.

אמש בניו יורק המדדים המובילים איבדו גובה. הדאו ג'ונס צנח ב-1.8%, הנאסד"ק ירד ב-0.95%, ומדד S&P 500 איבד 1.6%. בשעת בוקר מוקדמת זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על המשך הירידות, ומאבדים כ-2%, בעוד מדד הפחד (VIX) נוסק ב-4.6%.

עוד כתבות

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

בעקבות מזג האוויר: נדחה שיגור האסטרונאוטים האמריקאים על גבי חללית SpaceX

18 דקות לפני השיגור הודיעה בקרת השיגור לשני האסטרונאוטים כי "בשל תנאי הבטיחות והעובדה שכמה פרמטרים בנוגע למזג האוויר אינם עומדים בהם, אנחנו נאלצים לבטל את השיגור" ● ניסיונות שיגור נוספים נקבעו מראש ל-30 במאי ול-31 במאי

רון פאינרו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אירועים חד פעמיים השנה ואשתקד סייעו למקס לעבור מהפסד לרווח רבעוני למרות הקורונה

חברת כרטיסי האשראי הרוויחה 47 מיליון שקל ברבעון הראשון ● 5.2% ממניות מקס הוקצו ליו"ר, למנכ"ל ולחברי הנהלה נוספים ● בשל משבר הקורונה שב"א רשמה הפסד נוסטרו שחתך את רווחיה

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

שי לי שפיגלמן / צילום: יח"צ

השר יזהר שי מינה את ראש מטה ישראל דיגיטלית שי-לי שפיגלמן למנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה

שפיגלמן, תושבת סביון ובעלת תואר שני במדיניות ציבורית מהרווארד שימשה מנהלת רגולציה, קשרי ממשל ואחריות חברתית במיקרוסופט ישראל, וכסגנית מנהל מחלקת האסטרטגיה בבנק הפועלים

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה תובעת את ויליפוד על העתקת אריזה של גבינת עמק

תנובה טוענת הן להפרת זכויות הקניין הרוחני שלה, בשל זהות האריזות, והן להטעיית הצרכן, כשהמוצר המשווק על ידי ויליפוד אינו גבינה מגורדת, אלא מוצר על בסיס חלב ושומן צמחי ● חברת המזון הגדולה בישראל מבקשת בתביעה צו מניעה ופיצוי כספי של 2.6 מיליון שקל

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

תם ונשלם: נפתרה המחלוקת סביב הטלפוניה הסיטונאית של בזק

משרד התקשורת קובע שהפתרון שבזק מציעה לטלפוניה הסיטונאית עומד בדרישות שקבע וכבר בקרוב החברה כבר לא תהיה בהפרה ● אחד האירועים הקשים ביותר שליוו את החברה בשנים האחרונות בא על סיומו

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

משרדי JFrog, אחת מחברות הפורטפוליו של אינסייט /  צילום: שלומי יוסף, פליקר

החברות שצלחו את המשבר של 2008 והתובנות שיסייעו לצלוח את המשבר הנוכחי

המשבר פוגע בתעשיית ההייטק? באינסייט האמריקאית, הקרן הכי דומיננטית בהייטק הישראלי, סבורים כי חברות התוכנה יתאוששו די מהר, ואף ירוויחו ממנו ● כדי שזה יקרה, הן צריכות לקצץ, להתמזג ולדעת לנצל הזדמנויות

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

מוצרי חלב, סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

מלחמות החלב: תנובה יוצאת במבצע חריג בהיקפו כדי להתחרות ראש בראש עם שטראוס

במסגרת המבצע תציע תנובה כי בכל רכישה של 8 מוצרי חלב מתוצרתה, יקבל הלקוח שני מוצרים חינם – הזולים מתוך העשרה ● המבצע שיתקיים בכל נקודות המכירה ברחבי הארץ יתקיים החל מ-1 ביוני ועד 19 לחודש

אבו מאזן / צילום: רנין סוואפטה, רויטרס

בכירים פלסטינים: ההודעה על ביטול ההסכמים עם ישראל - לא ניתוק מלא של הקשר

למרות הודעת אבו מאזן על ביטול ההסכמים עם ישראל, ברור לשני הצדדים שהפסקה מוחלטת של הקשרים היא פשוט לא אפשרית ● גורם ישראלי אומר כי בימים הקרובים יוחלט בישראל כיצד לנהוג, ולא מן הנמנע כי ייעשה שימוש בכלי הכלכלי להשבתו של התיאום הביטחוני

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהיה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם ● מאוחר יותר הובהר לחלק מהעובדים - הבכירים שביניהם - ששכרם לא יקוצץ