גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הומו ימני כאידיאל החדש? "מי שהפך את אמיר אוחנה לגיבור זו המציאות הישראלית"

יוצרי "המהפכה הגאה" לא ציפו לווליום שתשיג הסדרה ששודרה בכאן 11, ובעיקר לא לביקורת שחטפו דווקא מתוך הקהילה, שהאשימה אותם בשאיפה להטרו-נורמטיביות ואפילו גזענות ● כעת, עם מיליון וחצי צפיות בשלושת פרקי הסדרה, הם מתיישבים לשיחה עם "גלובס" ומנסים להסביר ● אוף דה רקורד

גל אוחובסקי ולירן עצמור / צילום: חנן אסור
גל אוחובסקי ולירן עצמור / צילום: חנן אסור

סוף חודש הגאווה הוא זמן טוב לסכם את אחד האירועים הבולטים השנה, לפחות מנקודת המבט של הקהילה - ומדובר בכלל אירוע טלוויזיוני. גל אוחובסקי ולירן עצמור, יוצרי ועורכי הסדרה "המהפכה הגאה" ששודרה לא מכבר בכאן 11, מודים שהם לא צפו את עוצמת הביקורת והווליום שתלווה את מה שהיה אמור להיות סוג של סיכום ביניים למסע שעברה הקהילה הגאה, ששעבר אוחובסקי באופן אישי. מסעות שהשתלבו זה בזה, וניסו לתת לצופה תמונת מצב ריאלית, אופטימית בלי להתנצל, של ההשיגים שקטפה הקהילה בעשרים השנה האחרונות. 

אלא שרבים בקהילה, ביניהם גם כאלו שהצטלמו אליה, לא ממש התחברו לפרקיה ובעיקר לפוזיציה שתפסה. הפרק שעסק בקבלתם ההולכת וגוברת והשתלבותם של הומואים בצה"ל קוטלג בפי חלקים בקהילה ככזה שמתעלם מחובתה של הקהילה שלא לשתף פעולה עם צבא שעוסק בדיכוי מיעוטים; החלק שעסק במהפכה ההומואית המזרחית, הואשם בהפוך על הפוך בגזענות, או לכל הפחות דעות קדומות. גם חלקים אחרים הוגדרו בפי אושיות רשת ורודות כמחניפים למיינסטרים. 

אוחובסקי ועצמור התארחו בפודקאסט "אוף דה רקורד" מבית "גלובס" עם האנשים שעושים את התקשורת בישראל.
עקבו אחרינו בספוטיפיי, אפל פודקאסטס , בגוגל פודקאסטס או באפליקציית הפודקאסטים האהובה עליכם

מתוך הסדרה "המהפכה הגאה" / צילום: צילום מסך

בשיחה בפודקאסט "אוף דה רקורד", אוחובסקי ועצמור מנסים לתת תשובות לביקורת, טוענים שדוקו לא חייב להיות כבד ונוגה, ונותנים הצצה ליצירות ההמשך שהם מכינים. בנוסף, הם מסבירים למה נעדר מהסדרה ההקשר הבינלאומי, מסבירים למה כבר אין שום עניין להוציא מהארון או לדבר על זמרות וזמרים שעדיין בארון והאם המהפכה הושלמה. 

הביקורת הקשה ביותר כלפי הסדרה נגעה באופן בו אתם תופסים את המודל ההומואי הרצוי - והוא של "הומו הנורמלי", שרוצה להקים משפחה, עדיף עם ילדים, ושמתקבל לישראליות דרך הצלחה והשתלבות בצבא. חייב להודות שזו תפיסה די מדכאת. 
אוחובסקי: "מטרת הסדרה היתה לבדוק את הדבר שאני מאמין בו וזה שהייתה כאן מהפכה עצומה. אני בתור הילד שגדל בחדרה בשנות ה-60, במקום שבו לא הייתה את המילה הומו כקללה כי לא הייתה בכלל כשום דבר אחר. גדלתי בעולם שבו לא היה כלום. היה פה דימוי קטן ושם דימוי קטן. והגענו היום לשלב הזה שבו בשנת 2020 5% מחברי הכנסת הם גאים, יש שני שרים בממשלה, יושבת טרנסג'נדרית בוועדת ההשמה של משרד הבריאות. הגיוס של רומי אברג'ל זה הישג. ובעיניי קרה פה דבר מאוד גדול שכדאי לשים אליו לב. עכשיו, אני לא חושב שזה הושלם, אני לא חושב שזה נגמר, אבל מותר לעצור פעם בזמן ולהגיד וואו עשינו פה משהו משהו מאוד מאוד גדול. אני גם מבין שאם אתה בן 30, וכשהיית בן 5 דנה אינטרנשיונל זכתה באירוויזיון וכשהיית בן 10 כבר היה בתל אביב מצעד של 100 אלף איש אז הכל נראה לך בקלי קלות. אבל אם אתה מקשיב לצדי צרפתי או לעוזי אבן אתה שומע דברים אחרים.

"בכלל, המילה הטרו-נורמטיביות היא מילה פסולה בעיניי. אין שום דבר בסדרה הזאת שאומר שאתה צריך להיות 'כמו'. מה רוצים רוב בני האדם? זוגיות, משפחה והמשכיות. זה הכל".

אבל זה בדיוק העניין. למה הומואים צריכים לשתף פעולה עם הקודים האלו. למה לא להציע אלטרנטיבה, או לפחות לתת לה ביטוי.
עצמור: "נקודת המבט של גל ביצירה הזאת היא זו שמובילה, אבל ברור שהיה דיאלוג ובאנו מפוזיציות שונות. בנקודה הזו לדוגמה, אני חולק עליו".

אוחובסקי: אני רוצה לשאול אותך דוד, זה ריב שניהלנו בשנות ה-90 עם יורם ברונובסקי בהארץ: אם עדיף הומואים הולכים יד ביד ברמת אביב נועלים סניקרס או עדיף הומו שגר עם אמא שלו ורץ בלילה לשירותים ציבוריים. הדיון הזה התקיים. אבל מאז הקהילה מאוד גדלה. אז אולי יש בתוכה אחוז קטן שהוא אחר, שונה, לא רוצה להיות בזוגיות וכיוצ'. אבל רוב בני האדם, במיוחד מחוץ לתל אביב, רוצים. הרצון הזה בזוגיות והמשכיות הוא לא הטרו-נורמטיבי. הוא טבע האדם".

הטענה היא אחרת. זו לא חוכמה לשכנע את הציבור הרחב לאהוב אותנו אם אנחנו כמוהו. החוכמה היא לקבל אותנו כמו שאנחנו. אם נעשה משפחה, נביא ילדים, נתגייס לצבא, נהיה קרביים ונעשה את הכל אותו דבר - מה יש לקבל פה. זאת בעצם גם הטענה כלפי שר המשפטים אוחנה ומה שהוא מייצג - ואתם הפכתם אותו לגיבור.
"אם תעשה צ'ק ליסט של הקולות בסדרה תגלה שיש שם רוב מוחלט של שמאלנים ומיעוט מזערי שהם ימניים. ומה אני רוצה להגיד בזה? שמי שהפך את אמיר אוחנה לגיבור זו המציאות הישראלית. וזה עוד דבר שתמיד מעצבן בסרטים דוקומנטריים. מייצרים מראה לתוך המציאות, ואז כועסים על היוצרים למה כיבסו את הכביסה הזאת בחוץ. כשאנחנו צילמנו את אוחנה בפריימריז הוא עוד לא חלם להיות שר בכיר. מאז הוא רק הלך וגדל והתעצם". 

גל אוחובסקי

בן 62, עיתונאי, מנחה, יוצר קולנוע ישראלי , מכהן כנשיא "איגי" - ארגון נוער גאה ● לאחרונה נבחר סרטו "יוסי וג'אגר" לאחד מעשרת סרטי הלהט"ב הטובים בכל הזמנים

לירן עצמור

בן 48, יוצר דוקו, במאי ופעיל בענף, לשעבר אחראי פיתוח בערוץ 8 של HOT ● ניהל פסטיבלי סטודנטים והפיק גם את הסרט המוערך "פרינסס שואו"

עוד כתבות

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

מגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לבין השר חיים כץ

בקשה מבג"ץ: לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר בשלוש העתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת להעניק לכץ חסינות מפני העמדה לדין ● בהודעת המדינה נכתב כי מתקיימים "מגעים מאומצים אשר עשויים לייתר את הצורך בהכרעת בית המשפט הנכבד בעתירות"

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

חילופי המכתבים בין אל על לרוזנברג הגיעו לאיום בתביעת דיבה

במכתב חריף מבאי כוחו של אלי רוזנברג, המתכוון לרכוש את אל על, מציינים כי "לא לאורך זמן רוזנברג ימשיך להבליג נוכח הניסיונות להוציא דיבתו רעה והוא מתכוון לבוא חשבון עם כל מי שמעורב באופן אישי"

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

המועמד של טראמפ לשגריר בברלין מעורר סערה: "זילות השואה"

ביקורת חריפה נגד כוונתו של טראמפ למנות את דגלס מקגרגור לשגריר בברלין ● מקגרגור אמר ב-2018 כי "יש סוג של מנטליות חולנית, שטוענת שדור אחרי דור צריך לכפר על מה שקרה במהלך 13 שנים של היסטוריה גרמנית" ● בפנייה לפומפאו כתבה הליגה נגד השמצה כי מקגרגור "לא יוכל לתפקד מהתחלה כשליח אפקטיבי"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מודה: משבר הקורונה חמור יותר מתרחישי הקיצון שאליהם נערכנו

בדוח היציבות הפיננסית למחצית הראשונה של השנה מזהיר הבנק כי רמת הסיכון ליציבות המשק כתוצאה ממשבר הקורונה בינונית עד גבוהה. הפעילות הכלכלית, שוק האשראי ומחירי הנכסים חשופים במיוחד לפגיעה ובשוק ההון היקף החוב הקונצרני שעשוי לעמוד בסיכון מגיע ל-50 מיליארד שקל

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הבורסה דווקא נהנית ממשבר הקורונה: הרווח זינק ברבעון השני פי 4 לכ-12 מיליון שקל

בצל הגידול במסחר, הכנסות הבורסה תפחו בשיעור חד הן ברבעון השני השנה והן במחצית ● המנכ"ל איתי בן זאב מדבר על "כניסה משמעותית של הציבור הרחב", והחברה נסחרת ברמות שיא של כ-.1.7 מיליארד שקל

פרנסס אלן, חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג / צילום: By Rama - Own work, wikemedia

חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג פרנסס אלן מתה בגיל 88

אלן מתה בבית אבות בעקבות מחלת האלצהיימר ● היא הייתה האשה הראשונה שזכתה בפרס טיורינג ב-2006

מפגינה בביירות מחזיקה בדגל לבנון מול כוחות הביטחון  / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

ההפגנות הסוערות בלבנון יתקשו ליצור סדר יום חדש

המעמד הבינוני יתקשה לשנות את יחסי הכוחות במדינה או לפגוע בחיזבאללה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

נתניהו למנדלבליט: "אפסות הפעולה שלך היא התרה שערורייתית של דמנו"

ראש הממשלה שלח ליועץ המשפטי לממשלה מכתב חריף שבו הוא מאשים אותו כי אינו נוקט בפעולה לנוכח האיומים על חייו וחיי משפחתו ● "אני רוצה לקוות שבניגוד לכל תשובותיך הקודמות, הפעם תתקבל ממך תגובה הולמת"

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

זינוק של 215% במניה מהשפל במרץ: ראדא עקפה את התחזיות ברבעון השני ומעלה את התחזית השנתית

החברה הביטחונית הציגה במחצית הראשונה EBITDA מתואם בגובה 2.6 מיליון דולר לעומת נתון שלילי בתקופה במקבילה ● זינוק של כ-75% בהכנסות ברבעון השני ובמחצית

אודי אדירי   / צילום: שלומי יוסף

משרד האנרגיה עוצר הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות

שר האנרגיה מבטל הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות שתוכננו לקום ברחבי ישראל ● ההחלטה מתקבלת לאחר מאבק של ארגוני הסביבה והמשרד להגנ"ס ● שטייניץ: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות"

ה"לבניות" המפורסמות של בזן במפרץ חיפה / צילום: איחוד הצלה

דיויד פדרמן מתקשה: פטרוכימיים מבקשת לדחות תשלום של כ-24 מיליון שקל

לחברה, המחזיקה במניות בזן, חוב אג"ח של יותר מ-1 מיליארד שקל, הנסחר בתשואות "זבל" בטווח של 67%-140%

מימין: דורית סלינגר וידידיה שטרן. מתמודדים על אותה משבצת / צילום: שלומי יוסף, תמר מצפי

"בלי ניסיון והשכלה משפטית": הקרב על דירקטוריון בנק לאומי מתחמם

הקרב על תפקיד הדירקטור החיצוני בלאומי מגיע לשיאו, ובקרוב בעלי המניות יבחרו בין ידידיה שטרן לדורית סלינגר ● שטרן, שכיהן בתפקיד בעבר, פתח בקמפיין לקראת האסיפה הכללית בחודש הבא

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

אמור לי מי השופט ואומר לך מה הפסיקה: בג"ץ הפך למשכן הכנסת המהותי

בלי נימוקים משפטיים ועם הרבה דעה פוליטית, הפסיקה נגד הריסת בית המחבל השבוע היא דוגמה לכך שבית המשפט הפך לזירה פוליטית לכל דבר

מפגינים נגד אובר וליפט. "תפסיקו להתעלל בעובדים ובערים"  / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

מכה לכלכלת החלטורה: אובר וליפט מחויבות להגדיר את נהגיהן כשכירים

החלטת בית המשפט הגבוה של קליפורניה מגיעה לאחר שהמדינה האשימה את חברות שירותי הזמנת הנסיעות בשלילת זכויות עובדים כמו שכר מינימום, שעות נוספות, ימי מחלה וביטוח אבטלה והיא תקפה רק במדינת קליפורניה

החנות היוקרתית של לורד אנד טיילור בשדרה החמישית בניו יורק נסגרה ב־2019  / צילום: Kathy Willens, Associated Press

האם ניתן עוד להציל את חנויות הכלבו האמריקאיות

לפני מספר שנים הן נחשבו לחדשניות ולסמל של קידמה, אך כיום הן נסגרות אחת אחרי השנייה ● הרשת האחרונה שנכנסה בשבוע שעבר למצעד פושטי הרגל היא "לורד אנד טיילור" שהחלה את דרכה לפני 184 שנים ● האם נגזר סופן או שניתן עדיין להציל אותן?

ירדן אברבנל  / צילום: Q elite

מנכ"לית חדשה מונתה לתוכנית ההאצה לסטארט-אפים של עמותת בוגרי 8200

ירדן אברבנאל תחליף את מור חן בתפקיד ● וגם: עופר ברנדט מונה לתפקיד האקטואר הראשי ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ● השיחה

בנק ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לא מבוגר ולא אחראי": מי צודק בקרב המהלומות בין האוצר ובנק ישראל? בדקנו

גורמים באוצר מתחו ביקורת חריפה על נתון המופיע בדוח היציבות הפיננסית של בנק ישראל, שקבע שחבילת הסיוע של הממשלה היא מהנמוכות במערב: "הופתענו מחוסר המקצועיות" ● על-פניו נראה כי הנתון שפורסם בדוח אכן אינו מעודכן, אך ייתכן כי ההתקפה החריפה מעידה על יחסים עכורים

מובטלים בקנטקי ממתינים לתורם בלשכת התעסוקה, ביוני / צילום: Bryan Woolston, רויטרס

הממשל האמריקאי הוציא 250 מיליארד דולר על דמי אבטלה מיוחדים באפריל-יולי

עובדים שפוטרו לצמיתות, הוצאו לחל"ת או שספגו קיצוצי שעות עבודה יכלו לפנות לקבלת ההטבה הפדרלית של 600 דולר בשבוע בנוסף לדמי האבטלה הרגילים מהמדינות שלהם ● בסוף יולי פג תוקף חוק המענק ● בשבת חתם טראמפ על צו חדש של מענקים בגובה 300 דולר בשבוע

airbnb / צילום: Shutterstock

למרות השנה הקשה: Airbnb עושה צעד בדרך להנפקה בבורסה

החברה עומדת להגיש תשקיף חסוי לקראת ההנפקה, כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" ● החברה, שהודיעה באחרונה על פיטורי רבע מעובדיה, גייסה במהלך משבר הקורונה לפי שווי של 18 מיליארד דולר, נמוך משמעותית משוויה בעבר

מייסדי החברה, עמית ברקת ושגיא גידלי / צילום: דני כתרי

אינסייט פרטנרס הובילה השקעה בפרימטר 81 הישראלית לפי שווי של 160 מיליון דולר

החברה הישראלית, שמפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות, גייסה 40 מיליון דולר ● פרימטר 81 מתכוונת לפתוח סניף בלוס אנג'לס ולגייס כ-25 עובדים חדשים, מתוכם 15 בישראל