גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הישג לפלאפון: הכריזה על הקמת רשת דור 5 עם שירות מסחרי מיידי

החברה חשפה כי היא כבר הקימה מאות אתרים תומכים והיא מוכנה לצאת עם שירות מסחרי ברגע שתקבל תדרים • כיצד המהלך ישפיע על המתחרות שלה ועל הצרכנים?

מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף
מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף

חברת פלאפון הכריזה על השקת רשת דור חמישי מסחרית. הרשת תיקרא "פלאפון פלוס" והיא תיכנס לפעולה ברגע שהחברה תקבל את התדרים המתאימים. במקביל נפתח מכרז התדרים הגדול לתדרי דור חמישי, כשפלאפון למעשה בנתה רשת של מאות אתרים בחודשים האחרונים שתהפוך כאמור למסחרית ברגע שיוקצו התדרים.

כרגע מדובר בשיפור משמעותי ברשת הרדיו, אך פלאפון שדרגה את ליבת הרשת הקיימת כך שתוכל לספק שירותים מסחריים, כולל שירות ללקוחות עסקיים גדולים (network slicing - שירות שבמסגרתו החברה יכולה להציע ללקוח עסקי גדול קיבולת גדולה ברשת לניהולו העצמי).

כפי שנחשף ב"גלובס", פלאפון רכשה 250 אתרי דור חמישי מאריקסון ובחודשים האחרונים הטמיעה אותם ברחבי הארץ. בכך עמדה החברה בתנאים לקבלת מענק גבוה בסך 80 מיליון שקל ממשרד התקשורת, ונראה כי הקדמת הפריסה אף קשורה לכך.

גם המתחרות לא יגבו פרמיה?

התוכניות ב"פלאפון פלוס" יכללו חבילת גיימינג הכוללת קו סלולרי, GB200 וגלישה חופשית באפליקציות Gaming נבחרות ב-49.9 שקל לחודש. תוכנית נוספת תהיה "פלאפון פלוס מקס", הכוללת קו סלולרי ונפח גלישה ענק של GB500 ב-59.9 שקל לחודש, וחבילה הכוללת את סטינג טי וי, הכוללת קו סלולרי, GB200 ואת חבילת הסדרות של שירות הטלוויזיה STINGTV by yes ב־69.9 שקל לחודש.

מבחינת לקוחות פלאפון מדובר בבשורה, שכן לקוח שיש בידו מכשיר תומך, יוכל, במידה שהוא באזור הפריסה, ליהנות מביצועים מאוד מהירים בגלישה הסלולרית. אמנם מדובר רק ב־250 אתרים בשלב ראשון, אבל בניית רשת נעשית תמיד באופן מדורג ומתפרסת על פני מספר שנים, כך שלא כל הלקוחות יוכלו ליהנות כעת כאמור מהביצועים המהירים של הרשת החדשה.

בהיבט התחרות, סביר להניח שמתחרותיה של פלאפון יאיצו השקעותיהן כדי לא להראות שהן מדדות מאחור. ניתן לצפות שכבר בקרוב נראה הכרזות דומות על פריסה כזו או אחרת ועל שירותים חדשים.

יחד עם זאת, עבור פלאפון מדובר בהישג על רקע העובדה שהיא לא הסתפקה בהצהרות אלא השלימה פריסה פיזית של אתרים חדשים ויצאה עם שירות מקצה לקצה.
המתחרות של פלאפון, כולן מקדמות את הקמת הרשת, מי בקצב יותר מהיר ומי פחות. פרטנר והוט מובייל כבר שדרגו את ליבת הרשת והן מקיימות במקביל ניסויים בעשרות אתרים ברחבי הארץ, וסלקום גולן ואקספון החולקות רשת, החלו לאחרונה גם כן לערוך ניסויים במספר קטן יחסית של אתרים.

כמו כן, לאחר שפלאפון הכריזה שהיא לא גובה פרמיה על שירות דור חמישי, נראה שיהיה קשה למתחרותיה לגבות פרמיה. מה שאומר שהשוק הסלולרי דורש מהמפעילים הרבה השקעות, אך בצד ההכנסות אין עדיין מודל עסקי שמחזיר את ההשקעה הזו. לכן הרבה תלוי בשירותים החדשים שיושקו בעקבות יכולות הדור החמישי.

השאלה החשובה: זמן התגובה ברשת

פלאפון הדגימה מהירות גלישה של 1 ג’יגה במכשיר סלולר. מדובר במהירות פנומנלית אך לא אפקטיבית, ואולם קצבים של מאות מגה למכשיר הם תרחיש מאוד ריאלי. אולם, הדבר המהותי לא פחות ושעדיין נמצא בבדיקה, זה השיהוי הנמוך, כלומר זמן התגובה ברשת.

השיהוי הנמוך הוא בעצם הדבר החשוב ביותר מלבד המהירות, כיוון שהוא זה שיאפשר שירותי רפואה מרחוק, תחבורה אוטונומית וכו’. פלאפון הדגימה שירות של נהיגה מרחוק ברשת דור חמש באתר ניסויים בראש העין. ללא שיהוי נמוך, אין היתכנות לשירות כזה. בנוסף החברה הדגימה שירות שמאפשר בדיקות אולטראסאונד מרחוק. שירותים אלה ואחרים כבר זמינים.

בינתיים החל שלב התמחור הדינמי על ידי ועדת מכרז התדרים, במעמד שר התקשורת חה"כ יועז הנדל ומנכ"לית המשרד לירן אבישר בן-חורין, יו"ר ועדת המכרזים. הנדל אמר כי "המכרז הוא אבן דרך ראשונה למסע של מדינת ישראל אל עבר עידן הדור החמישי. מדובר במהפכה של פעם בשנות דור, שצפויה להביא לצמיחה כלכלית עצומה, לצמצם את הפער ביחס למדינות אחרות ולמצב את ישראל בשורה הראשונה של מדינות העולם ב-IOT והדיגיטל".

ממשרד התקשורת נמסר כי הוא מקדם בשנתיים האחרונות את כניסת טכנולוגית דור 5, אשר תוביל את מדינת ישראל לחזית הטכנולוגיה העולמית לצד המדינות המתקדמות בעולם: "במשבר הנוכחי נוכחנו לדעת כי תשתיות התקשורת הן משק חיוני ועל כן המשרד פועל ביתר שאת לקידום פיתוח תשתית התקשורת במדינת ישראל. התיחור הוא שיאה של עבודת ועדת מכרזים בשלוש שנים האחרונות.

"הוועדה קבעה יעדים לשדרוג ושיפור תשתיות הסלולר במדינת ישראל, תוך חשיבה עמוקה ותהליכית ורצון עמוק למקסם את ההשקעה בתשתיות תקשורת סלולריות ולכן תשלומי דמי הרישיון נקבעו לספטמבר 2022 והמכרז כולל מודל תמרוץ חסר תקדים המוערך בכחצי מיליארד שקל".

מנכ"ל פלאפון רן גוראון אמר כי יש לפלאפון יתרון בכך שהיא לבד ברשת ולא צריכה את הסכמת השותפים להשקעות. מנגד זהו כמובן חיסרון, שכן פלאפון נושאת בהשקעות לבדה. לא נראה שפלאפון מצטערת על כך היום לנוכח הצעד שעשתה. 

עוד כתבות

עו”ד אמיר עסלי / צילום: איל יצהר

מגמת "ההצעה הלא אחידה" בהנפקות - פה כדי להישאר

ההצעה הלא אחידה מספקת וודאות גבוהה יותר, הן לחברה ביחס להצלחת ההנפקה והן למשקיעים המוסדיים ● הנפקות ראשוניות בהצעה לא אחידה יכולות לתרום לשוק משוכלל יותר, פעיל יותר ובריא יותר

תא"ל יורם לרדו / צילום: דובר צה"ל

תא"ל יורם לרדו יעמוד בראש רשות החירום הלאומית

תא"ל לרדו זכה במכרז לאחר שלפני כשנה פרש תא"ל זאב צוק רם מהתפקיד, על רקע חילוקי דעות בנוגע לפיזור סמכויות הרשות ● הרשות הייתה אמורה להיות הגוף שמתמודד עם משבר הקורונה, אך בשנים האחרונות תקציבה קוצץ בצורה משמעותית וכך גם כוח האדם שלה

אירית יניב ואמיר בלאט / צילום:  יחצ

הפניקס תהיה משקיעת העוגן בהנפקה של שותפות הביומד אלמדה

אלמדה, שתצא להנפקה בסוף השבוע הבא, נוסדה על ידי ד"ר אירית יניב ואמיר בלאט שותפים בקרן אקסלמד ועל ידי צחי סולטן מדיסקונט קפיטל חיתום

מקררי חלב בסופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לקראת החמרת הסגר: נמשך המחסור בחלב ברשתות המזון

גורמים בענף החלב מסבירים כי המחלבות מתקשות לספק סחורה על רקע גל החום של השבוע שעבר, הביקושים המוגברים לקראת החג והידוק הסגר ● המחסור הוא בעיקר בחלב של שטראוס וטרה

אבי פרידמן / צילום: יח"צ

מנכ"ל יונייטד בישראל אבי פרידמן פורש אחרי 21 שנה

ב-1 באוקטובר יועברו מושכות ניהול השלוחה הישראלית של החברה ליעל ברזילי, מנהלת המכירות האיזורית ● פרידמן יוסיף לשמש כיועץ לחברה

לילה חאלד / צילום: רויטרס

בתוך יממה: זום, פייסבוק ויוטיוב סירבו לשדר הרצאה של ליילה ח'אלד

שלוש ענקיות האינטרנט סירבו לשדר הרצאה של ח'אלד שהתקיימה באוניברסיטת סן פרנסיסקו ● ח'אלד הייתה פעילה בארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין"  והשתתפה בחטיפות מטוסים בשנים 1969-1970

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

מכונת רכישות: נובולוג מוסיפה את סאלוס לסל מוצריה בתחום הרפואה תמורת כ-9 מיליון שקל

קבוצת שירותי הבריאות והלוגיסטיקה רוכשת 51% מהחברה, המפעילה מערך מומחים לשירותי רפואה מותאמת אישית ● נובולוג נסחרת לפי שווי של 1.3 מיליארד שקל לאחר זינוק שנתי של 85% במניה

מל״ט של חברת בלובירד ( BlueBird Aero Systems)  / צילום: תעשיה אוירית

התעשייה האווירית רכשה 50% מחברת מל"טים קטנים ששווייה מוערך ב-100 מיליון שקל

בלובירד מפתחת ומוכרת את המל"טים לשירותי הביטחון הישראלים ולמדינות זרות ● פי הודעת החברה, התעשייה האווירית זיהתה פוטנציאל בשוק המל"טים הקטנים, בעולם הצבאי והאזרחי, ורוצה להגדיל משמעותית את פעילותה בתחום

עו“ד קרין מאיר רובינשטיין, נשיאה ומנכ“לית האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות / צילום: סיון פרג'

האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות: החריגו חברות הייטק מסוימות מהסגר

עו"ד קרין מאיר רובינשטיין, נשיאה ומנכ"לית האיגוד , כתבה לראש הממשלה כי חברות הייטק וביומד בעלות מתקנים ייחודיים צריכות להיות מוכרות כמפעל חיוני: "התעשיות המתקדמות הן קטר הצמיחה של ישראל"

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הקטטה שאינה נגמרת: כנפי נשרים של אלי רוזנברג בהאשמות לדירקטוריון אל על

אחרי שבאל על טענו כי אלי רוזנברג הוא בסך הכל איש קש של אביו, קני רוזנברג שהוא עצמו תושב חוץ, היום מגיעה התשובה של כנפי נשרים, החברה של אלי רוזנברג: "נראה כי קבוצת בורוביץ' עושה שימוש שלא כדין בשמה של אל על למטרותיה שלה שאינן עולות בקנה אחד עם מטרות אל על"

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ענף הבנייה יוחרג מהסגר, אך עדיין לא ברור אם הפועלים הפלסטינים יורשו להיכנס לארץ

ממשלת ישראל קיבלה החלטה בשעה האחרונה לפיה ענף הבנייה יוחרג ולמרות הסגר הכללי יוכל לפעול כרגיל ● ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "הפועלים הפלסטינים הם חוליית מפתח בהתקדמות בעבודה. אם לא נביא אותם האתרים יעצרו"

אינסטגרם / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

צ'קפוינט: נסגרה חולשת אבטחה חמורה שהתגלתה באינסטגרם

חברת אבטחת הסייבר הישראלית הודיעה כי חולשת אבטחה חמורה שהיתה עלולה לאפשר השתלטות על מכשיר הסמארטפון ● פייסבוק: "הדו"ח של צ'קפוינט מפריז בתיאור התקלה שתוארה בפנינו. הבעיה נפתרה"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

"פרי פלייס" ברחובות,היום. אחד מהפרויקטים להם הלוותה אקספו מיליוני שקלים / צילום: בר אל, גלובס

הולכים ומסתבכים: החשיפה של קרן אקספו לקבוצת פרי - כ-200 מיליון שקל

מהמסמכים שהגישה לבימ"ש קרן האשראי בניהולם של אנשי שוק ההון אבי דויטש ושמעון הייבלום עולה כי החשיפה שלהם לקריסה של פרי נדל"ן גבוהה בעשרות מיליוני שקלים מהמספרים שהוצגו עד כה • ברקע עולות טענות הדדיות בין אנשי הקרן לנאמני החברה

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

עשרות ישראלים מתים מדי יום, וממשלת "האחדות הלאומית" מתעסקת במגזריות

ההתמקדות של רה"מ בנימין נתניהו בהפגנות הייתה מלאכת הסטת דיון אחרי ישיבות הקבינט וישיבות הממשלה ● כעת כולם מאשימים אותו בכך שבניגוד לעמדת הפרויקטור, משרד האוצר ונגיד בנק ישראל הוא גרר את המשק הישראלי לסגר כולל, רק כדי לדכא את המחאה

המלחמה בקורונה / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

אף אחד לא יילחם בשבילנו את המלחמה הזאת

יש דבר אחד שאנחנו יכולים לעשות כפרטים, כקבוצות, כקהילות: לקחת אחריות על עצמנו. לקחת אחריות על מי שמסביבנו ועל גורלנו ● עברנו מלחמות ועברנו משברים, התגברנו על אינפלציה ואינתיפאדה, עשינו שלום, הבראנו את הכלכלה ואנחנו מסוגלים להתמודד גם עם מגפה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הירידות בבורסה בת"א התמתנו בסיום; אורמת קפצה ב-5.7%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל ● ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון, קומפיוג'ן, גזית גלוב, אפריקה מגורים ואבוג'ן ● בסיכום שבועי רשם מדד ת"א 35 ירידה של כ-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-24.2%

פרופ’ יורם לס / צילום: איל יצהר, גלובס

השפעת עדיין מחכה: פרופ' לס מודה ששגה ומתנצל בפני אלן דרשוביץ

הפרופ' הפרובוקטיבי יורם לס חזר בו מטענותיו החמורות נגד פרופ' אלן דרשוביץ' ● "הדברים התבססו על טעות שלי, צר לי מאוד אם נגרמה לו עוגמת נפש"

 

 

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

דב קוטלר ומשה לארי משווים שכר: 3.3 מיליון שקל בשנה

התמורה השנתית ליו"ר החדש של בנק הפועלים, ראובן קרופיק - 2.4 מיליון שקל

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ לא מתחייב להעברת השלטון בצורה שקטה אם יפסיד בבחירות

נשיא ארה"ב מעריך שהתוצאה תהיה נתונה להכרעת בית המשפט העליון, ולכן הוא רוצה למלא במהירות את המושב שפינתה במותה השופטת רות ביידר גינסברג