גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יו"ר ההסתדרות הכריז על פתיחת פורום העצמאים בהסתדרות

הפורום אמור לתקן עוולות היסטוריות עבור העצמאים, ובין היתר לסייע במאבק להעניק רשת ביטחון סוציאלי לכלל העצמאים בישראל ● הדבר הראשון שמתכוון הפורום לקדם היא חקיקת רשת ביטחון לעצמאים בימי משבר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

שינוי היסטורי עבור העצמאים? יו"ר ההסתדרות הכריז על פתיחת פורום העצמאים בהסתדרות, שאמור לתת כח משמעותי למאבקיהם מול המדינה.

כחצי שנה לאחר שנחשפה כוונתו להקים מסגרת שתפעל למען העצמאים, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד השיק היום באופן רשמי את פורום העצמאים בהסתדרות. הפורום אמור לתקן עוולות היסטוריות עבור העצמאים, ובין היתר לסייע במאבק להעניק רשת ביטחון סוציאלי לכלל העצמאים בישראל. הדבר הראשון שמתכוון הפורום לקדם היא חקיקת רשת ביטחון לעצמאים בימי משבר. הכוונה היא לקידום חקיקה חוק שיכלול דמי אבטלה לעצמאים בשעת מלחמה או מגפה, בדומה לרשת הביטחון הקיימת לשכירים במדינה, אך בשלב הראשון לא מדובר ברשת ביטחון מלאה גם לימי שגרה. בהמשך מתכוונים לבחון בפורום מנגנונים נכונים שיכללו פתרונות לטובת עצמאים שנפלו או נכשלו בימי שגרה.

בראש פורום העצמאים בהסתדרות, יעמוד מפיק אירועי התרבות ואיש העסקים רמי בז'ה. עם מייסדי הפורום נמנים גם גיל חובב, דדי סויסה, דורון (קופי) עציוני, אלי לוי, משה דץ, מודי פרי, שבתאי מיכאל, ומיקי דה פז.

כוונתו של בר-דוד להקים מסגרת מסוג זה, תחת כנפי ההסתדרות, נחשפה לראשונה במהלך חודש מארס כאשר הודיע כי ההסתדרות לא תעמוד מנגד מול מצוקתם הגוברת של העצמאים. במהלך החודשים שחלפו מאז, יו"ר ההסתדרות מתח ביקורת על חוסר השוויון ביחסה של המדינה לציבור זה, בייחוד מאז פרוץ משבר הקורונה.

במקביל, קם קול זעקה רם מקרב כל ארגוני העצמאים על היחס למגזר העסקים בתקופה זו, נערכו הפגנות ומיצגי מחאה ונוהלו משאים ומתנים עם הממשלה. לאורך כל התקופה קראו כל ראשי ארגוני העצמאים לממשלה לפעול להגנת זכויות העצמאים, תוך הסדרת פיצוי הולם בגין פגיעה בהיקף הפעילות העסקית ויצירת מנגנון דמי אבטלה על פי אותם כללים שמעגנים את הזכות לשכירים, ובר דוד הצטרף לקריאות אלה.

בחודשים האחרונים קיים יו"ר ההסתדרות פגישות עם נציגי העצמאים ועם ראשי ארגונים שפועלים למען ציבור זה, כדי לשמוע על הקשיים, על הצרכים ועל ההזדמנויות לשיתופי פעולה עתידיים. בתוך כך, יו"ר ההסתדרות הקצה סכום ראשוני בסך מיליון שקל לטובת הקמתה של קרן סיוע לעצמאים שהחלה לפעול לפני כשבועיים. מאז שנפתחה הקרן, ההסתדרות חילקה אלפי סלי מזון לעצמאים ומשפחותיהם שנקלעו למצוקה.

באמנת ההקמה של פורום העצמאים, שעליה חתמו הבוקר מייסדי המיזם, נכתב כי ההסתדרות רואה בביטחון הסוציאלי זכות יסוד בסיסית לכלל העובדים בישראל, עצמאים ושכירים כאחד. לאור זאת, ההסתדרות תחתור ליישם את עקרון השוויון והצדק למען כולם.

בפורום הושק היום באירוע מצומצם שהתקיים באולם בית נבחרי ההסתדרות בתל-אביב, בו נכחו דמויות בולטות מהמגזר העסקי וממאבק העצמאים.

בין הנוכחים בטקס: נשיאת לשכת רואי החשבון בישראל, רו"ח איריס שטרק, ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד אבי חימי, נשיא לשכת השמאים, חיים מסילתי, יו"ר התאחדות בעלי האולמות, נועם לוי, יו"ר ארגון השחקנים שח"ם, אסתי זקהיים, יו"ר ארגון מעצבי הפנים, עינת צור קיבק, מנכ"ל הארגון הארצי של חברות השמירה והניקיון, פיני שיף, יו"ר ארגון המטפלים בישראל, נועם עזרה, מנכ"לית ארגון סוכני הנסיעות, טלי לאופר, מנכ"לית איגוד האמרגנים, ענבל ג'וריני פרץ, מ"מ יו"ר התאחדות קבלני מיזוג האוויר, משה ואלי ונוספים.

"אנו מביאים אליו את העוצמה של ההסתדרות שנבנתה במשך 100 שנים"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, אמר בנאומו: "היום אנחנו משיקים את פורום העצמאים ואנו מביאים אליו את העוצמה של ההסתדרות שנבנתה במשך 100 שנים. בשבילכם, בשביל עם ישראל, כדי שנעבור את המשבר הזה יחד, מאוחדים כעם ולא כשבטים בודדים שרבים אחד עם השני. אנחנו באים בטוב".

הפורום, כפי שהבהיר יו"ר ההסתדרות, לא נועד להחליף את מקומו של אף ארגון אחר שפועל כיום למען העצמאים אלא לייצר שיתוף פעולה רחב. "המטרה שלנו היא לרתום את עוצמתה של ההסתדרות כגורם מוביל במשק, כדי להביא את מצוקתם של ציבור העצמאים והפרילנסרים לשולחנם של מקבלי ההחלטות והממשלה", הדגיש בר-דוד במעמד האירוע. "נכנסו אל המשבר הזה ביחד ואני רוצה שנצא ממנו ביחד. אי אפשר להפריד את עולם השכירים מעולם העצמאים, זה עולם אחד ששזור וסרוג אחד בתוך השני".

עוד בדבריו, מתח בר-דוד ביקורת על המדיניות שהפקירה את העצמאים: "נעשו פה הרבה טעויות. מה היה קורה אם ב-10 במארס היו נותנים אבטלה גם לעצמאים? במקום זה התחכמו, שלחו לקופות ולהלוואות שלא שוחררו. אין פה את הרוח המחבקת ואין פה חשיבה לעומק. בשביל מה יש מדינה? בשביל מה אנחנו חיים פה? רק בשביל להילחם ולהקיז עליה דם או גם כדי להתפרנס בכבוד? המדינה צריכה להתייצב למען האזרחים ולתת להם פתרונות ולא לשסות ציבור בציבור. זה לא עניין פוליטי אלא עניין של ערבות הדדית, חברות, שיתוף פעולה בין זרמים במשק הישראלי. ניסו לשסות עצמאים בשכירים. זה נראה לכם הגיוני? אם השכירים יהיו חלשים ועניים מי יקנה אצל העצמאים? מי יקנה כרטיסים להופעות, מי יזמין טיולים ובתי מלון? אם ימשיכו לשסות בנו לא נוכל לקיים פה מדינה".

ראש פורום העצמאים בהסתדרות, רמי בז'ה, הצטרף לדברי יו"ר ההסתדרות ואמר: "אני עומד כאן היום בבניין הסמלי הזה בשם הפרנסה. ההסתדרות חוזרת להיות הבית של הפרנסה, משרד ההגנה של הפרנסה. ברור לכולם שהאתגר הוא עצום אבל אנחנו נחושים ומבינים היום את הצורך הגדול בגוף הזה. אני עומד כאן בהתרגשות כי המעמד הוא לא פחות מהיסטורי".

בז'ה הוסיף: "מהיום אנחנו מחויבים לעצמאים, מחויבים להניב תוצאות עם תנאים לכל עצמאי ויש לנו המון עבודה לעשות. נתכנס לגבש יעדים ומטרות ונחתור להביא בשורה. המטריה והפלטפורמה של ההסתדרות היא ערובה להצלחה, וכשאני אומר ערובה אני מתכוון לערבות הדדית בינינו לבין עצמנו, בינינו לבין המדינה וכל זאת בדיוק בתקופה שחייבים לפעול יחד להבראת המשק, להבראת הכלכלה הישראלית ולעתיד מתוקן וטוב יותר. אני מודה ליו"ר ההסתדרות ולכל קברניטי הארגון על ההבנה של הצורך. תודה על קורת הגג. אני בטוח שנכבד את המעמד והמקום וניקח את המשימה בשתי ידיים, נחבק חזק חזק וביחד - נעשה ונצליח".

"זהו יום גדול. אנחנו צועקים הצילו"

ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד אבי חימי, אמר: "מדינה חפצת חיים צריכה וזקוקה הסתדרות חזקה. השכירים במשבר הקורונה נתנו את חלקם בכלכלת המדינה, עבדו בתנאים לא תנאים והשתדלו לייצב את המשק. מהצד השני, השכירים הרגישו ביטחון משום שיש רשת שנטוותה במשך עשרות שנים על ידי ההסתדרות. אנחנו, העצמאים, לא יכולים לסמוך על הפוליטיקאים, אין לנו בית אחר - ההסתדרות זה הבית שלנו. זה בית שמורגל לדאוג לאוכלוסיות רבות ומגוונות ואנחנו רוצים להיות איתכם. נקבל עלינו את החובות בהכנעה, אבל גם את הזכויות - הזכות להתפרנס בכבוד והזכות לקום בבוקר, להקדיש את עצמך לעבודה ולקידום עסקי המדינה בידיעה שבעת משבר לא יזנחו אותנו מאחור".

משה דץ, ממייסדי פורום העצמאים, אמר בפתיחת האירוע: "זהו יום גדול כי עד עכשיו השאירו אותנו לבד. אנחנו צועקים הצילו ובעולם שלי, בעולם התרבות, פשוט עשו עלינו השתק. בשגרה אנחנו רגילים לבדר, להצחיק, לגרום לדמעות, לרגשות, לשמחה ולאחדות - מאיתנו מוציאים את החשק לחיות. אין בן אדם שלא אמור להביא לחם הביתה אבל לאף אחד לא אכפת מאיתנו. עד עכשיו קראו לנו בכל מיני שמות - קראו לנו חארטה, קראו לנו חייזרים וקראו לנו מפיצי מחלות.

"אני רוצה להודות ליו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, על כך שלקחת אותנו, העצמאים, תחת הכנפיים של ההסתדרות. אני באמת חושב שההפרדות שעושים בין השכירים לבין העצמאים הן מיותרות. בסופו של דבר כולנו מניעים את המשק וכמו בכל משפחה - לכל אחד יש תפקיד. צריך גם אותנו. כשכל אחד מאיתנו, העצמאים, עושה את זה לבד - אנחנו חלשים. כדברי השיר: כל אחד מאיתנו אור קטן וכולנו אור איתן. הגיע הזמן שהחושך ייעלם ואני באמת מקווה שההסתדרות שיש לה כוח ויודעת להניע מהלכים - תדאג גם לנו".

רועי כהן, נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והגוף המייצג של למעלה מרבע מיליון עצמאים, מסר כי "להב מאחלת הצלחה רבה לכל מי שפועל למען ציבור העצמאים וקידום רשת בטחון סוציאלית עבורם. להב לא נמצאת בתחרות עם אף גורם, לרבות ההסתדרות הכללית ומברכת על כל יוזמה ופעילות מצד יו"ר ההסתדרות בימים אלו של משבר כלכלי קשה מנשוא למען רשת ביטחון לציבור העצמאים במדינת ישראל".

עוד כתבות

הבר "ביר גארדן" בתל אביב סגור ונעול. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

יוגבלו הפגנות ותפילות, תותר טבילה במקווה: כל מה שמותר ואסור במסגרת המגבלות החדשות

בין ההנחיות: תותר העבודה במקומות עבודה חיוניים בלבד, יציאה מהבית עד למרחק של קילומטר ותחבורה ציבורית תפעל במתכונת מזערית ● יותרו העברה של קטין בין הוריו החיים בנפרד ונסיעה לטיפול חיוני לווטרינר ● ועדת חוק חוקה ומשפט תחליט האם לאשר את התקנות בהמשך היום

אירית יניב ואמיר בלאט / צילום:  יחצ

הפניקס תהיה משקיעת העוגן בהנפקה של שותפות הביומד אלמדה

אלמדה, שתצא להנפקה בסוף השבוע הבא, נוסדה על ידי ד"ר אירית יניב ואמיר בלאט שותפים בקרן אקסלמד ועל ידי צחי סולטן מדיסקונט קפיטל חיתום

עו”ד אמיר עסלי / צילום: איל יצהר

מגמת "ההצעה הלא אחידה" בהנפקות - פה כדי להישאר

ההצעה הלא אחידה מספקת וודאות גבוהה יותר, הן לחברה ביחס להצלחת ההנפקה והן למשקיעים המוסדיים ● הנפקות ראשוניות בהצעה לא אחידה יכולות לתרום לשוק משוכלל יותר, פעיל יותר ובריא יותר

מקררי חלב בסופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לקראת החמרת הסגר: נמשך המחסור בחלב ברשתות המזון

גורמים בענף החלב מסבירים כי המחלבות מתקשות לספק סחורה על רקע גל החום של השבוע שעבר, הביקושים המוגברים לקראת החג והידוק הסגר ● המחסור הוא בעיקר בחלב של שטראוס וטרה

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הקטטה שאינה נגמרת: כנפי נשרים של אלי רוזנברג בהאשמות לדירקטוריון אל על

אחרי שבאל על טענו כי אלי רוזנברג הוא בסך הכל איש קש של אביו, קני רוזנברג שהוא עצמו תושב חוץ, היום מגיעה התשובה של כנפי נשרים, החברה של אלי רוזנברג: "נראה כי קבוצת בורוביץ' עושה שימוש שלא כדין בשמה של אל על למטרותיה שלה שאינן עולות בקנה אחד עם מטרות אל על"

תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

העיר ללא הפסקה מילאה רק רבע מחדרי המלון שלה בחודש שעבר

בתל אביב רק 53% מחדרי המלון (כ-4,650) נפתחו והתפוסה הממוצעת בהם עמדה על 36% ● אילת דווקא רשמה גידול בתפוסה בחודש אוגוסט כאשר סך הלינות בה היווה כ-43% מתוך סך הלינות בחודש אוגוסט ● התאחדות המלונות:"סגירתם פעם נוספת של מלונות ישראל לחודשים ארוכים, הינה מכת מוות לענף"

מייסדי חברת CURV איתי מלינגר (מימין) ודן ידלין / צילום: נתנאל טוביאס

הסטארט-אפ הישראלי Curv ישתף פעולה עם בורסת קריפטו מאיחוד האמירויות

החברה של איתי מלינגר ודן ידלין חתמה על הסכם שיתוף פעולה מסחרי עם חברת HAYVN מאמירות אבו דאבי, שבמסגרתו תספק לה פתרון טכנולוגי לניהול מאובטח של נכסים דיגיטליים

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

לאחר ניגוחים מימין ומשמאל: חוק הקורונה עבר הערב בקריאה ראשונה במליאה

הכנסת דחתה את הפגרה שלה כדי לחוקק מחדש את התיקונים לחוק הקורונה הגדול, שיאפשרו הגבלות חדשות בסגר שייכנס לתקפו מחר בצהריים ● גנץ יקיים מסיבת עיתונאים הערב

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

עשרות ישראלים מתים מדי יום, וממשלת "האחדות הלאומית" מתעסקת במגזריות

ההתמקדות של רה"מ בנימין נתניהו בהפגנות הייתה מלאכת הסטת דיון אחרי ישיבות הקבינט וישיבות הממשלה ● כעת כולם מאשימים אותו בכך שבניגוד לעמדת הפרויקטור, משרד האוצר ונגיד בנק ישראל הוא גרר את המשק הישראלי לסגר כולל, רק כדי לדכא את המחאה

קבוצות רכישה /איור: יזהר כהן

כשמדברים על פרשת פרי צריך לזכור שהממונה על חוק המכר אינו חוקר והחוק אינו בייביסיטר של רוכשי דירות

הקריסה של קבוצת אלדד פרי אינה קשורה לפורמט קבוצות הרכישה אלא להלוואות העתק שנטל ● מאנשים שמשקיעים מאות אלפי שקלים נדרשות פעולות בדיקה מינימליות למידת הסיכון של השקעתם ונקיטת אמצעי זהירות שאינם בשמיים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הירידות בבורסה בת"א התמתנו בסיום; אורמת קפצה ב-5.7%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל ● ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון, קומפיוג'ן, גזית גלוב, אפריקה מגורים ואבוג'ן ● בסיכום שבועי רשם מדד ת"א 35 ירידה של כ-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-24.2%

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

שלט שמזכיר לשמור על ריחוק חברתי בגלל הקורונה בעיר מאלמו בשבדיה, יולי. גל החום בקיץ הביא להתגודדות בחופים ובאתרי הנופש / צילום: רויטרס

האשמים החדשים באחריות לאלפי קורבנות הקורונה בשבדיה: גלי שפעת מתונים מהעבר

דבריו של האפידמיולוג הראשי במדינה, אנדרס טגנל, גררו סערה וביקורות מצד מקביליו במדינות הסקנדינביות ואפילו מצד עיתון שבדי מקומי, שאמר כי "הם נשמעים יותר כמו פיקציה" מאשר מציאות

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם ימיו של אלשטיין כבעל השליטה באי.די.בי יסתיימו היום?

בית המשפט דן בבקשת נאמן אגרות החוב מסדרה ט' של אי.די.בי להוציא צו פתיחת הליכים לחברה ולמנות לה נאמן ● הדיון הסתיים ללא הסכמות, בהמתנה להחלטת השופט

שכונת נחלת עלית מבט ממערב הדניה / הדמיה: אדר' דוד קנפו

מסלול ייחודי של פינוי-בינוי יאפשר את התחדשות שכונת רמת אליהו בראשל"צ

הופקדה תוכנית שכונת נחלת עילית בראשון לציון, שצפויה לתת מענה לפרויקט בינוי-פינוי-בינוי המתנהל בשכונת רמת אליהו ● כחלק מהפרויקט, 714 משפחות מרמת אליהו יעברו לנחלת עילית עוד לפני הריסת המבנים הישנים

בנקאות בימי קורונה - דירוג אשראי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הקפאתם משכנתה? יכול להיות שדירוג האשראי שלכם ירד מבלי שידעתם

דירוג אשראי משקף את הסיכוי שנוכל להחזיר הלוואה במועד • למרות שמ-2019 לכל ישראלי יש דירוג "רשמי", הבנקים עדיין לא סומכים עליו • האם הקפאת משכנתה מורידה את הדירוג, מה לגבי צ'קים חוזרים, וכיצד משפיעה הקורונה? • כתבה שלישית בסדרה

משאית של קבוצת אורון אחזקות  / צילום: קבוצת אורון אחזקות והשקעות

נתיבי ישראל ישלמו לאורון אחזקות 133 מ' שקל לתחזוקת כבישים

חברת בת של קבוצת אורון אחזקות והשקעות זכתה במכרז של החברה הממשלתית לתחזוק כבישי הדרום ● מדובר באחד משני מכרזים ביצוע באזור זה

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו: "אחרי הסגר הזה נקווה לעבור לסגר מקל יותר. אבל זה תלוי בתוצאות ורמת התחלואה"

לקראת הסגר שייכנס מחר לתוקף ושיימשך עד לשמחת תורה, ב-11 באוקטובר, נאמו הערב ראש הממשלה נתניהו, יו"ר כחול לבן גנץ ויו"ר האופוזיציה לפיד ● במקביל לנאומים נמשך בכנסת הליך תיקון חוק הקורונה הגדול והתקנות החדשות שצפויות לתת את המסגרת לסגר

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק לאומי חשף חשבון סודי של לקוח בפני גרושתו - וחויב בפיצוי

ביהמ"ש המחוזי בתל אביב קבע כי הבנק פעל בניגוד לחוק והפר סודיות בנקאית ● זאת, כאשר במסגרת סכסוך גירושין של לקוח שלו, העביר לגרושתו פרטי בנק סודיים, אף שלא נדרש לעשות זאת

יס פלנט / צילום: יחצ

סרט אימה לענקית הקולנוע של מוקי גריידינגר: סינוורלד דיווחה על הפסד של 1.6 מיליארד דולר

הקבוצה שמובלת על ידי מוקי גריידינגר הישראלי אשר גם שותף בה, עדכנה כי היום כי רשמה ירידה חדה בהכנסות במחצית הראשונה של 2020 - של כ-67% לסך של 712 מיליון דולר