גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זהב בכל מחיר: מדוע מחירי המתכת הצהובה שוברים שיאים?

המתכת הזהובה שנמצאת בשימוש כסחורה כבר אלפי שנים, עלתה בשיעור של כמעט 35% מאז תחילת השנה והגיעה לשיא של כל הזמנים בבורסת ניו יורק ● עד מתי המחירים ימשיכו לנסוק? מדוע מחירי הזהב כובשים שיאים חדשים באחרונה? איך עובד שוק הזהב? כיצד משקיעים וסוחרים במתכת זו?

זהב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
זהב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מחירי הזהב נמצאים על המסלול המהיר לרשום שיאים חדשים כולל נקודת ציון חדשה השבוע בריצה-למעלה שהחלה בסוף 2018 וצברה מומנטום גדול יותר מאז שהתפרצה מגפת הקורונה: המתכת הצהובה עלתה בשיעור של כמעט 35% מתחילת השנה, ועל הדרך עקפה את מדד נאסד"ק עתיר מניות הטק, לנעילה של יותר 2,000 דולר לאונקיה (31.1 גרם).

הבהלה לזהב

מדוע המחירים עולים כעת בקצב מטאורי ואיך עובד שוק הזהב? להלן סקירה שעונה על שאלות הלה ואחרות.

מהיכן מגיע הזהב?

עפרות זהב ניכרות מסלעים במכרות תת-קרקעיים ופתוחים בכל רחבי העולם. סין הפכה למעצמת הכרייה הגדולה ביותר, עם 420 טון ב-2019, לפי הסקר הגיאולוגי של ארה"ב. מקורות אחרים הם רוסיה, אוסטררליה וארה"ב.

תמיסות ציאניד רעילות משמשות להמסת הזהב, להפקה שלו מסלעים מרוסקים, לפני שחברות הכרייה מזקקות חלקית את המתכת למטילים לא-טהורים שנקראים doré. הם נמכרים לחברות זיקוק מיוחדות, שהופכות אותן לזהב במידת טוהר קרובה ל-100% עם גז כלורין או אלקטרוליטים.

גרגרי זהב לפני שהם מותכים והופכים למטילי זהב, אוגנדה / צילום: Baz Ratner , רויטרס

חברות הזיקוק הללו ממלאות עוד תפקיד חשוב מאד - מחזור. מאחר שהזהב גמיש ומגיב באיטיות לכימיקלים, הוא מחזיק מעמד אלפי שנים ואפשר לשנות את צורתו ללא הגבלה. בערך רבע מהביקוש מגיע מזהב ממוחזר, לפי מועצת הזהב העולמית. מזה, 90% מגיעים מתכשיטים. המחזור עולה כעת בגלל שאנשים מוכרים זהב כדי להרוויח מעליית המחירים.

מהו שוק הזהב?

יש שני שוקי זהב, שקשורים מאד מפני שבנקי ההשקעות והשחקנים הגדולים בתחום זה פעילים בשניהם.

הראשון הוא השוק הפיזי, שמאגד חברות, מעבדים, תכשיטנים, בנקים מרכזיים, יצרני אלקטרוניקה , בנקים ומשקיעים. המוקד של שוק זה נמצא בלונדון, עוד מימי הבהלה הראשונה לזהב בברזיל ב-1697. אבל לונדון בכל זאת לא לבד. גם שנגחאי, ציריך, דובאי והונג קונג הן מוקדי זהב.

השוק השני הוא החוזים העתידיים, שבהם מוחלפים (swapping) נגזרי זהב. השוק הזה הוא אלקטרוני, מתארח בבורסת קומקס (COMEX) בניו יורק, וקובע את המחירים שקוראים עליהם בעיתונים כמו וול סטריט ג'ורנל. שוק זה נותן למשקיעים הזמנות לספקולציות על עלייה וירידה של המחירים בלי להחזיק את המתכת, ולחברות הכרייה דרך לגדר את עצמן מירידות מחירים לא צפויות.

איך עובד השוק הפיזי?

עסקאות לקנייה, מכירה והשאלה/הלוואה של זהב בלונדון הן פרטיות, ולא בורסאיות. כדי להפחית את כמות המתכת שצריכה לעבור מכספת לכספת, חמישה בנקים מתפקדים כמסלקה, שמאזנת את המכירות והקניות של כל אחד מהם. כמה מהבנקים ממש מציעים כספות, כלומר מקום בטוח לאחסון הזהב ללקוחות. הבנק אוף אינגלנד שומר על יותר מ-400 אלף מטילי זהב מתחת לרחוב צר בסיטי של לונדון - רבים מהם מאוחסנים עבור ממשלת בריטניה ובנקים מרכזיים אחרים. הכמות הזו היא שנייה בגודלה רק לזו של הפדרל ריזרב בנק בניו יורק.

המחירים מצוטטים באונקיות טרוי (יש 14.6 אונקיות טרוי בפאונד, במקום 16 אונקיות רגילות), וכל מטיל הוא במשקל של 400 אונקיות. המחירים בלונדון נקבעים במכירות פומביות פעמיים ביום, ומשמשים כבסיס (בנצ'מארק) לכל השוק הפיזי. כשיצרן שעונים קונה לדוגמה זהב מחברת ליטוש/עיבוד, הוא משלם בדרך כלל פרמיום למחיר בלונדון.

כדי להימנע מתשלום של מיליוני דולר לטונות של זהב, משתמשים תעשייתיים נוהגים ללוות זהב במקום לקנות. הבנקים משכירים להם את המתכת הזהובה בריבית, או מלווים בעסקאות עתידיות, סוואפ (החלפה) וקנייה-מחדש (ריפו) מורכבות יותר.

איך עובד השוק הפיננסי?

החוזים (futures) הם חוזים סטנדרטיים שנועלים מחירי זהב שיחליף ידיים בתאריך ספציפי. הקונים והמוכרים מסכימים להחליף 100 אונקיות טרוי (חוזה חדש בקומקס שמאפשר העברה של 400 אונקיות כמעט לא נסחר). נתוני המסחר בחוזי זהב הולכים אחורה עד לימים האחרונים של 1974, כשקומק"ס השיקה שוק עם החוק שהתיר לאמריקאים להחזיק מטילי זהב לראשונה ב-40 שנה.

מטילי זהב במינכן, גרמניה / צילום: Michael Dalder, רויטרס

רוב הסוחרים יוצאים מעסקאות החוזים לפני שהם מחליפים ביניהם בפועל זהב. עם זאת, לאחרונה יותר משקיעים מקבלים משלוחי זהב בקומקס - סימן לכך שהביקוש לזהב פיזי גבוה במידה לא רגילה.

איך מתנהלת האינטראקציה בין השוק הפיזי ושוק החוזים?

בזמנים טובים, הזהב עולה בערך אותו הדבר בלונדון ובניו יורק. אם המחירים משתוללים קצת, הבנקים "מאפסים" אותם על ידי קניית מטילים בזול בסיטי של לונדון, הטסה שלהם מעל האוקיינוס האטלנטי (לרוב בתא המטען של מטוס נוסעים) ומכירתם ברווח היכן שהמחירים גבוהים יותר. הם צריכים להביא בחשבון סכום קטן להתכת ההב, מפני שקומקס מחייבת מטילים קטנים יותר, במשקל 100 אונקיות טרוי או קילו אחד.

אבל המגפה שיבשה את המנגנון הזה של תיקון עצמי של המחירים בחודש מרץ. העדר טיסות הוביל לחשש ממחסור בזהב בניו יורק, ושיגר את מחירי החוזים אל מעל מחירי הזהב בלונדון. החששות התבררו כלא-מוצדקים, אך תנודות המחירים הסבו הפסדים לבנקים כמו HSBC. זה גרם לבנקים לצמצם את המסחר בקומקס, מה שעלול להפוך את החוזים ליותר תנודתיים, אומר דייויד גובט, מנהל יחידת המתכות היקרות בחברת הברוקרים מארקס ספקטרום.

איך משקיעים קונים ומוכרים זהב?

מנהלי קרנות מקצועיים מהמרים על מחירי הזהב עם חוזים. כדי להימנע מאחזקת כמויות גדולות של מטילי זהב, הם מוכרים בדרך כלל חוזים לפני שהם פוקעים וקונים חוזים לתאריך מאוחר יותר, תהליך שנקרא גלגול. יש לזה מחיר כי החוזים הארוכים יותר עולים יותר ממחירי הספוט (המסירה המיידית). ההפרש הוא הרווח של הצד הנגדי של המשקיע, בדרך כלל בנק השקעות, שקונה נמוך ומוכר גבוה.

משקיעים קטנים קונים מטילים פיזיים ומטבעות, לאחזקה בבית או בכספת. מטבעות נשר מוזהבים של אונקיה שמיוצרים על ידי המטבעה הלאומית האמריקאית ונמכרים על ידי סוחרים כמו קיטקו מטאלס, הם בין הפופולריים ביותר.

הביקוש למטילים ולמטבעות זהב עלה במגפה, אמר רוברט היגינס, מנכ"ל ארג'נט אסט גרופ, אם כי הלקוחות גם מוכרים כדי להרוויח מעליית המחירים. "כשדברים משתגעים והוודאות בסימן שאלה, שני הדברים שכולם רוצים הם זהב ומתכת כסף", הוא אמר.

זה לא תמיד היה כך. ב-1933, פרנקלין רוזוולט הורה לאמריקאים להעביר את כל מטבעות הזהב, המטילים ותעודות הבעלות לבנקים, כדי למנוע המרה של שטרי כסף לזהב בימי השפל הכלכלי גדול.

חנות תכשיטי זהב בתאילנד. הזינוק בשווי הזהב הביא רבים בכל רחבי העולם לרכוש תכשיטים מתוך אמונה שהוא אמצעי "בטוח" יותר מכסף / צילום: Sakchai Lalit, Associated Press

משקיעים שרוצים חשיפה למחירי זהב בלי הכאב ראש של אחסון מטילים או מסחר בחוזים מצאו פתרון חלופי ב-2003: תעודות סל של זהב. הקרנות הללו, שהפופולריות שלהן בנסיקה, קונות זהב ומנפיקות מניות (תעודות) שנסחרות בבורסה. תעודות סל קנו שיא של 734 טון זהב במחצית הראשונה של 2020, לפי מועצת הזהב העולמית, וסך האחזקות שלהן עלה ל-3,621 טון.

הקנייה הזו קיזזה ירידה של 46% במכירת תכשיטים, שהם שיטה עממית להשקעה בזהב באסיה. הודו וסין הובילו את הירידה, שמועצת הזהב ייחסה לסגירת חנויות, אי-ודאות כלכלית ומחירים גבוהים.

למה מחירי הזהב נוסקים?

הסיבה העיקרית השנה היא הירידה המהירה בתשואות אג"ח האוצר האמריקאי לרמות מתח לקצב הצפוי של האינפלציה. שלא כמו אג"ח או פיקדונות בבנקים, זהב לא משלם הכנסה כלשהי. לכן, אחזקת זהב היא החמצה של תשואות מנכסים אחרים כשהריביות גבוהות. כשהתשואות הריאליות הן שליליות, העדר התשואה של הזהב הוא יתרון.

החלטת הפדרל ריזרב במרץ להפחית את שערי הריבית למעט מעל אפס ולקנות אג"ח במאות מיליארדי דולר הורידה את התשואות בשוקי האג"ח, והניעה משקיעים לקנות זהב. כמה מנהלי כספים צופים שהאינפלציה תעלה כאשר המחנק הכלכלי יסתיים, מה שיעיק שוב על הריביות-תשואות הריאליות אם הריביות הנומינליות לא יעלו.

משקיעים קונים זהב גם מפני שהם חושבים שהוא ישמר ערך אם המניות יחזרו לרדת. חסידי הזהב הולכים עוד שלב, וטוענים שהזהב הוא תעודת הביטוח האולטימטיבית נגד תרחיש שבו הממשל האמריקאי מגיע לחדלות פירעון או מעודד אינפלציה כדי להפחית את נטל החובות שלו. "הזהב הוא מקלט בטוח", אומרת רונה או'קונל, אנליסטית ראשית לאירופה, המזרח התיכון, אפריקה ואסיה בקבוצת StoneX. "אין סיכונים פוליטיים או פיננסיים שקשורים אליו".

עוד מקדם של הזהב בימים אלו הוא חולשת הדולר, שמוזילה את הזהב למשקיעים ממדינות אחרות. היחסים האלו לא תמיד נשמרים: הזהב והדולר עלו יחד במרץ, בתקופת הזעזועים בשוקי ההון.

האם זה שונה מתקופות קודמות של ריצה שורית?

שתי ריצות כאלו של מחירי הזהב התרחשו מאז שהנשיא ניקסון ביטל את ההצמדה של הדולר לזהב ב-1971. הריצה הדרמטית ביותר הקיפה את שנות ה-70, כשהאינפלציה שגאתה בגלל שני משברי הנפט הובילה את מחירי הזהב בלונדון לנסוק מ-43 דולר לאונקיה לשיא של 850 דולר בתחילת 1980.

"אנחנו במלחמת עולם שמינית אם מאמינים לשוק", אמר סוחר קומודיטיס, ג'יימס סינקלר לניו יורק טיימס ב-21 בינואר באותה שנה, היום שבו נרשם השיא במחיר.

המחירים זינקו שוב ב-2008-2011, כאשר הריביות צנחו בגלל התמריצים האגרסיביים של הפד והמיתון שהיה אז הגרוע יותר מאז השפל הגדול. החששות שקניית האג"ח על ידי הבנק המרכזי יציתו אינפלציה דוהרת תרמו גם הם לעליית הדולר.

האם המחירים ימשיכו לעלות?

נדרשו שלוש שנים מפרוץ המשבר הפיננסי הקודם עד שמחירי הזהב רשמו שיא, מציין אדמונד מוי, שהיה בזמנו מנהל המטבעה האמריקאית. "המחירים המשיכו לעלות עד שהיה ברור מאד שהכלכלה האמריקאית תבריא באיטיות ולא תהיה אינפלציה", הוא אומר. "אני חושב שאנחנו בתחילת מומנטום של עליית מחירי הזהב".

המחירים נוטים לעלות יותר מדי, אומר פרגל או'קונור, כלכלן במכללת אוניברסיטת קורק שחקר את ההיסטוריה של שוק הזהב. הוא עדיין מצפה שהמחירים יירדו לרמה גבוהה יותר מכפי שהם היו לפני המגפה, מפני שמשקיעים מוסדיים מוסיפים לאחזקות הזהב שלהם, ובכך סופגים חלק מההיצע הזמין. גם חזרה לקניות תכשיטים בסין ובהודו עשויה להעלות את המחירים.

גורם הירידה הגדול ביותר יכול להיות מגמת הריבית הריאלית, אומר סוקי קופר, אנליסט בבנק סטנדרד צ'רטרד. "התשואות הריאליות הן אלו שבאמת מביאות כניסה לזהב".

זהב הוא סחורה או מטבע?

הוא שניהם. זהב הוא סחורה (קומודיטי) שערכה נובע בחלקו מהשימוש שלו במוצרים כמו תכשיטים. בנקים פעילים בשוק הפיזי סוחרים בזהב בספרי הסחורות שלהם, ושוק החוזים בארה"ב מפוקח על ידי נציבות המסחר בחוזי סחורות עתידיים. הזהב מקבל יחס זהה לזה של סחורה אחרת במאזני הבנקים לפי הנחיות הרגולציה באזל-3 , שמיועדות למנוע הישנות של המשבר הפיננסי ב-2008-2009.

אך הזהב הוא גם מטבע. אלפי שנים, המתכת תפקדה כדבר ערך, יחידה של חישוב ואמצעי חליפין.

"המצרים התיכו מטילי זהב כבר בשנת 4000 לפני הספירה, כשכול מטיל נשא חותם של פרעה מנס", כתב ההיסטוריון הפיננסי פיטר ברנסטין בספרו "כוח הזהב: ההיסטוריה של אובססיה".

הזהב מילא תפקיד בסיסי במערכת המוניטרית משנת 1717, כשאייזיק ניוטון, מנהל המטבעה הבריטית, קבע יחס סחר בין זהב ומתכת הכסף, וזאת עד 1971, השנה בה סיים הנשיא ניקסון את המרת הדולר למתכת היקרה בשער קבוע.

למרות שהזהב הפסיק להיות בסיס שערי החליפין אחרי ניקסון, הוא עדיין ממלא תפקיד בשוקי המטבע. בנקים מרכזיים במדינות מתעוררות, למשל, הגדילו בשנים האחרונות את אחזקות הזהב שלהם בניסיון להפחית את התלות בדולרים.

"הזהב הוא יותר מטבע מאשר סחורה", אומרת ד"ר או'קונור. "כל דבר אחר, במידה כזו או אחרת, משמש מישהו ולא חוזר לשוק. הזהב נשאר בשוק".

עוד כתבות

דירה ברחוב ציפורי, בין שכונות שערי חסד ונחלאות / צילום: אנגלו סכסון ירושלים

הקונה מניו יורק, הסיור הווירטואלי והמחיר שקפץ ב-20% בחמש שנים

דופלקס בן 5.5 חדרים בירושלים נמכר ב-6 מיליון שקל בתוך כשלושה שבועות

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר: "לא נולדתי מאושר - אבל אני עובד על זה"

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; הנאסד"ק ירד בכ-1%

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב  ● בורסות אסיה רשמו בעיקר עליות בעקבות המשך התחזקותו של היואן הסיני ביחס לדולר

פרופ’ אריקה ג’יימס, דיקנית בית הספר וורטון למנהל עסקים באונברסיטת פנסילבניה  / צילום:  LARA WILLIAMSON  University of Pennsylvania

האישה הראשונה של לימודי מנהל העסקים חושפת את סודות הניהול

פרופ' אריקה ג'יימס, האישה והשחורה הראשונה שעומדת בראש בית הספר למינהל עסקים וורטון, מהמובילים בעולם, נכנסה לתפקיד בעיצומו של משבר הקורונה ובמהלך דיון ציבורי על הפליה על רקע גזעי ● כחוקרת מנהיגות בזמן משבר וגיוון תעסוקתי, תחום המחקר שלה הפך לרלוונטי מאי פעם ● המוסד היוקרתי יקבל לשורותיו 60 סטודנטים ישראלים בעשור הקרוב במימון תרומה של המיליארדר יורי מילנר

רמי לוי / צילום: יונתן בלום, גלובס

הערכות: רמי לוי עשוי לסגת מעסקת רכישת דלק ישראל

בשבוע הבא צפויה העסקה שתקבע את עתידה של חברת הדלק וחנויות הנוחות כשהקבוצות המתחרות הן רמי לוי עם להב אל.אר מול קרן ארבל ● גורמים בשוק מציינים כי בקבוצה של רמי לוי ולהב אל.אר נוצרו פערים מסחריים, יתכן שגם בנוגע להפעלת הרשת בשבת

 

 

צילום: יונתן בלום

כל מי שעיניו בראשו רואה לאן אנחנו הולכים: מדינת פל-קל בחוסר תפקוד

הזקנים חשים נבגדים, הצעירים חשים שקופים, החרדים חשים מותקפים, הערבים חשים מודרים, הילדים לא לומדים, משלמי המסים חשים מרומים, וכולם צודקים ● אף אחד לא יודע מה יהיה, אבל כולנו יודעים שזה לא הולך להיות טוב ● דרור פויר בטור לא אופטימי לשנה החדשה (אבל בסופו יש נחמה) ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

ד”ר חיים זיכרמן / צילום: איל יצהר, גלובס

"ההסללה של החרדים לערים נפרדות הייתה טעות"

מצוקת הדיור של הציבור החרדי לא תיפתר בקדנציה הזאת, אף שנציגי הציבור ממלאים את התפקידים הבכירים בתחום הנדל"ן, כך סבור ד"ר חיים זיכרמן, ראש בית הספר לנדל"ן בקריה האקדמית אונו

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג

ד”ר טל אלוביץ’ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אולטרסאונד יהיה הדור הבא של טיפול בסרטן

ד"ר טל אלוביץ' משתמשת באנרגיה של אולטרסאונד כדי לפוצץ תאים סרטניים • הגישה הזאת, שבינתיים נוסתה רק בעכברים עם סרטן שד, עשויה להביא לפריצת דרך גם בטיפול בסוגי סרטן נוספים ובגרורות

אפליקציות ה־Wellness / צילום ואיור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הדרך אל האושר עוברת בחנות האפליקציות

הן נגישות, קלות לשימוש, עונות על צרכים והולמות את רוח התקופה. אפליקציות ה־Wellness לשיפור הבריאות ולמניעת מחלות תופסות את החלל שהותירו מערכות הבריאות והגורואים • כתבתנו חקרה, התנסתה ומדווחת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הירידות בבורסה התמתנו בסיום; פוקס קפצה בעוד 6.6%

המדדים המובילים ננעלו בירידות של 0.4%-0.6% בסיום ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.1 מיליארד שקל ● אל על צנחה בכ-9% בהמשך לגיוס אמש של 505 מיליון דולר ● עליות חדות נרשמו במניות בזק, סלקום ומיטרוניקס

ארץ נהדרת. לאחר ההתחייבות הצילומים חודשו / צילום: משה נחמוביץ

למה בוטלו צילומי 'ארץ נהדרת'? תלוי את מי שואלים

כיפופי הידיים בין ארגון העובדים אק"ט ובין קשת 12 הוביל לביטול צילומי החוץ של 'ארץ נהדרת' ● באק"ט טוענים שהם לא אישרו את השתתפות העובדים בהפקה בעקבות סכסוך כספי, אך קשת אומרת שהם אלה שהחליטו לבטל את יום הצילומים בגלל "ניסיונות לחץ של מנכ"ל אק"ט"

עמית בן דב / צילום: איל יצהר, גלובס

הסיפור שהתחיל בשרטוט על מפית בבית קפה ונגמר (בינתיים) בגיוס לפי שווי של 2 מיליארד דולר

עמית בן דב חלם להיות ג'ימי הנדריקס הבא, וגם לתפקיד הראשון בהייטק התגלגל בעקבות החלום להשתלב בעסקי הבידור ● בגיל 50 הוא החליט להקים סטארט-אפ ראשון, שמנתח שיחות של אנשי מכירות ומספק להם המלצות ● היעד: להיות ה"טסלה של עולם המכירות"

פרופ’ ענבל גושן / צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תאי המוח שמחליטים מה נזכור גם בעוד שנים

לאורך שנים חוקרי זיכרון ביטלו את תפקידם של תאים מסוימים במוח בתיוק זיכרונות • פרופ' ענבל גושן מגלה אותם מחדש

ספר לסגר - עיון / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

למה מנכ״ל נטפליקס חושב שהיא גרועה ועוד 20 ספרי עיון שינעימו לכם את הסגר

אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי העיון שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

האסטרונאוט האמריקאי סקוט קלי במתיחה של סודהסטרים לכבוד ה-1 באפריל / צילום: יח"צ

זיו מאירי ממקאן ת"א מונה למנהל התקשורת המותגית בסודהסטרים

עינת בן חורין, ששימשה כממנהלת אסטרטגיה במקאן, תנהל את מחלקת "Consumer insights" בסודהסטרים

עמק יזרעאל. יישובים בפריפריה זכו פחות בקרקעות   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צדק חלוקתי בגבולות המוניציפליים? המחקר שמגלה שזה קורה בעיקר במרכז הארץ, ובעיקר ליהודים

מחקר חדש בדק יותר מ-90 החלטות של ועדות הגבולות בין השנים 2003 ל-2016 • אף שמטרתן הייתה להעביר שטחים לרשויות חלשות - רוב המרוויחות הן רשויות יהודיות במרכז, שהיו מקורבות לשר הפנים באותה עת

הנקראות של תש״פ - המשרוקית / צילום: אפרת לוי, גלובס

מהשכר של נתניהו ועד תמלוגי הגז: בדיקות המשרוקית הכי נצפות השנה

כמה מובטלים באמת יש בישראל ולמי כדאי להאמין? ● השכר הפנטסטי של נתניהו, או: איך יוצרים אחיזת עיניים ● כמה מכספי הגז באמת הגיעו עד היום לציבור ● האם מתנהלת נגד גנץ חקירה על קבלת 50 מיליון שקל בלי מכרז? ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

ניהול מקום עבודה שמח / איור: חן ליבמן

מתנות ופינוקים זה לא מספיק: 7 עצות לניהול מקום עבודה שמח

לא מספיק לארגן הרמת כוסית בראש השנה או לחלק מארז מפנק לעובדים ● תיאוריות ניהוליות עדכניות לא רואות בעובדים בריאים ומאושרים נטל, אלא נכס, וגם המחקר תומך בטענה ● ככה עושים את זה נכון