גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה חברת הדלק פז מחפשת ברשת המינימרקטים התל אביבית

מחזור המכירות השנתי של הרשת התל אביבית, הפועלת באמצעות 16 סניפים, מוערך ב-250-300 מיליון שקל, ושווייה בעסקה עשוי לעמוד על כ-130 מיליון שקל

ניר שטרן/ צילום: כדיה לוי
ניר שטרן/ צילום: כדיה לוי

חברת האנרגיה פז בדרך לעסקה ראשונה בתחום הקמעונות בעידן המנכ"ל החדש ניר שטרן, כחלק ממימוש אסטרטגיה של חיזוק הזרוע הקמעונית כחלופה לפעילות הזיקוק  הנחלשת שלה.

פחות משנה לאחר שחברת האנרגיה הציבורית בחנה אפשרות לרכוש את השליטה בקבוצת קמעונות המזון יינות ביתן, שנקלעה לקשיים, מנהלת פז מו"מ לרכישת רשת קמעונות המזון התל אביבית סופר יודה, מידי המייסד יהודה גואטה. מחזור המכירות השנתי של הרשת, הפועלת באמצעות 16 סניפים, מוערך ב-250-300 מיליון שקל, ושווייה בעסקה עשוי לעמוד על כ-130 מיליון שקל.

כבר היום מחזיקה פז בפעילות קמעונות ענפה באמצעות רשת תחנות התדלוק וחנויות הנוחות שלה. החברה מפעילה 241 סניפים של המותג yellow, עם מחזור מכירות שעומד על כמעט מיליארד שקל בשנה. כלומר, ככל שהעסקה עם סופר יודה תתממש, היא צפויה להגדיל את מחזור המכירות הקמעוניות שלה בקרוב ל-30%. מדובר בכניסה ראשונה של פז לתחום פעילות של סופרמרקטים שאינם חנויות נוחות, ושיפור כוח הקנייה ותנאי הסחר. כיום פז מפעילה חלק מחנויות הנוחות בעצמה, כשהיתר מופעלות על-ידי זכיינים.

בדומה לסניפי yellow של פז, גם הסניפים העירוניים של סופר יודה - הפועלים 24 שעות ביממה גם במהלך סוף השבוע ובחגים - וגם חלק ניכר מהמחזור שלה, לפי הערכות כ-30%, מגיעים מפעילות בסופי שבוע. כמו כן, גם רמות התמחור של השתיים דומות יחסית, במובן זה שהן יקרות יותר ממרבית החנויות לאור הפעלתן בשבת, וזאת בדומה לרשת AM:PM (שבבעלות רשת תחנות הדלק דור אלון) ולטיב טעם בעיר.


המגעים עם ויקטורי לא התממשו

כבר תקופה ממושכת שסופר יודה נמצאת על המדף ומחפשת רוכש. לפני כשנה דיווחנו כי ויקטורי בניהול אייל רביד בוחנת אפשרות לרכוש אותה, אולם המגעים לא התקדמו, וזאת למרות הרצון של ויקטורי להתרחב. החנויות של ויקטורי אינן פועלות בשבת, וזו ככל הנראה הסיבה המרכזית שהיא ירדה מהפרק. 

כאמור, פז סימנה עוד בתקופתו של המנכ"ל הקודם יונה פוגל את הכיוון האסטרטגי שלה - כניסה לתחום הקמעונות באמצעות הניסיון לרכוש את השליטה בקבוצת יינות ביתן. נראה כי בכוונת מחליפו, שטרן, לשים דגש על תחום הקמעונות, אבל בהיבט אחר - של רכישה משלימה, כלומר לא סל הקניות המרכזי שהצרכנים רוכשים אחת לשבוע, אלא קניות משלימות של מוצרים על הדרך. נושא המזון הטרי לצריכה ביתית, כמו גבינות, פירות וירקות ובשר נחשב חלש יחסית בסניפי yellow, בעוד שסופר יודה מחזיקה אצלה מחלקות כאלה.

ככל שפז אכן תשתלט על סופר יודה, ההערכות הן כי תיקח את המושכות לידיה, ותנהל את הרשת בעצמה. פז גם תידרש לקבל החלטה האם לשמר את המותג סופר יודה, שנחשב למותג חזק יחסית בת"א, או, למזג אותו תחת השם yellow.

כמו כן, אם וכאשר תושלם עסקה בין סופר יודה ובין פז, תידרש החברה להתמודד עם אתגר השבת. כיום, הפעלת חנויות נוחות בתחנות דלק בשבת נחשבת לסטטוס קוו עבור חלק ניכר מהדתיים, ונתפסות כסוג של קונזצנוס. ואולם, לעומתן, חנויות כמו סופר יודה, טיב טעם ו-AM:PM הינן שנויות במחלוקת, וכבר נעשו ניסיונות שונים להגביל את פעילותן.


מחזקת את הזרוע הקמעונאית

קבוצת האנרגיה פז נסחרת בבורסה לפי שווי של כ-2.7 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה איבדה יותר מ-40% מתחילת השנה על רקע משבר הקורונה. פז, המתנהלת ללא גרעין שליטה ושאת פעילותה מובילים המנכ"ל שטרן והיו"ר אברהם ביגר, כבר הצהירה כי היא מעוניינת לחזק את הזרוע הקמעונית שלה ואת הנתח של זו בכלל הפעילות. זאת הן מכיוון שמדובר בפעילות שנחשבת לרווחית ביחס ליתר הפעילויות שלה, והן כדי להתמודד עם פגיעה חריפה בפעילות זיקוק הדלקים שלה, בין היתר על רקע השינויים הטכנולוגיים והחלופות.

קריסת מחירי האנרגיה בעולם ברבעון הראשון של 2020, בעקבות התפרצות משבר הקורונה, הובילה להפסדים כבדים במגזרי זיקוק הדלקים של פז, שהציגה בו הפסד של 97 מיליון שקל (לאחר הפסד של 262 מיליון שקל בשנת 2019 כולה).

בפז ציינו כי התפשטות נגיף הקורונה החריפה את הירידה במרווחי הזיקוק, במחיר הנפט ובכמויות המכירה של בית הזיקוק באשדוד הנמצא בשליטה. כאמור לפז יש רגל משמעותית נוספת בדמות חטיבת הקמעונות והסחר (קו"מ), שכוללת את תחנות התדלוק וחנויות הנוחות (yellow). לדברי החברה, בחטיבה זו חלה ירידה משמעותית בהיקפי מכירת הדלקים - החל מן המחצית השנייה של חודש מרץ ובחודשים אפריל-מאי 2020. עם זאת, רשת yellow שמרה על היקף מכירות גבוה, בדומה לרבעון המקביל.

פעילות הזיקוק של פז הציגה ברבעון הראשון הפסד מדווח של 179 מיליון שקל. פעילות הקמעונות והסחר הציגה רווח מדווח של 35 מיליון שקל, או רווח מתואם של 63 מיליון שקל, כאשר ההפרש ביניהם נובע מנטרול הפסד בגין גידור עסקאות הגנה על מלאי.


התפצלות לאחר סכסוך מתוקשר

רשת סופר יודה החלה את דרכה ב-2013, לאחר פיצול בין הבעלים הנוכחי יהודה גואטה ושותפו דאז יוסי ראובני, שהחזיקו בשותפות במותג "סופר באבא" ברחוב ירמיהו בת"א. כתוצאה מסכסוך מתוקשר וקשה בין השניים, שכלל הליכים משפטיים, התפצל הסופרמרקט לשתי חנויות.

כיום סופר יודה נמצאת בבעלותו המלאה של גואטה ומפעילה כאמור 16 סניפים לצד מכירות אונליין. השנתיים האחרונות היו מורכבות מבחינת הרשת שנחשבת למצליחה ומוערכת בענף. אחד הסניפים החזקים שהפעילה הרשת ברחוב אבן גבירול נסגר בצל מחלוקת על גובה שכר הדירה. בנוסף, לפני כשנה דווח כי הושלכו שני רימוני הלם בהפרש של שבוע לשני סניפים שונים של הרשת. 

עוד כתבות

דונלד טראמפ נואם בעצרת תומכים במנהטן לאחר שזכה בבחירות ב-2016 / צילום: Mike Segar, רויטרס

תחקיר: כך מטה טראמפ הוציא את הרוח מהמפרשים של הבוחר השחור

ערוץ 4 הבריטי השיג מסמכים שמלמדים על כך שב־2016 מטה טראמפ חילק כ־200 מיליון אמריקאים ל־8 קטגוריות שונות ● אחת מהן שסוווגה כ"הרתעה" כללה 3.5 מיליון בוחרים שחורים ● בחירות אלה היו הראשונות מזה שני עשורים שבהן ירד שיעור השתתפותם של מצביעים שחורים

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

שלמה החזקות במגעים לרכישת מחצית מתלמה תיירות

קבוצת שלמה דיווחה לבורסה כי היא מנהלת מו"מ ובדיקות נאותות לרכישת עד 50% מחברת תלמה נסיעות ותיירות ● משבר הקורונה בלם את הנפקתה הצפויה של תלמה, שבשוק העריכו את השווי שלה ב-500 עד 600 מיליון שקל

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

בדרך ללילה לבן בכנסת: חוק הקורונה יאושר בקריאות שנייה ושלישית

לפי תיקון החוק שנעשה בוועדת חוקה שהכינה את פרטיו, החוק אמור היה להיכנס לתוקף כבר בחצות הלילה בכפוף לאישורו בכנסת

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

בקשה לאישור תובענה ייצוגית בכ-50 מ' ש' נגד סלקום: שידלה דיירים להדליף פרטי התקשרות של כל הבניין שלהם

לפי הבקשה, הדייר אותו משדלת סלקום להדליף את פרטי ההתקשרות מקבל בתמורה הטבה בסכום של כ-1,000 שקלים ● בשיחה שהוקלטה וצורפה כתמליל אמרה מנהלת המכירות כי "זה משהו שאנחנו עושים בכל הארץ"

בניין Beirut Terraces, ביירות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האייקון של ביירות: כמה עולה דירה במגדל החדש של בירת לבנון

כמו בתל אביב, גם בבירת לבנון אדריכלי-על בינלאומיים מתכננים מגדלים לעשירים ● מחיר של דירה בבניין Beirut Terraces עומד על 2.1 מיליון דולר ● מדור אדריכלות חדש 

עוד מסעדה סגורה בצל הסגר השני בישראל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הצריכה בספטמבר: עלייה ברשתות המזון, נמשך המשבר בתיירות ובפנאי

מנתוני חברת שב"א עולה כי למרות הסגר, ההוצאה בכרטיסי אשראי בספטמבר השנה הייתה קרובה לרמה שנרשמה בחודש המקביל אשתקד ● יציבות בענפים כמו הלבשה והנעלה ומוצרי חשמל

עידו סוסן, מנכ"ל חברת דרייבנטס / צילום: דורון לצטר

AT&T הודיעה: ליבת הרשת שלנו תהיה מבוססת על דרייבנטס הישראלית

דרייבנטס פיתחה פתרון תוכנה שיחליף את רשתות התקשורת הקיימות ● המנכ"ל עידו סוסן: "העסקה מוכיחה גם למי שפקפקו במודל הרשת המבוזרת, כי הענן שלנו משתלם יותר ומציע אפשרויות מגוונות יותר"

לינוי בר גפן / צילום: יח"צ

התביעה של לינוי בר גפן היא רק הסדק הראשון: כך מופקר הגולש הישראלי מול הרשתות החברתיות הגדולות

בישראל 2020 עוד לא התקבל אפילו פסק דין סופי אחד המטיל אחריות בלשון הרע ופיצוי על פייסבוק או טוויטר בשל פרסום פוגעני של גולשים ● לינוי בר גפן תבעה את טוויטר ויצרה סדק בחומת ההגנה של הרשתות החברתיות ● מומחים אומרים שהדרך להטיל עליהן אחריות מורכבת, אבל אפשרית

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אלי רוזנברג צפוי לקבל את היתר השליטה באל על מרשות החברות

את ההיתר תעניק לרוזנברג רשות החברות בכפוף לחתימת שרי הביטחון, התחבורה והדיגיטל ● רק לפני שבוע שלחה אל על מכתב לשרים שאמורה לאשר את העברת הבעלות, בטענה כי רוזנברג הבן לא כשיר לנהל את החברה

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

ירוק בוהק בתל אביב: ת"א 35 עלה ב-1.5%, ת"א 90 קפץ ב-2.8%

העליות הקיפו את כל המגזרים ● מדד הביומד בלט בעלייה של 4.9%, מדד הבנקים עלה ב-0.9%, מדד ביטוח הוסיף 1.6% ומדד נפט וגז התקדם ב-2.8% ● אבוג'ן המריאה 43%, דלק קפצה 8% ● הדולר נחלש ב-0.2% ל-3.459 שקלים

הנשיא טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן ביום בו פורסם התחקיר  / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

עסק ביש: התחקיר של ה"ניו יורק טיימס" גנב לטראמפ את ההצגה

11 שנה הנשיא לא שילם פרוטה ● במשך שנתיים הוא שילם 750 דולר, 10% מן המס של מורה בבית ספר יסודי ● 24 שעות לאחר שחגג את מועמדות השופטת השמרנית איימי קוני בארט כמחליפתה של רות ביידר גינסבורג, שומות המס גנבו לו את ההצגה ● 35 ימים לבחירות, הנשיא בצרות

אלדד פרי / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי ביהמ"ש מגלים: כך נפל פרופ' רן בליצר בבועת הנדל"ן של אלדד פרי

וגם: בכמה התקרבה החופשה שלכם לבית, עוזי ברייר עוזב את דוטס נאנו והמינוי החדש של פרופ' יפעת ביטון (לא חברת הכנסת שאשא-ביטון)

תחנת דלק של דלק ישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

ברביעי בחצות: מחיר הדלק יירד ב-4 אגורות

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 לצרכן בתחנה בשירות עצמי יעמוד על 5.46 שקל לליטר ● השינוי מגיע על רקע ירידת מחיר הבנזין הבינלאומי ב-2.78% וירידה יחסית במע"מ המוטל על רכיב זה

עו"ד ליאת בן ארי / צילום: רפי קוץ

הנציב רוזן על עו"ד ליאת בן-ארי: "לא בסמכותי לברר את התלונה נגדה"

הנציב רוזן על פרשיית עו"ד ליאת בן-ארי: "על משרתי ציבור לנהוג וללכת בזהירות, פן יראו כמי שנאה דורשים ולא נאה מקיימים, ובכך יסייעו לדורשים לכרסם בכוחה של מערכת המשפט" ● בן ארי: "התלונות נגדי הן חלק מהתארגנות ענפה וארוכת טווח, שמטרתן לרפות את ידיי בכל הקשור לתפקידי כפרקליטה"

יולי אדלשטיין, לאחר התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אדלשטיין: קבינט הקורונה יאריך את הסגר בשבועיים נוספים לפחות

לדברי שר הבריאות אין שום סיכוי שהסגר יוסר בעוד שבוע וחצי לאחר שמחת תורה, כפי שטענה הממשלה בתחילה ● הממשלה צפויה היום להעביר חוק שיגביל את ההפגנות, על אף שהן נערכות באוויר הפתוח

אמיר כוויית סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח, / צילום: Mohammad Hamed, רויטרס

אמיר כווית הלך לעולמו בגיל 91; אחיו יירש את השליטה

סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח מת לאחר מאבק ארוך במחלה קשה ● נוואף אל-אחמד א-סבאח ימונה כעת לאמיר כווית

המרינה בהרצליה / צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

המאבק על המרינה: מירי רגב דוחפת, גילה גמליאל מנסה לבלום

חופי הים התיכון נמצאים תחת מכבש לחצים גובר ● תוכנית שנדונה השבוע במינהל התכנון להקמת שש מעגנות חדשות לכלי שייט ברחבי ישראל, עשויה לצמצם את המרווח עוד יותר ● שרת התחבורה מנסה לקדם את המהלך בעקבות פנייתם של מספר ראשי ערים, השרה להגנת הסביבה מציגה את המחיר הכבד והכפול שישלמו אזרחי ישראל

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

דונלד טראמפ נגד ג'ו ביידן / צילום: Associated Press

המומחית שמסבירה: זה מה שביידן וטראמפ צריכים לעשות הלילה בעימות

למה למועמדים גבוהים יש גם סיכוי גבוה יותר לנצח בעימות? ● מדוע חשוב לביידן ולטראמפ לשדר מרץ? ● ומה מחיר הרצון להיראות צעירים יותר? 'המדריך לטראמפיסט' מארח את מומחית העימותים, פרופ' צפירה גרבלסקי ליכטמן בכדי להבין איך לצפות בעימות הנשיאותי הראשון ● האזינו

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק בחרה בנוקיה כספק המרכזי לפרויקט הסיבים האופטיים

נוקיה תספק לבזק את הפתרון הטכנולוגי להפעלת רשת ה-GPON החדשה שהיא מקימה בימים אלה