גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הירידות בוול סטריט התמתנו בסיום; טסלה צנחה ב-4.1%

השווקים הגיבו להודעת הפד שצופה כי הריבית תיוותר ברמה האפסית בשלוש השנים הקרובות ● למונייד קפצה ב-6.7%, פייסבוק ירדה ב-3.3% ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב היו מעל לצפי

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

23:00

נעילה שלילית בוול סטריט. מדד הנאסד"ק ננעל בירידה של 1.3% לאחר שצנח ביותר מ-2% במהלך המסחר. הדאו ג'ונס ירד בסיום ב-0.5%. 

השחקנים בשווקים הגיבו להודעת הפד שצופה כי הריבית תיוותר ברמה האפסית בשלוש השנים הקרובות.

ירידות בולטות רשמו מניות טסלה, פייסבוק, אפל ומיקרוסופט. 

מנגד, מניית למונייד בלטה בעלייה של 6.7%. גם טבע ותופין  רשמו עליות בסיום. 

20:15

מגמה שלילית בוול סטריט בהובלת מניות ההייטק שמושכות את מדד הנאסד"ק לירידה של יותר מ-2%.

מניית למונייד  בולטת בעלייה חדה. גם טבע  בצד הירוק עם עלייה קלה. 

בצד השלילי בולטות אמזון, אפל, מיקרוסופט  ופייסבוק 

18:50

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות של 0.2%-0.5% במדדי המניות המרכזיים, לאחר שבמהלך היום נרשמו ירידות של 1.8%-2%. 

בניו יורק רושמים כעת מדדי המניות ירידות של עד 1.6%. 

מניית ג'יי-פרוג הישראלית (סימול: FROG ) שהצטרפה אתמול לנאסד"ק ופתחה את היום בירידה חדה, נסחרת כעת בעלייה של כ-2%. 

ג'נרל אלקטריק בולטת בעלייה חדה. גם מניות פורד מוטורס  וקטרפילר  בולטות בצד הירוק. 

17:00

התמתנות נרשמת במגמה השלילית בבורסות ארה"ב כעת. המדדים המובילים מאבדים מערכם 0.8%-1.4%. 

בקרב המניות הישראליות בולטות פייבר , סולאראדג' , וויקס ונייס בירידות חדות. 

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח במגמה שלילית, בהובלת מדד הנאסד"ק שמאבד מערכו 1.9%.

ירידות בולטות רושמות מניות טסלה , אפל  ואמזון. 

גם מניית ג'יי-פרוג הישראלית (סימול: FROG ) שהצטרפה אתמול לנאסד"ק לאחר הנפקה מוצלחת, רושמת ירידה חדה של כ-4%. 

15:31

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות חדות. החוזה על הנאסד"ק מאבד 2.2% בהמשך לירידות של כ-1% אתמול.

הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו בשבוע החולף ב-860,000 אלף בקשות, לעומת הצפי ל-850,000 אלף בקשות. התביעות החוזרות הסתכמו ב-12,628 אלף לעומת הצפי ל-13,000 תביעות.

מדד הייצור של הפד של פילדלפיה הצביעה בחודש ספטמבר על קריאה של 15 נקודות, בהתאם לתחזיות ולעומת 17.2 נקודות בשבוע הקודם.

14:00

הבנק המרכזי של בריטניה הותיר את הריבית ללא שינוי ברמתה האפסית, והותיר בנוסף את המדיניות המוניטרית ותוכנית הרכישות ללא שינוי.

13:00

השווקים מגיבים להודעת הפד שצופה כי הריבית תיוותר ברמה האפסית בשלוש השנים הקרובות. באסיה המסחר ננעל בירידות כאשר הבורסה בשנחאי איבדה 0.4%, הונג קונג ירדה ב-1.6%, הניקיי היפני איבד 0.7%. החוזים בניו יורק אדומים בשעה זו.

באירופה המדדים נסחרים בטריטוריה האדומה בהובלת הפוטסי הבריטי שיורד ב-1% לפני הודעת הריבית ופרסום מדיניות הבנק המרכזי. 

מדד המחירים לצרכן בגוש האירו ירד ב-0.2% בחודש אוגוסט, בהתאם לתחזיות

11:00

כלכלת ניו זילנד רשמה התכווצות של 12.2% בתוצר ברבעון השני של השנה בצל משבר הקורונה. התחזיות היו להתכווצות של 12.8%.

הבנק היפני הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של מינוס 0.1%.

10:00

המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר בירידות בצל הודעת הריבית של הפד מאתמול, שהותיר הריבית ללא שינוי ולא צופה העלאה בשלוש השנים הרובות. הדאקס מאבד 1.5%, הפוטסי יורד ב-1% והקאק מאבד 1.3%.

בבריטניה הבנק המרכזי יפרסם היום בשעה 14:00 בצהריים (שעון ישראל) את החלטת הריבית כאשר הצפי הוא להותרת הריבית ללא שינוי אך להכרזה של הבנק המרכזי על מספר תמריצים מוניטריים. המשקיעים מעריכים כי הבנק ימשיך במדיניות רכישות האג"ח ואף יאריך אותה לקראת סוף השנה וההערכה הרווחת היא להורדת ריבית כבר בפברואר 2021, אשר יכולה אף להגיע לכדי רמה שלילית בשיעור של מינוס 0.5% במידה והדד-ליין להגעה להסכמי מסחר עם האיחוד האירופי יידחה.

איתי יושע, מנהל דסק אופציות מט"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים, מציין כי "שוק התעסוקה בממלכה שנפגע קשה ממשבר הקורונה, ההגבלות הציבוריות שהוטלו מחדש לאור התפרצויות חדשות של הנגיף והסחבת בשיחות המשא ומתן מול האיחוד האירופי לקראת השלמת יציאת בריטניה מהאיחוד בעוד מספר שבועות - מציבות אתגר לכלכלה הבריטית בתקופה הזו. נתוני האינפלציה שהתפרסמו השבוע בממלכה היו נמוכים משמעותית מהצפי, עם צפי למדד המחירים השנתי הנמוך ביותר מאז שנת 2015 של כ-0.2% (גם בזכות הקיצוץ במע"מ בחלק מהסקטורים וסבסוד הארוחות במסעדות), כאשר יעד האינפלציה הרשמי בממלכה הוא 2%. בשבוע החולף ריבית הליבור לחודש אף ירדה לתחתית היסטורית מזה 30 שנה (ירידה משיעור של 15% לשיעור של 0.05%), והאג"ח הממשלתית לחצי שנה נמכרה לראשונה בתשואה שלילית.

"מאז תחילת משבר הקורונה במרץ נמחקו בבריטניה כ-700 אלף משרות, ושיעור האבטלה הצפוי בסוף שנת 2020 הוא 7.5%, כמעט כפול מתחילת השנה. ה-OECD צופה התכווצות של למעלה מ-10% בתוצר הבריטי בשנת 2020 וצמיחה בשיעור של 8% בשנת 2021. התחזיות הללו משתקפות היטב גם בסטיות התקן של הפאונד מול הדולר שעלו בתקופה האחרונה והגיעו לכדי 17% ביום עקב אי-הוודאות והחשש משילוב מסוכן של 'ברקזיט קשה' והתפרצות רחבה נוספת של נגיף הקורונה", אמר יושע.

08:00
המסחר באסיה מתנהל הבוקר בירידות בהמשך להודעת הריבית של הפד שפורסמה אתמול. הבורסה בשנחאי מאבדת כ-1%, הונג קונג יורדת ב-1.6%, הניקיי היפני מאבד 0.6% בהמשך לנתוני ייצוא פחות גרועים מהצפוי. בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים בניו יורק יורדים ביותר מ-1%. 

בתום ישיבה בת יומיים של חברי ועדת השוק הפתוח, הפד הותיר את גובה הריבית ללא שינוי בטווח של 0%-0.25%, ורמז כי הוא צופה שהריבית תישאר ברמתה הנוכחית בשלוש השנים הקרובות. החלטת הריבית, שהתקבלה בוועדה המוניטרית ברוב גדול של 8-2, הינה ההחלטה האחרונה לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-3 לנובמבר.

לדברי רונן מנחם, הכלכלן הראשי של בנק מזרחי טפחות: "בשורה תחתונה המסר מעורב. לא מסתמנת התאוששות קרובה, התלות בהתפתחות הנגיף גדולה והיכולת לצפות קדימה קטנה, אך הכלים החזקים שהפד מפעיל יימשכו עד שהמשבר הבריאותי יסתיים והכלכלה תעלה שוב על פסי צמיחה.

"זו פחות או יותר ההבטחה שחיכו בשווקים לשמוע (אם כי היו רוצים, כמובן, שהאופק הכלכלי לטווח הקצר ייראה טוב יותר). השווקים עלו לקראת ההודעה, תקנו אחר כך וכעת החוזים יורדים - היא משום שהארכת אופק התחזית לריבית נמוכה לשנת 2023 אמנם מבטיחה על תמיכת הפד, אך גם מראה שההתאוששות הכלכלית תהייה קשה וממושכת.

"כמו כן, הדגשת נושא אי הוודאות והתלות בגורם חיצוני לשווקים - הנגיף ועיתוי/נגישות החיסון - אינה בריאה לשווקים, שמתקשים לתפקד לאורך זמן בתנאים כאלו. הודעת הריבית כשלעצמה פועלת לרעת הדולר וככל שהשקל יתוסף כנגד הדולר בעקבותיה, יצטרך גם בנק ישראל לפעול בשוק המט"ח המקומי", כתב מנחם.

הודעת הריבית של הפד הכבידה על המדדים בניו יורק שמחקו את העליות שנרשמו בפתיחה. מדד הנאסד"ק צנח ב-1.3%, מדד S&P 500 איבד 0.5% ומנגד הדאו הוסיף 0.1% לערכו.

ביפן, הבנק המרכזי פרסם את המדיניות המוניטרית שלו, במקביל פורסמו נתוני מאקרו פחות גרועים מהצפוי. הייצוא היפני בחודש אוגוסט נפל ב-14.8% אל מול הצפי לירידה של 16.1%.

עוד כתבות

קניון MY MALL בלימסול, קפריסין / צילום: מצגת החברה

האם קרן מקטאר תסייע בהחזר עיקר החוב לנושי בסר אירופה?

דווקא בתקופת הקורונה נעשה ניסיון נוסף לממש את קניון MYMALL בקפריסין, שהוא הנכס העיקרי שהותירה חברת הנדל"ן שקרסה, ולהשיב חלק משמעותי מחוב של 100 מיליון שקל למחזיקי האג"ח

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

המסחר בבורסה בת"א ננעל בירידות בדומה לעולם; אשטרום נכסים זינקה ב-18%

מדד ת"א 35 איבד 1.19%, מדד ת"א בנקים נפל ב-1.4% ● ירידות חדות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● מספר מקרי הקורונה באירופה ובארה"ב ממשיך לעלות ● אלביט מערכות תבצע מחיקה חד פעמית בהיקף של כ-60 מיליון דולר

איכון סלולרי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מבקר המדינה על איכוני השב"כ: צריך למצוא חלופה אזרחית

המבקר משבח את מאמצי הארגון לשמירה על פרטיות האזרחים, אך מציין כי בפועל שיעור האנשים שהתבררו כחולים מבין אלו שאותרו בידי השב"כ ונשלחו לבידוד, עומד על 4.6% בלבד ● כחלופה לאיכונים, המבקר ממליץ לחזק את מערך החקירות האפידמיולוגיות באמצעות תישאול

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ככנרים ללא מנצח: דוח המבקר הביא את הנחת הסלב לאבסורד

בדוח שכותרתו היא "התמודדות מדינת ישראל עם משבר הקורונה" נראה שנעלמו שרי הממשלה ורה"מ ● לבחון את המערכת הממשלתית מבלי לבדוק את תפקוד ראש הממשלה, חורג ממידת הסבירות ●  עולה ממנו שמערכות הבריאות, החינוך, השב"כ, הביטוח הלאומי - כולן פועלות עצמאית

ארדואן נואם בכנס מפלגתי כאשר מאחוריו תמונת ענק של אטאטורק / צילום: רויטרס, Umit Bektas

ארדואן קורא לטורקים להחרים סחורה צרפתית בגלל מקרון "העוין לאיסלאם"

הקריאה לחרם היא חלק מהסכסוך שהתלהט בימים האחרונים בין המדינות, לאחר שמקרון הבהיר כי צרפת "לא תגנה" את הקריקטורות של הנביא מוחמד שהתפרסמו בעבר בשבועון הסטירי "שארלי האבדו", ושהפכו שוב לעילה לאירוע טרור ● בעקבות המתחים, צנחה הלירה הטורקית לשפל של כל הזמנים מול הדולר - שער של שמונה לירות לדולר

ניר ינושבסקי, סנ"צ ליאת קילנר, חזי שוורצמן וד"ר הדס תגרי, בועידת ישראל לנדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

גזרים במקום מקלות: איך לטפל בבעיית התאונות באתרי בנייה

במסגרת ועידת גלובס לנדל"ן דנו ניר ינושבסקי, סנ"צ ליאת קילנר, חזי שוורצמן וד"ר הדס תגרי דנו בפעולות הפיקוח שנעשו במטרה להוריד את מספר הנפגעים והמתים ● את הפאנל בעניין הבטיחות והמאבק בתאונות העבודה באתרי הבניה פתחה הידיעה על מותו של פועל היום באחד מהאתרים

מירי רגב / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

רגב: "אתנגד לתוכנית המטרו. עדיף להשקיע את הכסף בחיבור רכבות בין הפריפריה למרכז"

שרת התחבורה מירי רגב אמרה בוועידת ישראל לנדל"ן של גלובס כי בגוש דן יש כבר שלוש תוכניות רכבת קלה ותוכנית שבילי אופניים ו"אי אפשר לשים את כל הכסף במטרופולין דן" ● בהתייחסה לתחרות חברות התעופה מול האמירויות אמרה רגב: "יצטרכו ללכת למיזוג"

ארקיע / צילום: יחצ

לאור הביקוש הרב: ארקיע מקדימה את מועד השקת הקו לאמירויות

בדובאי אין חובת בידוד בהלוך והנכנסים לישראל פטורים מבידוד משום שאיחוד האמירויות מוגדרת כמדינה ירוקה

עדיאל שמרון ומירי רגב / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מה עשה הנגיף לשוק? ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס

המגפה הכתה קשות בענפי הנדל"ן המסחרי, המשרדים והמלונאות, ועדיין מוקדם לקבוע מה יהיו ההשפעות ארוכות הטווח על התחום ● בוועידה השנתית של "גלובס" שהתקיימה אונליין השתתפו השרה מירי רגב, מנהל רמ"י היוצא עדיאל שמרון ובכירי ענף נוספים לדיון באתגרים ובצעדים שמחכים להכרעה

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

ההנפקה הראשונית הגדולה אי פעם: אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא, תגייס 34.5 מיליארד דולר

חברת הפינטק הסינית, שייסד ג‘ק מא, צפויה לגייס לפחות 34 מיליארד דולר בבורסות בהונג קונג ושנחאי ● החברה הודיעה כי מחיר המניה בהנפקה יעמוד על 10.2 דולרים, מה שייתן לאנט גרופ שווי שוק של 313 מיליארד דולר כבר בהנפקה

דלית זילבר, עדיאל שמרון ומרדכי כהן ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

דלית זילבר: "לא נחזור לתמ"א 38. ב-15 שנה חוזקו אלף מבנים, זו בדיחה"

בפאנל "הרפורמות הגדולות שבדרך" בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" אמר מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן כי הסכמי הגג מעמידים בסכנה חלק מהרשויות המקומיות ● מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר: "ברור שבלי מטרו אין לנו מה לעשות במטרופולין תל אביב"

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

למשרד הבריאות עדיין אין כלי לניהול יעיל של מערך החקירות האפידמיולוגיות

שמונה חודשים לאחר תחילת התפשטות הקורונה מצביע מבקר המדינה על שורה של כשלים בהקמת המערכת לקטיעת שרשראות ההדבקה ● בין הכשלים: מספר חוקרים נמוך ביחס לאוכלוסייה, שיטות עבודה מיושנות ומערכת ממוחשבת מסורבלת

צחי גולן, יעל סלומון ועדי קין קרני, בועידת ישראל לנדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהלת אגף המטרו במינהל התכנון: "בלי המטרו מטרופולין גוש דן יקרוס"

יעל סלומון, מנהלת אגף מטרו במינהל התכנון, אמרה בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" כי בלי המטרו לא יהיה פתרון תחבורתי הולם למטרופולין גוש דן הגדל ● גם ערן כהן, מנכ"ל בומברדייה, טען כי עקב המצב התחבורתי בישראל, לא ניתן לוותר על המטרו

כיתה ריקה בבית ספר בבת ים / צילום: אביבה גנצר, גלובס

קבינט הקורונה אישר את מתווה פתיחת הצהרונים

הקבינט ידון בהכנת התנאים לפתיחת הלימודים בכיתות א' עד ד' ובחלקים של המגזר העסקי שניתן יהיה לפתוח החל מיום א' הקרוב ● ראש שירותי בריאות הציבור: "בגל הראשון לבית הספר היה חלק בעלייה בתחלואה

אורי רוזן/ צילום: שלומי יוסף

דרמה בענף: קשת מפרידה כוחות מארטימדיה ומחזירה הביתה את השליטה בשיווק הפרסום הדיגיטלי

ל"גלובס" נודע כי קבוצת קשת הודיעה לרשת הפרסום הפרוגרמטית ששיווקה עבורה בחמש השנים האחרונות את תוכן הווידיאו באינטרנט של האתרים מאקו ו-N12 על רצונה לצאת מהעסקה ● בחברה לא מוכנים לוותר על המאחז החשוב, ובשבועות האחרונים מתנהלת בין הצדדים התכתבות משפטית

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

פייסבוק מתכוננת למקרה של תסיסה אזרחית אחרי הבחירות בארה"ב

הרשת החברתית הכינה כלים להתמודד עם התסיסה שכוללים האטת ההפצה של פוסטים מסוימים, ושינוי הזנת החדשות למשתמשים

מארק צוקרברג בנאום באוני' ג'ורג'טאון. בניגוד לבחירות הקודמות, כעת הוא מעורב בהחלטות הנוגעות אליהן   / צילום: Nick Wass, Associated Press

איך מארק צוקרברג למד לעשות פוליטיקה

מנהיג פייסבוק לא התעניין בעבר בפוליטיקה, אך בעידן טראמפ הפך להיות יותר מעורב • אחרי שהחברה שייסד הואשמה כמפיצת על של תכנים כוזבים ובעייתיים, הוא החליט לשנות את מדיניות אי ההתערבות, להגביל פרסומות פוליטיות ולחסום פוסטים פוגעניים

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

הסגל האקדמי הכריז על סכסוך עבודה באוניברסיטאות

ארגוני הסגל האקדמי הבכיר בשבע אוניברסיטאות המחקר בישראל (העברית, חיפה, תל אביב, בר אילן, בן גוריון, טכניון ומכון ויצמן), הכריזו הבוקר על סכסוך עבודה ● "ועד ראשי האוניברסיטאות ומשרד האוצר מפרים ברגל גסה ובאופן חד צדדי הסכמים בתירוץ של נגיף הקורונה. הדבר יוביל לפגיעה קשה במחקר הישראלי ולמקומן של אוניברסיטאות בדירוגים הבינלאומיים"

מתקנים סולאריים של משק אנרגיה / צילום: מצגת החברה

משק אנרגיה גייסה 220 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ייעודי למימון פרויקטים סולאריים

משק אנרגיה, בה גרעין השליטה מורכב מהארגונים הכלכליים של הקיבוצים, הבטיחה גיוס ממוסדיים בהנפקת סדרת אג"ח חדשה ● חן מלמד, מנכ"ל משק אנרגיה: "הביקושים הגבוהים שנרשמו כבר בשלב המוסדי, מעידים על הצלחת המודל שיביא ערך רב לחברה ולבעלי המניות"

כיתה ריקה בבית ספר בבת ים / צילום: אביבה גנצר, גלובס

מבקר המדינה נותן ציון נכשל למשרד החינוך: 150 אלף מחשבים נרכשו ללמידה מרחוק, אבל למי הם יימסרו?

דוח המבקר על הלמידה מרחוק מצביע על כישלון משרד החינוך במשימה ● בשל אי המוכנות, הכשל באיסוף המידע והיעדר עבודת מטה, החלה שנת הלימודים כאשר למאות אלפי תלמידים אין מכשירי קצה