גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנעלי נוחי דנקנר: למחזיקי האג"ח של אי.די.בי נמאס מאלשטיין והוא קרוב לאובדן השליטה בקונצרן

החלטת מחזיקי אג"ח אי.די.בי להעמיד את החוב לפירעון מיידי ולפעול נגד החברה ובעל השליטה מקטינה מאוד את סיכוייו של אלשטיין לשמור על השליטה בקונצרן שבו השקיע כ-3 מיליארד שקל

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו
אדוארדו אלשטיין / צילום: כפיר זיו

כדור השלג של אדוארדו אלשטיין וקבוצת אי.די.בי שבשליטתו מתגלגל במהירות לעבר ביהמ"ש המחוזי בת"א. לאחר שיום ב' בשבוע שעבר החליטו מחזיקי אג"ח ט' של החברה על העמדת החוב כלפיהם לפירעון מיידי, קיבלו ביום ה' האחרון גם מחזיקי אג"ח י"ד של אי.די.בי החלטה דומה.

סדרות ט' ו-י"ד מהוות כ-88% מסך החוב של אי.די.בי למחזיקי האג"ח שלה, והחלטת המחזיקים בשתי הסדרות לפעול משפטית נגד החברה ובעל השליטה מקטינה מאוד את סיכוייו של אלשטיין לשמור על השליטה בה. מנתונים שפרסם הבוקר נאמן סדרת אג"ח י"ד עולה, כי 76% מהסדרה תמכו בהצעת ההחלטה להעמיד את מלוא היתרה הבלתי מסולקת של איגרות החוב לפירעון מיידי.

לאי.די.בי חוב (במונחי פארי) של כ-2.04 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה משלוש הסדרות. מתוכו 911 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ט', 890 מיליון שקל למחזיקי אג"ח י"ד ו-239 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ט"ו. למחזיקי אג"ח ט' אין ביטחונות מהותיים, בעוד שלמחזיקי אג"ח י"ד שעבוד על כ-70% ממניות דיסקונט השקעות (דסק"ש) בשווי של כ-480 מיליון שקל, ולמחזיקי אג"ח ט"ו שעבוד על מזומנים ומניות בשווי של כ-183 מיליון שקל.

בעקבות החלטת המחזיקים, הפסיקה היום הבורסה בת"א את המסחר באג"ח י"ד, ואילו המחזיקים עצמם יידרשו להצביע כבר מחר על החלטה נוספת "להורות לנאמן לנקוט הליכים למימוש כל הבטוחות שניתנו לנאמן, מכוח שעבודים ראשונים בדרגה הרשומים לטובת הנאמן, להבטחת התחייבויות החברה".

הצעה זו תכלול גם בקשה למינויו של בא כוח הנאמן ככונס נכסים על נכסים אלו, ובראשם כ-70% ממניות דסק"ש שמחזיקה חברת דולפין, שבשליטת אלשטיין. לדברי נאמן האג"ח, הוא עשוי להגיש את הבקשה עוד לפני קבלת החלטת המחזיקים, ולמשוך אותה לאחר מכן במקרה שלא תאושר על-ידיהם.

עוד קודם לכן, החליטו כאמור מחזיקי אג"ח ט' כמעט פה אחד (רוב של יותר מ-99%), שלא לאשר לנאמן לפתוח במו"מ עם אלשטיין על בסיס הצעת הסדר החוב שהגיש. אותו רוב גם החליט להסמיך את הנאמן לפעול באופן מיידי בהליכים משפטיים נגד החברה, ובכלל זאת הליכים לשם מימוש בטוחות נגד החברה, נושאי משרה בחברה, בעל השליטה וכל צד שלישי רלוונטי, לשם הבטחת פירעון החוב.

בעקבות אותה החלטה פנה ביום ה' האחרון נאמן אג"ח ט' לביהמ"ש המחוזי בת"א בבקשה שייתן צו לפתיחת הליכים לאי.די.בי פתוח, לפי סעיף 18 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. בנוסף, ביקש נאמן האג"ח מביהמ"ש להורות על מינוי נאמן לאי.די.בי, תוך הפקעת הסמכויות מידי נושאי המשרה בחברה והעברתן לידי הנאמן, לצד כל סמכות אחרת שיידרש לו לצורך ביצוע תפקידו.

בעקבות הבקשה קבע השופט חגי ברנר, כי תשובתה של אי.די.בי וכן התנגדויות לבקשה יוגשו לביהמ"ש עד יום ג' בצהריים, וכי דיון בבקשה במעמד הצדדים יתקיים ביום ה' השבוע ב-10:00. על רקע ההחלטה, יצביעו ביום ג' גם מחזיקי הסדרה השלישית של אי.די.בי, אג"ח ט"ו, על הצעת החלטה להורות לנאמן לנקוט הליכים למימוש כל הבטוחות שניתנו לנאמן להבטחת התחייבויות החברה בגין איגרות החוב, ובכלל זה להגיש בקשה למינויו של בא כוח הנאמן ככונס נכסים על נכסים אלו.

גם במקרה זה מציין הנאמן, כי הוא עשוי להגיש בקשה למימוש בטוחות ומינוי כונס נכסים כאמור עוד לפני ההצבעה, ולמשוך את הבקשה לאחר מכן במקרה שלא תאושר. לטובת נאמן אג"ח ט"ו משועבדים 77 מיליון שקל במזומן וכן 5% ממניות חברת כלל ביטוח.


הצבעה מקבילה של מחזיקי אג"ח ט"ו

במקביל יצביעו מחזיקי אג"ח ט"ו על הצעת החלטה נוספת והפוכה, שלפיה הם מסכימים לבקשת החברה לדחות 31.3% מתשלום הקרן שאמורים המחזיקים לקבל ב-30 בספטמבר. בתאריך זה אמורים המחזיקים לקבל תשלום קרן של כ-118.4 מיליון שקל, וכן תשלום ריבית של כ-6 מיליון שקל.

לדברי אי.די.בי, אין בידיה לבצע את התשלום במלואו, ומשכך מציעה החברה למחזיקי אג"ח ט"ו לקבל כעת תשלום קרן של 74.4 מיליון שקל ולהסכים לדחיית יתרת הקרן (כ-44 מיליון שקל) ל-28 באוקטובר. ההחלטה תמנע גריעה מהמסחר בבורסה של איגרות החוב שלא נפרעו במועדן.

בשבועות האחרונים הגיש אלשטיין שלוש הצעות שונות להסדר חוב באי.די.בי, שכללו פירעון חלקי למחזיקי סדרות י"ד ו-ט"ו, לצד דחייה ארוכה של יתרת החוב. עם זאת, ההצעות גזרו על מחזיקי אג"ח ט' תספורת בשיעור של 70%-80%, וזכו לכן להתנגדות חריפה מצדם.

אלשטיין מצדו ביקש לקבל לפחות את הסכמת שתי הסדרות המובטחות, כדי לשמור על השליטה בדסק"ש (ששולטת בחברות נכסים ובניין, סלקום, מהדרין ואלרון). עם זאת, גם מחזיקי אג"ח י"ד החליטו כאמור להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי, ויצביעו כעת על מימוש השעבוד על מניות דסק"ש, כאשר החלטה ברוח זו עלולה להוריד לטמיון  השקעה של כ-3 מיליארד שקל שביצע אלשטיין לאורך השנים למימוש שליטתו בקבוצת אי.די.בי.

וכך, כשש שנים וחצי לאחר שהשתלט על אי.די.בי במסגרת הסדר חוב בחסות ביהמ"ש, מוצא עצמו אלשטיין בסיטואציה דומה לזו של קודמו - נוחי דנקנר. 

עוד כתבות

אורן קובי / צילום: תמר מצפי

אורן קובי הוא איש העסקים שנעצר בחשד לעבירות הונאה והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים

קובי חשוד כי בעת שנקבע כי הינו פושט רגל, פתח חברות נדל"ן, תוך רישומן באופן כוזב על ידי אנשי קש במסמכי תאגיד, כל זאת על מנת להונות את נושיו ● מדובר בפרשה חדשה, לאחר שבתחילת השנה הוגש נגד קובי כתב אישום המייחס לו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

טסלה היכתה את התחזיות: המניה מזנקת כ-4% במסחר המאוחר

בשורה העליונה הציגה טסלה הכנסות של 8.77 מיליארד דולר ברבעון, ובשורה התחתונה רווח מתואם של 76 סנט למניה

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

ענף התיירות הישראלי מתעורר עם פתיחת הטיסות לאיחוד האמירויות

הביקוש והעניין שמעוררים היעדים החדשים לתייר הישראלי באיחוד האמירויות מתורגמים ליצירת חבילות ולהשקת טיסות

טפסי ההצבעה במשרדי הדואר של מדינת וושינגטון / צילום: Elaine Thompson, Associated Press

ארה"ב: הבחירות הקרבות, השיקולים הפוליטיים והמאבק על כספי סיוע למובטלי הקורונה

דילמה אמריקאית: איך לנהל ארץ ענקית בעיצומו של משבר עצום ממדים שבועיים לפני בחירות דרמטיות ● שר אוצר ויושבת ראש בית נבחרים מנסים לחלץ כלכלה משרטון ● האם נשיא זועף ויושבת ראש כועסת יוכלו לעשות עסקים? בשלב הזה, קצת קשה להאמין

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

הפיקוח בבנק ישראל לבנקים: תפעלו בזהירות מול הבנקים הפועלים באיחוד האמירויות הערביות

מבחינת הפיקוח מדובר כאן בצעד מאוד לא טריוויאלי ● המפקח על הבנקים יאיר אבידן: "אנו שמחים להיות שותפים למהלך ההיסטורי של קידום יחסי השלום והכלכלה בין המדינות. יחסים אלו הם בעלי יתרונות כלכליים לשתי המדינות" אך "יש לזכור כי לצד ההזדמנויות יש להקפיד על ניהול הסיכונים"

טד ליווינגסטון / צילום: רויטרס

התביעה נגד הנפקת הקריפטו של Kik מסתיימת בקנס של 5 מיליון דולר

תשלום הקנס נקבע במסגרת הסכם עם ה-SEC, שתבעה את חברת התוכנה הקנדית בגין הפרת חוקי ניירות ערך של ארה"ב ב-ICO שבו גייסה 100 מיליון דולר ● ההסכם כפוף לאישורו של בית המשפט הפדרלי בניו יורק

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

לקראת עימות משפטי נוסף? הבורסה שוקלת לעתור לבג"ץ נגד החשכ"ל

הבורסה מתנגדת לפסילת ברק קפיטל מעשיית שוק באג"ח ממשלתיות, לאחר שתבעה מוקדם יותר השנה את האוצר • החשכ"ל: "עולה השאלה לגבי האינטרס לערער על ההחלטה העניינית של האגף"

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

מי משרד הפרסום שהקריב תקציב רק כדי להתמודד על תנובה מזון?

ל"גלובס" נודע כי במכרז שמתקיים על תקציב הפרסום של "תנובה מזון" נכח בשלב הפרזנטציות דרג המנהלים הגבוה ביותר בקבוצה ● עד עתה הציגו בפני החברה אדלר חומסקי ופרסום אברהם, ויש מי שכבר "הקריב" תקציב כדי שיוכל להתמודד

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: AP

תחקיר של "ניו יורק טיימס": לפי רישומי מס, טראמפ מחזיק חשבון בנק בסין

העיתון חשף כי נשיא ארה"ב מחזיק בסין חשבון בנק שלא דווח בעבר, משום שהוא נרשם בשם אחת מהחברות שלו ● נציגו של טראמפ טען כי חשבון הבנק שימש רק לחיפוש עסקאות מלונאות בסין, ואינו בשימוש מאז 2015

סדנה בקמא־טק / צילום: קמא־טק

"לנשים מהחברה החרדית יש מיתוג של מי שרוצות לחזור לילדים מוקדם. גילינו שזה הפוך"

ארגון קמא-טק מקדם שילוב חרדים בהייטק כבר כמה שנים, אך גם שם הופתעו מהביקוש של נשים מהחברה החרדית לקורס בניתוח נתונים ● הנשים ניצלו את יתרונות הלמידה מרחוק כדי לשפר את יכולותיהן, במטרה להתקבל לחברות טובות יותר ● האם ניתן לצמצם פערי שכר בהייטק, דווקא עכשיו?

דני נוה,/ צילום: שלומי יוסף

דני נוה פועל להקמת קרן של 100 מיליון דולר להשקעות בפינטק

נוה, שעזב לאחרונה את תפקיד יו"ר כלל ביטוח, הקים בעבר קרן השקעות בתחום הבריאות שמנהלת כ-100 מיליון דולר ● נוה סיים לאחרונה את שבע השנים בחברת כלל ביטוח עם שכר ותגמולים בעלות כוללת של 21 מיליון שקל

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

תשעה מבכירי רשות המסים פורשים עד סוף השנה מתפקידם

הרקע לפרישה הנה תכנית פרישה מרצון שפורסמה ביולי השנה לסגל הבכיר בשירות המדינה, ופונה גם לעובדי רשות המסים

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

2,676 דורשי עבודה חדשים נרשמו בשירות התעסוקה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ / צילום: תומר אפלבאום, הארץ

האם משרד הביטחון מנסה לגלגל את עלות עסקת מטוסי החמקן על הציבור?

לפי הצעת המשרד, ממשלת ישראל תיתן ערבות למחזור של הלוואה שלקחה יצרנית נשק אמריקאית למימון המטוסים ב-2014 וכן תשלם את הריבית בשל דחיית הפירעון ● באוצר משוכנעים שמשמעות ההצעה היא שמימון העסקה יועבר לתקציב המדינה ● ההצעה תעלה לאישור הקבינט הביטחוני בקרוב

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

לקראת קו הסיום: אלה הנתיבים לניצחון במירוץ לבית הלבן

האם ג'ו ביידן יכול להיכנס לחדר הסגלגל מבלי לנצח בפלורידה? ● אילו מדינות הפכו למכריעות במיוחד ● והאם ישנו סיכוי למהפך בדרום? ● יפתח דיין, בעל הבלוג 'על פילים וחמורים', מתארח ב'מדריך לטראמפיסט' כדי לפענח את הנתיבים לניצחון במירוץ לנשיאות ארה"ב ● האזינו

גגות החווה הסולארית, בעיגול: הדר גולדמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"כמו בטקסס": הדר גולדמן רכש חווה סולארית בכפר הירוק ב-20 מיליון דולר

וגם: חדוה בר הצטרפה לדירקטוריון חברת האשראי החוץ בנקאי מימון ישיר ● השיחה

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

בגלל הפרידה מהפועלים: הדירקטור שהיה בישראכרט 41 שנים פורש

אלדד כהנא היה דירקטור מטעם בנק הפועלים בחברת כרטיסי האשראי שהפכה אשתקד לעצמאית ● הוא החל לכהן בדירקטוריון ישראכרט כשהיה בן 35 ופורש ממנו בגיל 76 משום שלא יעמיד עצמו לבחירה מחדש

ניסוי בחיסון של מודרנה. בעיגול: ד"ר טל זקס / צילום: Ted S. Warren / AP, יוטיוב

הישראלי שמאחורי החיסון של מודרנה: "ההתעשרות שלי הייתה לא צפויה, לא ציפיתי לסכומים שהגיעו"

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אופטימי לגבי תוצאות הניסוי שייחשפו בקרוב, הודף את טענות המבקרים על יהירות החברה, ומסביר מדוע החיסון של מודרנה עדיף על זה של פייזר • האם יחזור בעתיד לישראל? "אני מקווה שהמדינה תמשיך להתפתח בכיוון הביוטק, ואהיה איפה שיותר יעיל"

מאיימים על רשתות אמריקאיות / צילום: Shutterstock

סוכנות הריגול האמריקאית מזהירה מפני האקרים סיניים שיתקפו את הצבא, ההגנה והתעשייה

הסוכנות לביטחון לאומי האמריקאית, NSA, קוראת למשרד ההגנה ולתעשיות הצבאיות להיערך למגננה מפני מתקפות סייבר

יו"ר ומנכ"ל IFF, אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר

איי.אפ.אפ נגרעת מהמסחר עם תשואה שלילית של 24% מאז שהצטרפה לבורסה

החלטתה של החברה האמריקאית מזכירה מהלך שנקטה בעבר מיילן ● עם זאת, היא לא בהכרח מאפיינת חברות ששורשיהן אינם נטועים בישראל אך עדיין נסחרות בשוק המקומי